Goniec.pl
YURI KADOBNOV/AFP/EAST NEWS

YURI KADOBNOV/AFP/EAST NEWS

Nowe groźby Kremla pod adresem Polski. Rzecznik ostrzega i podaje przykłady propagandy

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rosja w dalszym ciągu próbuje uderzać propagandowo w Polskę. Przed nowymi atakami ze strony Kremla ostrzega rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Oczernienie Polaków to tylko jedna z metod, którą stosują propagandyści.

Stanisław Żaryn wskazuje, że tego typu stwierdzenia mają rozpowszechniać w Polsce rosyjskie służby. W tym celu korzystają z agentów wpływu i środowiska prokremlowskie.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Żaryn ostrzega przed ofensywą dezinformacyjną. Cel: poróżnić i zastraszyć

Rzecznik tłumaczy na Twitterze, że nadrzędnym celem rosyjskich propagandystów jest nie tylko oczernianie Polski, lecz także "zantagonizowanie Polaków i Ukraińców" poprzez rozsiewanie kłamstw na temat relacji między sąsiadującymi narodami czy "zastraszenie społeczeństwa w Polsce".

Jedną z tez, którą próbują forsować jest fakt, że "Polacy mają dość Ukraińców". Poza tym Rosjanie twierdzą, że "polscy pracodawcy wyzyskują Ukraińców".

Jednak w niekorzystnym świetle są przedstawiani także nasi wschodni sąsiedzi. "Ukraińcy rządzą się w Polsce i zagrażają Polakom" - głosi kolejna kłamliwa teza Kremla.

Wśród kłamliwych tez pojawiają się także komunikaty, że "Polska to podżegacz wojenny, który chce aneksji zachodniej Ukrainy i planuje atak na Białoruś". Jest to spójne z narracją, którą w ostatnich dniach prezentowali rzecznik Kremla Dmitrija Pieskowa czy przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

Nie brakuje także prób zastraszania Polaków. "Polska należy i będzie należeć do strefy wpływów Rosji", "Polityka i decyzje władz RP narażają Polaków na odpowiedź Rosji" - głoszą inne stwierdzenia propagandystów. Co więcej, Kreml stara się przekonywać, że "atak na rosyjskiego ambasadora w RP to polska prowokacja".

putin w szpitalu

Szpital czy bunkier? Internauci: To nie są prawdziwi żołnierze

CZYTAJ DALEJ

Rosja uderza w Kijów. Absurdalne tezy

Stanisław Żaryn podkreślił, że działania propagandowe wymierzone w Ukrainę to "ofensywa informacyjna obliczona zwłaszcza na utrwalanie tych tez, które stały się osią antyukraińskiej propagandy jeszcze przed 2014 r.". Dodał, że od początku wojny w Ukrainie, która trwa już ponad trzy miesiące, tego typu narracja jest cały czas umacniana.

Mimo tego w przekazie Kremla pojawiają się także nowe wątki. Moskwa próbuje przekonywać, że "Ukraina to nazistowski kraj", który "zagraża całej Europie", a "działania Rosji to odpowiedź na zbrodnie Kijowa".

Nie brakuje także stwierdzeń, że "ukraińscy neonaziści rekrutują dzieci do walki", "przy granicy z Rosją Ukraina rozwijała broń biologiczną", a "eksportując żywność Kijów skazuje Ukraińców na głód".Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu Kreml próbował oczerniać samego Andrzeja Duda. Propagandyści sugerowali, że prezydent może być powiązany z działaczem UPA, który walczył przeciwko Polakom w czasie II wojny światowej. Na celowniku Moskwy znalazła się również rodzina Andrzeja Dudy.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, o2.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Zuchwała kradzież pod kościołem, wierny myślał, że nikt go nie widzi

Wiadomości

Zuchwała kradzież pod kościołem w Kraśniku. Wierny myślał, że nikt go nie widzi

Czytaj więcej >
Jacek Kurski dostał pracę w Banku Światowym, były prezes TVP skomentował medialne doniesienia

Wiadomości

Jacek Kurski rozpoczął pracę w Banku Światowym. Były prezes TVP zrezygnował z "ambicji politycznych"

Czytaj więcej >
Lech Wałęsa znów mówi o tym, że ma za mało pieniędzy. Obraził też swoją żonę i narzeka na wielkość własnej rodziny

Wiadomości

Lech Wałęsa znów mówi o tym, że ma za mało pieniędzy. Niebywałe, jak nazwał własną żonę

Czytaj więcej >

Wiadomości

Przypadek z Sieradza to błąd systemu wojskowego? Ćwiczenia w 2023 r. mają objąć nawet 200 tys. osób

Czytaj więcej >
Debata Jarosław Kaczyński kontra Donald Tusk coraz bliżej

Wiadomości

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński spotkają się na debacie? Były premier odpowiedział na zaproszenie prezesa PiS

Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragedia na Pomorzu. Samochód zjechał z drogi i wbił się drzewo. Nie żyją dwie osoby

Czytaj więcej >