Goniec.pl
awantura WP

Nowy rzecznik PiS o katastrofie smoleńskiej: "To jest akt terroryzmu"

2 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

W czwartek w Sejmie odbyło się głosowanie nad uchwałą o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. Podczas wieczornej debaty, która je poprzedzała, kluby i koła zgodnie poparły uchwałę. Oburzenie polityków opozycji wywołała jednak poprawka Antoniego Macierewicza. Nowy rzecznik PiS, który gościł w programie "Tłit" portalu Wirtualna Polska, postanowił bronić racji byłego ministra obrony narodowej. Między Krzysztofem Bochenkiem a Patrykiem Michalskim doszło do mocnego starcia.

Sejm nie przyjął uchwały o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. W ostatniej chwili Antoni Macierewicz wniósł poprawkę, która zakładała obarczenie Federacji Rosyjskiej odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską. Oburzeni opozycjoniści opuścili salę w ramach protestu, zrywając kworum.

Mateusz Morawiecki

"Morawiecki się odegrał". W szeregach PiS kipi od emocji

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarz portalu Wirtualna Polska wypunktował Krzysztofa Bochenka

Awantura, do której doszło w Sejmie, jest niezrozumiała dla nowego rzecznika PiS. W rozmowie z portalem Wirtualnej Polski zarzucił opozycjonistom, że nie potrafili dojść do porozumienia ponad podziałami politycznymi.

- Jestem zdumiony postawą polskiej opozycji, polityków Platformy Obywatelskiej, Lewicy, tym jak zerwali kworum. [...] Jeśli takie same uchwały, bardzo podobne w swej treści, wydźwięku, powstawały na forum Parlamentu Europejskiego, frakcje ponad podziałami partyjnymi, frakcyjnymi, potrafiły podejmować tego typu zapisy, to jestem naprawdę zdumiony, że w polskim parlamencie tego się nie da zrobić - mówił Rafał Bochenek w programie "Tłit", dodając, że "Platforma Obywatelska, Lewica i PSL pokazały swoją prawdziwą twarz [...], swoje prawdziwe nastawienie do Rosji".

Prowadzący program Patryk Michalski przyznał, że w rezolucji, w której PE uznaje Rosję za kraj wspierający terroryzm, rzeczywiście jest odniesienie do katastrofy smoleńskiej, ale nikt bezpośrednio nie obwinia Federacji Rosyjskiej o jej spowodowanie. - Pojawia się tam stwierdzenie, że do tej pory Rosjanie odmawiają współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości, mając również na uwadze, że Federacja Rosyjska wciąż odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który w kwietniu 2010 roku rozbił się w pobliżu Smoleńska - mówił dziennikarz wp.pl.

TVP przejmuje piloty

Media rządowe i długo nic. "TVP przejmuje piloty"

CZYTAJ DALEJ

Patryk Michalski podkreślił, że Antoni Macierewicz "chciał, by zapisać w polskiej uchwale, że Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych oraz że jest bezpośrednio odpowiedzialna za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych w Smoleńsku w kwietniu 2010 roku".

- Mamy w tej sprawie zarzuty postawione przed polską prokuraturę, zostało wydane również postanowienie sądu w tym zakresie, jeżeli chodzi o areszt dla kontrolerów lotu ze Smoleńska, którzy celowo - bo tak wynika z tych dokumentów, którymi dysponują polskie organy ścigania i polski wymiar sprawiedliwości - dopuścili się takich działań, które sprowadziły katastrofę - odpowiedział wyraźnie zirytowany Rafał Bochenek. Prowadzący "Tłit" wp.pl przerwał mu, przypominając, że nie ma żadnych dowodów, które by na to wskazywały.

Jarosław Kaczyński

Polityk PiS o wsparciu dla TVP: "Stoi za tym cała nasza grupa"

CZYTAJ DALEJ

Nowy rzecznik PiS o katastrofie smoleńskiej: "To jest akt terroryzmu"

Nowy rzecznik PiS, lekceważąc pytanie o zapisy w oficjalnych dokumentach, dalej gorliwie bronił tez Antoniego Macierewicza, zasłaniając się postacią Wołodymyra Zełenskiego. Gdy dziennikarz portalu Wirtualna Polska zapytał, dlaczego - skoro rzekomo doszło do celowego zestrzelenia przez Rosjan polskiego samolotu - ambasador Rosji wciąż stacjonuje w naszym kraju, Rafał Bochenek oskarżył rozmówcę o manipulację.

- W tej poprawce nie ma zapisane, że oskarżamy Rosję o zestrzelenie - utrzymywał poseł Prawa i Sprawiedliwości. - To jest akt terroryzmu. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności tej sprawy z 2010 roku, to jest akt terroryzmu - dodał po chwili, przecząc swojej wcześniejszej wypowiedzi, nowy rzecznik PiS.

Dziennikarz portalu Wirtualna Polska zaznaczył, że niektórzy posłowie PiS byli zaskoczeni poprawką Antoniego Macierewicza. Rafał Bochenek zlekceważył tę uwagę i skupił się na krytykowaniu Opozycji, która miała zamiar przyjąć pierwotną wersję uchwały.

Jarosław Kaczyński

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

CZYTAJ DALEJ

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Kolejna awantura w polskim Sejmie. Między Markiem Suskim i Klaudią Jachirą doszło do przepychanek

  • Alaksandr Łukaszenka wystawi Putina? Nie chce wysyłać wojsk na Ukrainę, znalazł sprytną wymówkę

  • PiS przegrało ważne głosowanie w Sejmie. Poseł Kaczyńskiego przeciwny projektowi Zbigniewa Ziobry

Źródło: Wirtualna Polska

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

trzęsienie ziemi, fot. MAHMUT BOZARSLAN/AFP/East News

Wiadomości

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Kataklizm pochłonął setki ofiar

Czytaj więcej >
ks Sebastian Picura kazanie

Wiadomości

Zakładasz to na szyję? Ksiądz nie ma wątpliwości co do konsekwencji: "To grzech"

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Małżeństwo seniorów pojechało na poranną mszę. Nie żyją

Czytaj więcej >
Polska Policja

Wiadomości

Warszawa: Dachowało auto. Służby nie znalazły kierowcy, bo poszedł do pracy

Czytaj więcej >
Zaspy, Limanowa, Facebook, screen

Wiadomości

Małopolska: Zimowy żywioł atakuje, zaspy dochodzą do dwóch metrów

Czytaj więcej >
Adam Pabiś
Kadr z programu "Pytanie na śniadanie"/TVP VOD

Wiadomości

Podawał się za lekarza, występował w mediach jako ekspert. Jest zawiadomienie do prokuratury

Czytaj więcej >