Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niespodziewany powrót Siergieja Szojgu. Minister obrony Rosji zarzucił Zachodowi kuriozalne rzeczy
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.04.2022 16:23

Niespodziewany powrót Siergieja Szojgu. Minister obrony Rosji zarzucił Zachodowi kuriozalne rzeczy

Szojgu
AFP/EAST NEWS

Dawno niewidziany minister obrony Rosji Siergiej Szojgu miał w końcu zabrać głos w sprawie wojny w Ukrainie. Rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała rzekomą wypowiedź polityka, w której stwierdził on, że Zachód "robi wszystko, by przeciągnąć rosyjską operację specjalną". Wcześniej dużo mówiło się o tym, że Szojgu popadł w niełaskę Putina, co przypłacił zawałem.

Siergiej Szojgu do niedawna był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina. Klęski ponoszone w Ukrainie miały jednak sprawić, że między ministrem obrony a prezydentem Rosji wybuchł poważny konflikt.

W pierwszych dniach wojny w Ukrainie Szojgu chętnie pojawiał się w mediach, jednak później znacznie ograniczył swoją aktywność, a nagrania z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej tylko wzbudziły podejrzenia, że polityk padł ofiarą czystek w otoczeniu Putina.

Teraz prokremlowska agencja informacyjna TASS twierdzi, że rozmawiała z ministrem obrony Rosji, który skomentować miał udział państw Zachodu w konflikcie militarnym za naszą wschodnią granicą.

Siergiej Szojgu zabrał głos ws. wojny w Ukrainie

Wzmożenie dostaw zagranicznej broni wyraźnie pokazuje zamiary Zachodu, co do sprowokowania reżimu kijowskiego do walki do ostatniego ukraińskiego żołnierza - miał powiedzieć agencji Siergiej Szojgu.

Ponadto, jego zdaniem Zachód "robi wszystko, by przeciągnąć rosyjską operację specjalną". Przeczą temu jednak działania rosyjskiego wojska, które rozpoczęło właśnie ofensywę na Donbas i które samo eskaluje walki, zwłaszcza we wschodniej części Ukrainy.

Mówi się także, że Rosjanie planują w najbliższych dniach dokonać prowokacji, atakując cerkwie i oskarżając o to "ukraińskich nacjonalistów". Kolejnym z kroków ma być zorganizowanie referendum w okupowanym Chersoniu i wprowadzenie tam prorosyjskich władz.

Tajemnicze zniknięcie współpracownika Putina

Jeśli cytowane przez agencję TASS słowa rzeczywiście padły z ust Szojgu, byłaby to druga wypowiedź polityka od momentu, gdy opuścił szpital po zawale serca.

29 marca w czasie jednej z konferencji minister obrony Rosji oświadczył, że "główne zadania pierwszego etapu specjalnej operacji wojskowej zostały zrealizowane"

- Teraz wojska rosyjskie mogą skupić się na realizacji głównego celu, jakim jest wyzwolenie Donbasu - dodawał.

Głos ostatnio zabrała również córka rosyjskiego wojskowego, Ksenia, która nie rozwiała wątpliwości odnośnie stanu swojego ojca i tego, jaka jest jego obecna pozycja w otoczeniu Putina. - 31 lat w rządzie. Dokładnie rok temu nakręciliśmy cały film o tej długiej podróży, a ile ciekawych historii tam nie pasowało! Moja duma, mój punkt orientacyjny i mój tata. Jestem dumna z bycia twoją córką! - napisała 31-latka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia