Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od 1 marca dodatkowe 5,5 tys. złotych emerytury. Jest jeden warunek
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 09.02.2023 16:08

Od 1 marca dodatkowe 5,5 tys. złotych emerytury. Jest jeden warunek

Pieniądze ZUS
Iberion

Dodatkowe około 5,5 tysiąca złotych w postaci świadczenia honorowego, od marca zyskają emeryci, którzy w tym roku skończą 100 lat. Na taki bonus liczyć nie mogą jednak ci, którzy ten zaszczytny wiek osiągnęli już wcześniej.

Dodatkowe świadczenie dla "stulatków"

Seniorzy, którzy osiągnęli wyjątkowe 100 lat życia, mogą liczyć w naszym kraju na dodatkowe "świadczenie honorowe". Aktualnie wynosi około 4944,79 zł.

Jak oznajmia "Fakt", bonus wzrośnie jednak na początku marca do 5540,25 zł brutto miesięcznie. Świadczenie to emeryci otrzymują automatycznie wraz z osiągnięciem przewidywanego wieku. Konieczność złożenia wniosku dotyczy jedynie tych, którzy nie mają renty albo emerytury. Mogą dokonać tego samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Takiego szczęścia nie będą mieć jednak wszyscy, którzy ukończyli wyjątkowy wiek

Według informacji dziennika, dodatek pobierany jest obecnie przez około 2,7 tys. osób. Ciężko jednak doszukać się w tym przypadku sprawiedliwości. "Świadczenie honorowe" wzrośnie, jednak będzie to dotyczyło wyłącznie nowych "stulatków". Starsi będą otrzymywać je w takiej samej wysokości, jak dotychczas.

Oznacza to więc, że senior, który świętował swoje setne urodziny np. trzy lata temu, otrzyma bonus w mniejszej wysokości od tegorocznego "stulatka". - To niesprawiedliwe - komentuje w rozmowie z dziennikiem dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Ekspert zaznacza, że wypłata, a w szczególności waloryzacja takich świadczeń, pozbawiona jest podstawy prawnej. Problem widzą również sejmowi prawnicy, którzy zwrócili się do resortu rodzinnego z propozycjami waloryzacji "świadczenia honorowego". Sugestie zostały jednak odrzucone.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl

Tagi: ZUS Emerytura