Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Waloryzacja będzie jeszcze wyższa niż planowano. Polscy seniorzy będą zadowoleni
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 03.02.2023 09:12

Waloryzacja będzie jeszcze wyższa niż planowano. Polscy seniorzy będą zadowoleni

Ręce senior
Pixabay/sabinevanerp/Iberion

Jak przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, tegoroczna waloryzacja emerytur ma być wyższa niż pierwotnie planowano. Według szacunkowych wyliczeń wskaźniki zapisane w ustawie budżetowej zostaną przekroczone.

Waloryzacja w 2023 roku jeszcze wyższa. Wiceminister zabrał głos

Choć może brzmieć to zadziwiająco - tym bardziej, iż zapowiedziana w ubiegłym roku rekordowa waloryzacja kwotowo-procentowa już sama w sobie dla niejednego seniora była zaskoczeniem - to zapisany w ustawie budżetowej wskaźnik 13,8 proc. względem waloryzacji ma zostać przekroczony.

Taką informację podał wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Jak przekazał polityk w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia, już w marcu seniorzy będą mogli liczyć na zwiększenie swoich świadczeń o 14,8 proc.

Uwzględniając tę wypowiedź, dziennikarze Interii dokonali szacunkowego wyliczenia kilku emerytur, by przekonać się o jak realnym wzroście mówią przedstawiciele polskiego rządu.

Jak zwrócili uwagę dziennikarze, po marcowej waloryzacji emerytura minimalna wzrośnie z kwoty 1338,44 zł brutto do 1588,44 zł brutto, co będzie związane z kwotowym rozliczeniem zaproponowanym przez ustawę (250 zł). Podobnie rzecz będzie wyglądała z kwotą 1500 zł i każdą podobną, w której przelicznik procentowy skutkowałby mniejszym niż 250 zł podwyżki. Senior mający świadczenie na tym poziomie będzie mógł się spodziewać kwoty 1750 zł.

Nieco inaczej rzecz się ma z wyższymi świadczeniami. W ich przypadku będzie zastosowany wspomniany wskaźnik 14,8%. Oznacza to, iż wraz ze wzrostem świadczenia, proporcjonalnie wzrastać będzie podwyżka.

Szacunkowe wyliczenia emerytur 2023

Biorąc pod uwagę uśrednione wartości świadczeń emerytalnych z uwzględnieniem rzecznego wskaźnika, dziennikarze Interii dokonali przybliżonych wyliczeń, ukazujących działanie zapisów ustawowych w praktyce.

Zgodnie z przedstawionymi przez dziennikarzami danymi, wynika, m.in., iż średnia emerytura kobiet z marca ubiegłego roku, wynosząca 2128 zł brutto, po waloryzacji wyniesie  2442,94 zł brutto (314 zł podwyżki).

Biorąc pod uwagę średnią emeryturę w ogóle, z tego samego miesiąca 2022 r., wynoszącą. 2545 zł brutto, po proponowanej podwyżce otrzyma się 2921,66 zł brutto (ponad 370 zł więcej). Zdecydowanie największe wrażenie w przypadku proponowanej waloryzacji wywołują wysokie świadczenia. Zgodnie z przyjętym wskaźnikiem, seniorka, która otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce, wynoszącą 26 800 zł brutto, po waloryzacji wpłynie na jej konto 30 766,4 zł brutto ( 3 966 zł więcej). Jednak prawdziwy rekord ustanowi emeryt, którego emerytura w ubiegłym roku wyniosła  27 635 zł brutto. Po waloryzacji, senior ten w 2023 r. będzie otrzymywał 31 724,98 zł brutto (4 089 zł podwyżki).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl

Tagi: Emerytura