Goniec.pl

KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Siergiej Ławrow o nowym etapie wojny w Ukrainie: "To bardzo ważny moment"

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, oznajmił w rozmowie z India Today, że "zaczyna się nowy etap operacji" w Ukrainie. Jego zdaniem będzie to "bardzo ważny moment całej operacji wojskowej". Po raz kolejny zaprzeczył, jakoby Rosjanie atakowali cywilów.

- To jest tragedia, gdy ludzie giną. Ale nie możemy tolerować sytuacji, gdy nasi zachodni koledzy mówią, że mogą zrobić wszystko, co chcą i mogą zachęcać rząd w Kijowie, żeby był rusofobiczny - przekonywał szef rosyjskiej dyplomacji.

Siergiej Ławrow o ofensywie w Donbasie. "To będzie znaczące wydarzenie"

Siergiej Ławrow stwierdził na antenie India Today, że "nowy etap operacji specjalnej, który rozpoczyna się we wschodniej Ukrainie, będzie znaczącym wydarzeniem". 

- To bardzo ważny moment całej operacji specjalnej - przekonywał szef rosyjskiej dyplomacji, który konsekwentnie nie określa agresji mianem "wojny". Siergiej Ławrow podkreślił, że celem jest "całkowite wyzwolenie republik donieckiej i ługańskiej, jak było ogłaszane początkowo".

Tym samym potwierdził wcześniejsze informacje, które przekazał Wołodymyr Zełenski. W przemówieniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy oznajmił, że Rosjanie rozpoczęli drugi etap wojny w Ukrainie. - Będziemy się bronić. Nie oddamy niczego, co ukraińskie, a cudzego nie potrzebujemy - zapewnił.

Dowodem na wzmożoną aktywność Rosjan we wschodnich regionach Ukrainy są nocne ataki m.in. w obwodzie ługańskim. Jak już informowaliśmy , wrogie wojska zniszczyły 12 budynków mieszkalnych.

Siergiej Ławrow: "nasza armia celuje w infrastrukturę wojskową, nie cywilną"

W trakcie rozmowy Siergiej Ławrow odniósł się także do zarzutów dotyczących atakowania ludności cywilnej. - To zawsze jest straszne, gdy działania wojskowe przynoszą zniszczenia dla sektora cywilnego. Powtarzam, kiedy przez osiem lat zabijano rosyjskich obywateli mieszkających na wschodzie Ukrainy nikt nie zwracał na to uwagi. Wtedy nie było żadnych krzyków - wskazał.

Jego zdaniem "celem rosyjskiej armii jest tylko infrastruktura wojskowa, a nie ludność cywilna". - Armia ukraińska wykorzystuje ludność cywilną jako żywe tarcze - przekonywał. W trakcie rozmowy kilkukrotnie nazwał Ukraińców "neonazistami".

Siergiej Ławrow stwierdził, że "Zachód nie przywiązuje wagi do faktów strony rosyjskiej". - Zwraca uwagę na rzeczy nieprawdziwe np. o Buczy. Wspomnieli o tym tuż po tym, jak ukraiński burmistrz Buczy z dumą powiedział, że miasto wróciło pod ich kontrolę - ocenił.

Tymczasem z każdym dniem służby ukraińskie odkrywają kolejne ofiary rosyjskiej okupacji . We wtorek komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow przekazał, że "w całym obwodzie znaleziono dotychczas ciała ponad 1 tys. cywilów".

Siergiej Ławrow o "pragnieniach" i niespełnionych obietnicach Zachodu

Zdaniem Siergieja Ławrowa obecne wydarzenia są związane z "pragnieniem USA i Zachodu, aby rządzić światem". - Chcieli pokazać światu, że nie będzie wielobiegunowości, tylko jednobiegunowość i stworzyli trampolinę [Ukrainę - przyp. red.] przeciwko nam [Rosji - przyp. red.] u naszych granic. Wpompowali broń w Ukrainę - przekonywał.

Dodatkowo szef rosyjskiej dyplomacji wskazał, że Zachód "złamał swoje obietnice złożone przywódcom Rosji". - Po zniknięciu ZSRR zaczął przesuwać NATO na wschód. Mówił, że to jest sojusz obronny i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji - stwierdził.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: India Today, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]