NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niezapowiedziana wizyta Zełenskiego w Polsce. Wiadomo, z kim się spotkał
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.09.2023 22:55

Niezapowiedziana wizyta Zełenskiego w Polsce. Wiadomo, z kim się spotkał

Wołodymyr Zełenski
Pawel Wodzynski/East News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę 23 września, że w swojej drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził dość nieoczekiwanie Lublin. Niespodziewana wizyta prezydenta niosła za sobą jednak pewien powód.

Wołodymyr Zełenski i jego głośne słowa o Polsce

W ostatnich dniach dosyć głośno było o słowach prezydenta Zełenskiego, które padły w debacie generalnej na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Zełenski stwierdził, że jego kraj ciężko pracuje "nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża". - Niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora - dodał.

Słowa te odbiły się bardzo szerokim echem w Polsce. Skomentował je Prezydent Andrzej Duda w czwartek w TVN24. Duda przyznał, że Zełenski nie wymienił Polski, ale "sugestia była i wszyscy ją zrozumieliśmy". - Przykro mi się zrobiło w tym momencie, bo uważałem, że to jest takie niesprawiedliwe, co mówi - powiedział Duda. - Byłem rozgoryczony - przyznał prezydent RP.

Skandal z udziałem księży. Biskup napisał list: "My, kapłani czujemy się zbici"

Niespodziewana wizyta Zełenskiego w Polsce

Wołodymyr Zełenski nieoczekiwanie odwiedził w sobotę 23 września Polskę. Przy okazji tej dość niespodziewanej wizyty wręczył specjalne odznaczenia. - W drodze na Ukrainę miałem zaszczyt uhonorować w Lublinie wysiłki obywateli Polski, wolontariuszy, nieobojętnych serc - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy. 

- Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, która pomaga bronić wolności całej naszej Europy! - dodał. Wołodymyr Zełenski w czasie swojego pobytu w Lublinie nie wspominał o spotkaniu z polskimi władzami.

Odznaczeni przez prezydenta Zełenskiego

Prezydent Ukrainy poinformował, że wręczył odznaczenia dwóm osobom - dziennikarce Biance Zalewskiej, która od 2014 roku relacjonuje wydarzenia w Ukrainie, oraz polskiemu medykowi Damianowi Dudzie.  

"Bianka Zalewska - dziennikarka TVN Discovery Poland, która pomagała udzielać pomoc humanitarną Ukraińcom i transportowała ranne dzieci do polskich szpitali. Damian Duda - wolontariusz i medyk, który zgromadził zespół medyczny, aby ratować naszych rannych żołnierzy na linii frontu. Utworzył fundację pomocy medykom, organizował szkolenia i zapewnił niezbędną opiekę medyczną" - czytamy na stronie Zełenskiego na portalu X.