Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Niedzielski: decyzje ws. obostrzeń w środę lub w piątek. Przyrosty są "niepokojące"

3 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na antenie RMF FM najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem, które są o 25 proc. wyższe niż w ubiegłym tygodniu. Niepokojąca jest także liczba zajętych łóżek, a szef resortu ostrzega przed "katastroficznym scenariuszem". Jeśli przyrost infekcji będzie się utrzymywał, to w tym tygodniu zapadną decyzje dotyczące zaostrzenia obostrzeń.

Dane podane przez Adama Niedzielskiego uzupełnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który zdradził, że z powodu COVID-19 umarło 9 kolejnych osób. Warto jednak pamiętać, że niedzielne dane nigdy nie oddają realnej sytuacji epidemicznej.

Jacek Kurski

Jacek Kurski poniżony? Jason Derulo usunął wpis o swoim udziale w "Sylwestrze Marzeń"

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: ponad 6 tys. przypadków koronawirusa. Dane są "niepokojące"

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o 6422 nowych przypadkach koronawirusa. To o 25 proc. więcej niż w poniedziałek w zeszłym tygodniu.

- To, co jest bardzo niepokojące to, że to jest trzeci dzień z rzędu, kiedy mamy z powrotem przyrosty, bo do tej pory odnotowywaliśmy same spadki. Te ostatnie trzy dni są bardzo niepokojące - przyznał szef resortu. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jednak zaznaczył, że dzisiejsze dane "to jeszcze nie efekt świąt i sylwestra". Mimo tego nie wyklucza, że może to być już początek piątej fali pandemii związanej z wariantem Omikron. - Jeżeli mamy trzy dni, gdzie dzień po dniu widzimy rosnącą falę zakażeń, to jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy - stwierdził.

Przyrost zachorowań to nie jedyny alarmujący wskaźnik. - Frapująca jest liczba zajętych łóżek, bo jest ich około 20 tys. Wystartowanie z takiego poziomu z piątą falą, to scenariusz katastroficzny - przyznał minister zdrowia.  Według niedzielnych danych w szpitalach przebywa 19 135 pacjentów chorych na COVID-19. Z kolei 1 894 osób jest podłączonych do respiratorów. 

Co z obostrzeniami? Decyzja w tym tygodniu

Minister zdrowia zdradził, że jeżeli przyrost zakażeń będzie utrzymywał się w najbliższych dniach, to rząd podejmie dalsze kroki. - W środę lub w piątek powinniśmy spodziewać się kolejnych decyzji, czy zaostrzyć restrykcje - przekazał Niedzielski

Dopytywany o szczegóły przyznał, że "ewentualne restrykcje mogą dotyczyć np. zamykania galerii handlowych". Obecnie obowiązują jedynie zaostrzone limity osobowe w niektórych miejscach m.in. w kinach, teatrach czy restauracjach, gdzie może być maksymalnie 30 proc. obłożenia. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych.

Darkmoon_Art/Pixabay

Wielki horoskop na 2022 rok. Te znaki muszą liczyć się z problemami finansowymi

Koniec 2021 roku zbliża się wielkimi krokami. Już za kilka godzin Polacy będą świętować nadejście 2022 roku. Wszyscy mamy nadzieję na zmiany. Czy gwiazdy wróżą koniec problemów? Przekonaj się sprawdzając wyjątkowy horoskop. / fot. Pixabay/Darkmoon_Art

Zobacz galerię >

Czy dzieci wrócą do szkół?

Zgodnie z decyzjami podjętymi w grudniu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przeszli na okresowe nauczanie zdalne. Dzieci miały powrócić do szkoły 10 stycznia.

Mimo niepokojących wskaźników minister zdrowia uważa, że jest to możliwe. - Myślę, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powrót dzieci do szkół 10 stycznia - stwierdził. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu najbliższych dni.

Tymczasem Polska notuje bardzo wysoką liczbę zgonów z powodu COVID-19 na tle pozostałych państw europejskich. W ubiegłym tygodniu walkę chorobą przegrało w Polsce ponad 3200 osób. Z kolei w Wielkiej Brytanii, która rejestruje rekordową liczbę zachorowań, wskaźniki zgonów są znacznie niższe - w zeszłym tygodniu umarły 921 osoby. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • GW ujawnia kulisy zakupu systemu Pegasus. "PiS oszukał posłów"

  • Zmarł profesor Andrzej Nowakowski, były dyrektor szpitala Degi w Poznaniu

  • Donald Tusk spędził Sylwestra pod oknami szpitala. Martwi się o zdrowie wnuczki

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: RMF FM, TVN24

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Fb/OSP KSRG Gniechowice

Wiadomości

Koszmar na Dolnym Śląsku, mercedes zderzył się z potężnym traktorem. Kierowca osobówki nie miał żadnych szans

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >