NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Skandal z udziałem księży. Biskup napisał list: "My, kapłani czujemy się zbici"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 23.09.2023 10:18

Skandal z udziałem księży. Biskup napisał list: "My, kapłani czujemy się zbici"

ksiądz
(zdj. ilustarcyjne) goniec.pl

Impreza na plebanii w Dąbrowie Górniczej zatacza coraz szersze kręgi. Biskup sosnowiecki opublikował w piątek specjalne pismo. Nie tylko zapowiedział konkretne kroki, ale poskarżył się na to, że wszyscy księża czują się obecnie “zbici”. Nie zabrakło jednak przeprosin.

Biskup napisał list, wszystko przez imprezę na plebanii w Dąbrowie Górniczej

Ksiądz, który zorganizował na plebanii imprezę z udziałem mężczyzny świadczącego usługi seksualne, znalazł się na ustach wszystkich. Oliwy do ognia dodał fakt, że ksiądz nie chciał wpuścić ratowników medycznych, którzy mieli pomóc nieprzytomnemu mężczyźnie. Duszpasterz dołożył cegiełkę w coraz bardziej krytycznym postrzeganiu Kościoła przez wiernych. 

Biskup sosnowiecki opublikował w piątek (22.09) specjalny list dotyczący imprezy na plebanii parafii NMP w Dąbrowie Górniczej, która odbyła się pod koniec sierpnia. - Niedawne wydarzenia napełniły nas wielkim bólem, wstydem i złością w związku z tym, co się tam wydarzyło - napisał biskup Grzegorz Kaszak. Nie zabrakło jednak prośby o wyrozumiałość i poskarżenia się na postrzeganie innych księży. Całość pisma znaleźć można na końcu artykułu.

[TYLKO U NAS] Fatalne informacje dla TVP. Polacy zadecydowali, na Woronicza nie będą zadowoleni

Biskup podkreśla ciężar posługi kapłańskiej i wskazuje, że "leżącego się nie bije"

Biskup nie chce, by każdy ksiądz służący w parafii w Dąbrowie Górniczej był oceniany przez pryzmat imprezy z mężczyzną świadczącym usługi seksualne. - Każde uogólnienie w tym względzie jest niesprawiedliwe - stwierdził biskup sosnowiecki w liście wskazując, że dochodzi do “przypinania łaty”.

Hierarcha Kościoła podkreślił, iż mimo skandalu nie można zapomnieć o “ciężkiej posłudze” kapłanów. Biskup w specjalny liście dodał, że całe środowisko kapłańskie po ujawnieniu imprezy na plebanii czuje się “zbite”. Wśród argumentów pojawiło się odwołanie do przysłowia “leżącego się nie bije”, a zdaniem bpa Kaszaka nie brakuje osób, które wyprowadzają kolejne ciosy skierowane w Kościół. - Nawet największym naszym wrogom tego nie życzymy - stwierdził gorzko biskup. Padły jednak obietnice i przeprosiny.

Biskup przeprosił i zapowiedział wyciągnięcie poważnych konsekwencji

Biskup sosnowiecki po ujawnieniu oburzających wydarzeń na plebanii w Dąbrowie Górniczej zapewnił, że wszyscy odpowiedzialni za to przewinienie zostaną surowo ukarania. - Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego - oświadczył jednoznacznie.

- Bardzo przepraszam wszystkich tych, którzy zostali dotknięci i bardzo zasmuceni, czy też nawet zgorszeni sytuacją - dodał w liście biskup Grzegorz Kaszak.

List biskupa do Księży 22_09_23-2.jpg
Biskup sosnowiecki napisał list do księży. Fot.: diecezja.sosnowiecka.pl

Źródło: diecezja.sosnowiec.pl