Goniec.pl
Piotr Molecki/East News, Screen Facebook/Iryna Zemlyana

Piotr Molecki/East News, Screen Facebook/Iryna Zemlyana

Ukrainka, która oblała ambasadora Rosji czerwoną cieczą, uciekła z Warszawy. Otrzymuje pogróżki

16 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Iryna Zemliana, ukraińska dziennikarka, która oblała ambasadora Rosji w Polsce czerwoną cieczą przyznała na Facebooku, że dostaje wiadomości z pogróżkami. Liczy je w "tysiącach". Kobieta wyjawiła, że została nawet dodana do rosyjskiej bazy "zbrodniarzy wojennych".

Ukrainka wraz z prawnikiem zgłosiła te groźby na policję. Od funkcjonariuszy miała usłyszeć, że "sprawa jest poważna". Skala hejtu skłoniła ją do opuszczenia Warszawy w asyście policji. Przyznała, że "nigdy nie myślała, że będzie musiała uciekać dwa razy".

Ukraina

Sukces ukraińskiej armii. Wojska dotarły pod granicę z Rosją

CZYTAJ DALEJ

Wyciekły dane Ukrainki, która oblała ambasadora czerwoną cieczą. Fala pogróżek

"W życiu nie widziałem takiego masowego ataku. W pierwszych godzinach po akcji wszystkie moje dane, w tym numer paszportu, adres zamieszkania na Ukrainie, numer telefonu, e-mail, wszystkie konta w mediach społecznościowych, zostały wrzucone do rosyjskich kanałów Telegramu wzywających do zniszczenia mnie", czytamy we wpisie, który Iryna Zemliana opublikowała na Facebooku 16 maja, ponad tydzień od incydentu na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.

Dziennikarka przyznała, że została też dodana do rosyjskiej bazy "zbrodniarzy wojennych", na której figurują ukraiński żołnierze. "Właściwie to zaszczyt być z takimi bohaterami", czytamy we wpisie.

Groźby gwałtu, zabicia i okaleczenia

Skrzynka odbiorcza ukraińskiej dziennikarki ugina się pod naporem złośliwych wiadomości. Z jej wyliczeń wynika, że dostała ich już "tysiące". Iryna Zemliana twierdzi, że pojawiają się w nich m.in. groźby zabicia, gwałtu czy okaleczenia.

We wpisie na Facebooku przyznała, że co trzy minuty otrzymuje telefony od nieznanych numerów. Co minutę dostaje wiadomości e-mail.

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Putin o przystąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO. Jeden element "sprowokuje odpowiedź" Moskwy

CZYTAJ DALEJ

Ataki odczuwa też w mediach społecznościowych. "25 tys. botów zarejestrowało się na Instagramie w kilka godzin", czytamy w poście dziennikarki.

Incydent na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich i szybka reakcja w Moskwie

Do zdarzenia, którego skutki odczuwa ukraińska dziennikarka, doszło w ubiegły poniedziałek 9 maja. Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew udał się na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, aby złożyć wieniec z okazji Dnia Zwycięstwa - jednego z najważniejszych świąt narodowych w Rosji.

Gdy dyplomata zbliżał się do pomnika, Iryna Zemliana wylała na niego czerwoną ciecz. Twierdzi, że był to sok z buraka. Poza nią na terenie mauzoleum zgromadziło się wielu demonstrantów, którzy w stronę rosyjskiej delegacji wykrzykiwali hasła: "faszyści" i "zabójcy".

Głos w sprawie incydentu zabrał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Przekonywał, że policja nie dopuściła się uchybień. - Przeprowadzono analizę prawną. Po jej wykonaniu materiały zostały przekazane do prokuratury - oznajmił, dodając, że nie są prowadzone żadne postępowania dyscyplinarne.

Dwa dni po zdarzeniu w Warszawie w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać, jak dwóch mężczyzn oblewa czerwoną farbą budynek ambasady Polski w Moskwie. Ambasador Krzysztof Krajewski potwierdził, że doszło do takiego incydentu, a rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Łukasz Jasina oznajmił, że farbą została oblana tablica z polskim godłem.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, polsatnews.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaspy, Limanowa, Facebook, screen

Wiadomości

Małopolska: Zimowy żywioł atakuje, zaspy dochodzą do dwóch metrów

Czytaj więcej >
Adam Pabiś
Kadr z programu "Pytanie na śniadanie"/TVP VOD

Wiadomości

Podawał się za lekarza, występował w mediach jako ekspert. Jest zawiadomienie do prokuratury

Czytaj więcej >
Pixabay.com Henryk Niestrój

Wiadomości

Poszła spać z bolącym ramieniem. Mąż znalazł ją martwą w łóżku, miała zaledwie 41 lat

Czytaj więcej >
Raport Gońca ze Świata. Joe Biden i Xi Jinping

Wiadomości

Raport Gońca ze Świata. Chiński balon nad USA oraz sprawa F-16 dla Ukrainy

Czytaj więcej >
Kadr z programu "Sprawa dla reportera"/TVP VOD

Wiadomości

Mecenas Piotr Kaszewiak mocno o alimentach Marcinkiewicza. Nie gryzł się w język

Czytaj więcej >
Dawid Kubacki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Polscy skoczkowie nie mieli szczęścia w Willingen. Medaliści olimpijscy z kiepskimi wynikami

Czytaj więcej >