Goniec.pl
YURI KADOBNOV/AFP/EAST NEWS

YURI KADOBNOV/AFP/EAST NEWS

Nowe groźby Kremla pod adresem Polski. Rzecznik ostrzega i podaje przykłady propagandy

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Rosja w dalszym ciągu próbuje uderzać propagandowo w Polskę. Przed nowymi atakami ze strony Kremla ostrzega rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Oczernienie Polaków to tylko jedna z metod, którą stosują propagandyści.

Stanisław Żaryn wskazuje, że tego typu stwierdzenia mają rozpowszechniać w Polsce rosyjskie służby. W tym celu korzystają z agentów wpływu i środowiska prokremlowskie.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Żaryn ostrzega przed ofensywą dezinformacyjną. Cel: poróżnić i zastraszyć

Rzecznik tłumaczy na Twitterze, że nadrzędnym celem rosyjskich propagandystów jest nie tylko oczernianie Polski, lecz także "zantagonizowanie Polaków i Ukraińców" poprzez rozsiewanie kłamstw na temat relacji między sąsiadującymi narodami czy "zastraszenie społeczeństwa w Polsce".

Jedną z tez, którą próbują forsować jest fakt, że "Polacy mają dość Ukraińców". Poza tym Rosjanie twierdzą, że "polscy pracodawcy wyzyskują Ukraińców".

Jednak w niekorzystnym świetle są przedstawiani także nasi wschodni sąsiedzi. "Ukraińcy rządzą się w Polsce i zagrażają Polakom" - głosi kolejna kłamliwa teza Kremla.

Wśród kłamliwych tez pojawiają się także komunikaty, że "Polska to podżegacz wojenny, który chce aneksji zachodniej Ukrainy i planuje atak na Białoruś". Jest to spójne z narracją, którą w ostatnich dniach prezentowali rzecznik Kremla Dmitrija Pieskowa czy przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

Nie brakuje także prób zastraszania Polaków. "Polska należy i będzie należeć do strefy wpływów Rosji", "Polityka i decyzje władz RP narażają Polaków na odpowiedź Rosji" - głoszą inne stwierdzenia propagandystów. Co więcej, Kreml stara się przekonywać, że "atak na rosyjskiego ambasadora w RP to polska prowokacja".

putin w szpitalu

Szpital czy bunkier? Internauci: To nie są prawdziwi żołnierze

CZYTAJ DALEJ

Rosja uderza w Kijów. Absurdalne tezy

Stanisław Żaryn podkreślił, że działania propagandowe wymierzone w Ukrainę to "ofensywa informacyjna obliczona zwłaszcza na utrwalanie tych tez, które stały się osią antyukraińskiej propagandy jeszcze przed 2014 r.". Dodał, że od początku wojny w Ukrainie, która trwa już ponad trzy miesiące, tego typu narracja jest cały czas umacniana.

Mimo tego w przekazie Kremla pojawiają się także nowe wątki. Moskwa próbuje przekonywać, że "Ukraina to nazistowski kraj", który "zagraża całej Europie", a "działania Rosji to odpowiedź na zbrodnie Kijowa".

Nie brakuje także stwierdzeń, że "ukraińscy neonaziści rekrutują dzieci do walki", "przy granicy z Rosją Ukraina rozwijała broń biologiczną", a "eksportując żywność Kijów skazuje Ukraińców na głód".Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu Kreml próbował oczerniać samego Andrzeja Duda. Propagandyści sugerowali, że prezydent może być powiązany z działaczem UPA, który walczył przeciwko Polakom w czasie II wojny światowej. Na celowniku Moskwy znalazła się również rodzina Andrzeja Dudy.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, o2.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >