Goniec.pl
Putin AFP PHOTO / KREMLIN.RU

AFP PHOTO / KREMLIN.RU

"The Times": Putin skierował na granicę z Ukrainą "nuklearny pociąg". Niepokojące doniesienia

3 Października 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Władimir Putin rzekomo skierował "nuklearny pociąg" na granicę z Ukrainą. Jak donosi "The Times", przywódca rosyjski w ten sposób chce okazać gotowość do znacznej eskalacji niesprawiedliwego konfliktu na ziemi Ukraińskiej. Uważa się, że NATO ostrzegło swoich członków o niepokojących ruchach na terenie Rosji.

Media społecznościowe obiegło nagranie dużego pociągu transportowego w ruchu. Dziennik "The Times, powołując się na opinię polskiego eksperta, Konrada Muzykę, podaje, że skład podlega 12. Dyrektoriatowi Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, odpowiedzialnemu za pociski nuklearne - ich przechowywanie, konserwację, transport i wydawanie jednostkom.

Władimir Putin

Propagandziści Putina zwrócili się przeciwko niemu? Tego w Rossija 1 jeszcze nie było

CZYTAJ DALEJ

Władimir Putin wysyła kolejne ostrzeżenie dla Zachodu?

Informacje na temat "nuklearnego pociągu" pojawiają się w momencie, gdy armia ukraińska odnosi znaczne sukcesy na polu walki. W nocy z niedzieli na poniedziałek żołnierzom ukraińskim udało się przełamać front w obwodzie chersońskim i dokonać ponad 20 km wyłomu.

To tylko jedna z dobrych optymistycznych informacji z frontu ponieważ dzień wcześniej ukraińscy żołnierze odnieśli duży sukces na północnym-wschodzie. Wyzwolili Łyman w obwodzie donieckim.

Chersoń jest jednym z czterech regionów nielegalnie zaanektowanych przez Moskwę w zeszłym tygodniu po pospiesznym referendum zorganizowanym przez Kreml. Nielegalna próba zagarnięcia ukraińskich ziem przez przywódcę Rosji to kolejny etap eskalacji wojny w Ukrainie.

Trzeba pamiętać, że Putin, konsekwentnie pchający swój kraj w kierunku przepaści, nie pierwszy raz szantażuje Ukrainę i kraje wspierające potencjalnym użyciem broni jądrowej. Tego typu groźby padają w zasadzie od samego początku konfliktu wywołanego rosyjską agresją. Jednak jak podaje "The Times" powołując się na swoje źródła, bardziej prawdopodobne zagrożenie związane ze śmiercionośną bronią istnieje ze strony jednostek stacjonujących na Morzu Czarnym.

Faktyczne zagrożenie?

Konrad Muzyka, analityk ds. obronności podzielił się swoją opinią na Twitterze: "Czy to oznacza, że na filmie widzimy przygotowania do odpalenia pocisku jądrowego? Raczej nie. Istnieją inne, bardziej prawdopodobne wyjaśnienia: 1) Może to być demonstracja wobec Zachodu, że Moskwa eskaluje konflikt. 2) Rosyjskie siły RVSN (nuklearne – red.) zwykle intensywnie ćwiczą jesienią. 3) Rosja może przeprowadzić w październiku ćwiczenia odstraszania strategicznego GROM, więc ten pociąg może być oznaką tego, że przygotowania trwają".

Łukaszenka białoruś east news

Powszechna "mobilizacja" na Białorusi. Łukaszenka nie oszczędził nawet uczniów

CZYTAJ DALEJ

Mówi się, że NATO wysłało raport wywiadowczy do swoich członków i sojuszników, ostrzegając ich o rosyjskich planach przetestowania drona torpedowego o zdolnościach nuklearnych, Posejdona, zwanego "bronią apokalipsy".

Rosja przyznała wczoraj, że siły ukraińskie przebiły się przez jej obronę w południowym regionie Chersoniu. Igor Konashenkov, rzecznik ministerstwa obrony, powiedział dziennikarzom, że Ukraińcy zajęli terytorium dzięki "wyższym jednostkom pancernym" i "przeniknęli w głąb naszej obrony".

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Jan JałowczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.jalowczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >