Goniec.pl

Polska Policja

Nowe ustalenia ws. zaginięcia Iwony Wieczorek. Wyniki testów z wykrywaczem kłamstw szokują

1 Kwietnia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Śledztwo ws. zniknięcia Iwony Wieczorek jest kontynuowane przez krakowskie Archiwum X. Pojawiają się nowe tropy, przesłuchiwani są kolejni świadkowie. Ok. 40 osób zostało poddanych testowi z wykorzystaniem wykrywacza kłamstw. Jak ustalili dziennikarze "Superwizjera" TVN, żaden ze świadków nie przeszedł pozytywnie badania wariografem.

Krakowskie Archiwum X kontynuuje śledztwo ws. zaginięcia Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek od ubiegłego roku znowu jest na pierwszych stronach gazet. Kobieta zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Choć od tego wydarzenia minęło niemal 13 lat, to wiele osób nadal ma nadzieję na jej odnalezienie. W ciągu ostatnich miesięcy wyciekły nowe nagrania, zatrzymano kilkoro podejrzanych, bliscy ujawnili kolejne wspomnienia. 

Sprawa zaginięcia Wieczorek wróciła do mediów za sprawą śledztwa, które przejęło krakowskie Archiwum X. Grupa podjęła trop związany z okrytą złą sławą Zatoką Sztuki w Sopocie. Śledczy zadecydowali o rozpoczęciu poszukiwań wokół dawnej Zatoki Sztuki i terenu w pobliżu budynku. - Szukano tam przedmiotów, z których można wydobyć ślady, takich jak ubrania czy niedopałki papierosów, z których można zabezpieczyć próbkę śliny - twierdził technik kryminalistyczny anonimowo wypowiadający się w rozmowie z TVN24.

Na miejscu zerwano płyty chodnikowe, przeszukano studzienki kanalizacyjne i przeczesano wnętrze budynku. Do tego celu użyli lampy UV, które umożliwiają odnalezienie płynów biologicznych, na podstawie których oznacza się DNA.

Nasz nowy dom

"Nasz nowy dom". Jej ojciec zabił jej matkę i siebie. Tragedia uczestników programu

CZYTAJ DALEJ

Dziesiątki teorii i świadków ws. zaginięcia kobiety

W sprawie zostało przesłuchanych ponad 40 świadków. W grudniu ub. roku miały miejsce pierwsze zatrzymania. Funkcjonariusze policji na polecenie małopolskiej prokuratury zatrzymali dwie osoby, w tym Pawła P., który bawił się z Iwoną w noc jej zniknięcia i który  dzielił się swoimi wspomnieniami  z dziennikarzami Onetu. Mężczyzna miał pokłócić się z Iwoną kilka godzin przed jej zniknięciem. Według ustaleń dziennikarzy RMF FM funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. jego telefon oraz karty pamięci. Wcześniej śledczy kilkukrotnie byli w jego mieszkaniu, a także w domach jego bliskich. 

Teorii odnośnie do tego, co stało się z dziewczyną, jest bez liku. W myśl jednej z nich w sprawę zaginięcia Iwony zamieszani są śmieciarze. Feralnej nocy o 3:38 kamery zarejestrowały śmieciarkę przy wejściu na plażę nr 63 w Sopocie, gdzie po raz ostatni widziano 19-latkę. W środku byli trzej mężczyźni. Jeden z nich zeznał, że widział wtedy dziewczynę, pozostali jednak zaprzeczyli tym zeznaniom. Iwona pisała wówczas do znajomej o tym, że ktoś ją zaczepia. O 4:58 śmieciarkę uchwyciły kamery monitoringu, a w środku pojazdu widać było dwóch mężczyzn, trzeci był na tyłach, a obok niego miała być widoczna głowa Iwony. W sprawie wypowiedziały się dwa niezależne zespoły antropologiczne. Opinie były wykluczające się: jeden zespół twierdził, że to mogła być ludzka głowa, drugi zaś kategorycznie wykluczał taką możliwość. 

Świadkowie nie przeszli próby wykrywacza kłamstw

Świadkowie zeznający ws. zaginięcia Wieczorek zostali poddani testowi z wariografem. Jak wynika z ustaleń "Superwizjera" TVN, żadna z tych ok. 40 osób nie przeszła badania pozytywnie. Według funkcjonariuszy policji kluczem do wyjaśnienia tej zagadki może być telefon dziewczyny. Istotne jest to, z kim rozmawiała i z kim wymieniała wiadomości.

W powodzenie poszukiwań już w 2018 roku powątpiewał ojczym Iwony, Piotr Kinda. Rozmowę z bliskim zaginionej dziewczyny przeprowadził dziennikarz Piotr Szostak na potrzeby książki pt. "Co się stało z Iwoną Wieczorek".  Jego zdaniem wieloletnie śledztwo nie przynosi żadnych rezultatów. - Gdyby był jakiś punkt zaczepienia, wszystko byłoby łatwiejsze. Dziś jednak każdy z nas jest mądry. Mówimy: przecież wystarczyło wziąć taksówkę z tej dyskoteki - mówił mężczyzna.

Źródło: “Superwizjer” TVN, TVN24, RMF FM, Fakt, P. Szostak - “Co się stało z Iwoną Wieczorek”

świeca

Nie żyje aktorka "M jak miłość" czy "Czterech pancernych". Słynny syn potwierdził tragiczne wieści

CZYTAJ DALEJ
policja

Mężczyzna powiesił się w bloku. Sąsiedzi ujawnili kim był, trudno uwierzyć

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia". Pilny alert RCB
Czytaj więcej >

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Polska

Wyciek gazu na stacji paliw. Mogło dojść do wybuchu, mieszkańcy ewakuowani
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >