Goniec.pl

Screen TVN24

Ostre słowa eksperta o polskich finansach publicznych. "Mamy pożar w burdelu"

19 Listopada 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski nie miał litości dla działań polskiego rządu. - Mamy pożar w burdelu. To jest jedyne, co można powiedzieć o finansach publicznych teraz - oznajmił bez cienia złudzenia na antenie "TVN24". W jego opinii, jako kraj znajdujemy się aktualnie w "dramatycznej sytuacji w zakresie finansów publicznych".

Ostre słowa eksperta o polskich finansach

Bogusław Grabowski gościł w programie "Jeden na jeden" na antenie "TVN24". Były członek Rady Polityki Pieniężnej nie pozostawił suchej nitki na obecnych działaniach polskiego rządu. Ekspert przypomniał, że "w styczniu tego roku została przyjęta ustawa budżetowa na 2022 rok, która była totalną fikcją".

- Ta ustawa zakładała, i tak był ustalony limit wydatków, że średnioroczna inflacja będzie 3,3 procent. To już był skandal, bo wtedy inflacja była powyżej 9 procent, jak przegłosowali w Sejmie tę ustawę. Co to daje? To na przykład powoduje, że jeżeli zakładamy na nierealistycznie niskim poziomie tę inflację, to emeryci dostali jedną indeksację (waloryzację - red.) w ciągu roku, a powinni dostać dwie - objaśniał ekonomista.

Jak stwierdził Grabowski, "problem polega tylko na tym, że rząd PiS-u trafił na barierę, którą sobie sam wybudował". 

- Te fundusze, głównie fundusz covidowy w Banku Gospodarstwa Krajowego, nie jest już w stanie emitować obligacji pod te wydatki, które rząd do niego wypycha - podkreślił.

"Pożar w burdelu"

Zdaniem byłego członka RPP, "nie tylko przekroczymy normalny limit, konstytucyjny, ustawowy wydatków", ale także "będziemy mieli gwałtowny wzrost wydatków budżetowych".

— Tego typu sytuację, którą teraz mamy, można określić tylko jednym mianem, tak jak się nazywał znany kabaret warszawski występujący na wielu scenach teatru warszawskiego - mamy pożar w burdelu. To jest jedyne, co można powiedzieć o finansach publicznych teraz - nie pozostawiał złudzeń Grabowski.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: TVN24

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Przeprowadzono sondaż ws. "Lex Tusk". Miażdżące wyniki dla PiS-u
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe świadczenie uchwalone. Będą dodatkowe pieniądze m.in. dla osób z niepełnosprawnościami
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podjął decyzję ws. "Lex Tusk". Prezydent podpisze ustawę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy darmowe leki dla osób 65+ i dzieci? Minister zdrowia mówi o pośpiechu rządu
Czytaj więcej >

Świat

Aleksandr Łukaszenka miał trafić do szpitala w Moskwie? Zaskakujące doniesienia opozycjonisty
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]