Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Tyle Polacy wydadzą na wakacje. Kwota może zaskoczyć, nie zamierzają oszczędzać
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.07.2024 18:13

Tyle Polacy wydadzą na wakacje. Kwota może zaskoczyć, nie zamierzają oszczędzać

plaża
fot. webcamera.pl, materiały własne (zdj. ilustracyjne)

Jak wynika z badania BIG InfoMonitor "Wydatki i plany wakacyjne Polaków 2024", rodacy nie zamierzają w tym roku oszczędzać na wypoczynku. Średnio na tegoroczne wakacje przeznaczymy prawie 5 tys. zł. Jako najczęstsze źródło pieniędzy, które wydamy na urlop i wypoczynek, respondenci wskazują oszczędności. 

Polacy nie zamierzają oszczędzać na tegorocznych wakacjach

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre. Mimo iż ostatnie dni pod względem pogodowym mocno martwiły wszystkich urlopowiczów, to aktualna aura i obecnie panująca niemal w całym kraju wysoka temperatura pozwala na korzystanie z uroków świeżego powietrza. Zarówno nadmorskie kurorty jak i zawsze piękne polskie góry są oblegane przez turystów.

Jak wynika z czerwcowego badania "Wydatki i plany wakacyjne Polaków 2024" przeprowadzonego przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor, w tym roku rodacy nie zamierzają przesadnie oszczędzać na wakacjach.

Polacy na tegoroczne wakacje planują średnio przeznaczyć 4940 zł. Najwięcej ankietowanych wskazuje, że wyda od 3 do 4 tys. zł. Tuż za nimi plasują się ci, którzy deklarują, że na tegoroczny urlop przeznaczą ok. 2-3 tys. zł. Na trzecim miejscu wśród odpowiadających są osoby, które zamierzają wydać 5-6 tys. zł. 11 proc. ankietowanych odpowiedziało, że na wakacje w tym roku zamierza wydać od 1 tys. do 2 tys. zł, tyle samo - powyżej 10 tys. zł.

Działkowcy nawet nie wiedzą, że mogą łamać przepisy. Kary są wyjątkowo surowe

Skąd środki na wakacje? Polacy wskazali

Głównym źródłem finansowania wakacji wśród Polaków okazują się oszczędności. Tę odpowiedź wskazało 58 proc. pytanych. W dalszej kolejności bieżące dochody (46 proc.) i dodatkowy zarobek (7 proc.). Tylko 3 proc. ankietowanych wskazuje na pożyczkę od rodziny lub sprzedaż czegoś, a 2 proc., że zaciągnie kredyt, lub zapłaci rachunki w innym terminie.

ZOBACZ: Trudno uwierzyć, co robią na plaży nad Bałtykiem. Kamera wszystko nagrała

Jak wynika z badania BIG InfoMonitor, Polacy chętniej wybierają się na dłuższe wyjazdy. Urlop powyżej tygodnia planuje w tym sezonie 57 proc. pytanych, co w porównaniu do roku 2022 stanowi zwyżkę o 5 punktów procentowych.

Rodacy, którzy nie planują dłuższego urlopu, uzasadniają to brakiem finansów, oraz potrzebą oszczędzania. 23 proc. wskazuje również po prostu na brak zwyczaju wyjeżdżania na wakacje. 

Polacy wybierają zagraniczne podróże

Zgodnie z wynikami badania, aż 41 proc. pytanych zamierza w tym roku wypoczywać poza granicami naszego kraju. Polacy wskazują jednak, że częściej decydują się na takie wyjazdy przez biura podróży, niż organizując je samodzielnie. Jak zaznacza główny analityk Big Info Monitor Waldemar Rogowski, rodacy wybierają zagraniczne podróże, ponieważ szukają nowych doświadczeń.

Do tego dochodzi kwestia cen, które w okresie wakacyjnym są w Polsce wysokie, natomiast często nie idzie za tym podniesienie jakości czy zakresu usług. Spadające zainteresowanie naszym lokalnym rynkiem to wyraźny sygnał wyrażający potrzebę zmian i szybkiej adaptacji. Kluczowe będą inwestycje w rozwój infrastruktury turystycznej, promowanie mniej znanych, ale wyjątkowych miejsc, a także tworzenie spersonalizowanych ofert - uważa ekspert.

ZOBACZ: Polacy robią to nagminnie nad wodą, ratownik mówi wprost. “O uratowaniu życia decydują minuty”

Badanie "Wydatki i plany wakacyjne Polaków 2024" zrealizowano przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor, metodą CAWI na próbie 1049 osób (czerwiec 2024 rok).