Goniec.pl > Wiadomości > Zmarł profesor Andrzej Nowakowski, były dyrektor szpitala Degi w Poznaniu
Irmina Jach
Irmina Jach 02.01.2022 19:46

Zmarł profesor Andrzej Nowakowski, były dyrektor szpitala Degi w Poznaniu

nie żyje świeczka Iberion 2
Iberion materiały własne

Zmarł profesor Andrzej Nowakowski, wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Kręgosłupa Rehabilitacyjno-Ortopedycznego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Mentor i opiekun pokoleń lekarzy ortopedów i traumatologów przez ostatnie pół roku był hospitalizowany po wypadku samochodowym.

Profesor Andrzej Nowakowski odszedł w środę 29 grudnia ubiegłego roku, ale wiadomość o jego śmierci została podana do informacji publicznej dopiero dziś. Uczony odszedł zaledwie dziesięć dni po swoich 73. urodzinach.

Nie żyje profesor Andrzej Nowakowski

Profesor Andrzej Nowakowski przyszedł na świat 19 grudnia 1948 roku w Czarnkowie nad Notecią. Dyplom lekarza medycyny uzyskał na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W 2005 roku został kierownikiem Kliniki Chirurgii Kręgosłupa, Ortopedii Onkologicznej i Traumatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Był założycielem NSZZ "Solidarność Służby Zdrowia" w Poznaniu i - do 1981 roku - przewodniczącym zdelegalizowanej Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4 w Poznaniu. Udzielał pomocy medycznej setkom działaczy związanych z "Solidarnością", osobom ukrywającym się przed Służbą Bezpieczeństwa, rodzinom internowanych i aresztowanych, a także innym potrzebującym.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Od 1982 do 1989 roku pełnił funkcję koordynatora medycznego darów przekazywanych do Polski z Francji i innych krajów zachodniej Europy do Poznania. Angażował się w działalność charytatywną i wspomagał działania księdza dyrektora Stanisława Kałka w Domu Księży Emerytów w Poznaniu.

W 1982 roku został zwolniony z Akademii Medycznej w Poznaniu. Rok później przywrócono go do pracy w placówce po odwołaniu złożonym w Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W stanie wojennym przeżył wiele podbramkowych sytuacji.

Jako pracownik naukowy  był szczególnie inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, szykanowany, odsuwany od zajęć dydaktycznych ze studentami oraz zatrzymywany przez milicję. Mimo to nie poddał się, a jego życiorys obfitował w liczne sukcesy.

Pasmo sukcesów na polu medycznym

Profesor Andrzej Nowakowski wraz z zespołem dokonał pierwszej w Polsce protezy krążka międzykręgowego w części szyjnej lędźwiowej kręgosłupa. Był członkiem zespołu projektu rozwojowego przy współudziale z Politechniką Warszawską i Instytutem Obróbki Plastycznej w Poznaniu pierwszej polskiej protezy krążka międzykręgowego.

Był wieloletnim ordynatorem Oddziału Chirurgii Kręgosłupa Rehabilitacyjno-Ortopedycznego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, a od dekady także dyrektorem tejże placówki, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego i redaktorem naczelnym "Chirurgii Narządów Ruchu i Ortopedii Polskiej".

Zasiadał w Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, jako przedstawiciel organizacji społecznych działających na terenie województwa na rzecz praw pacjenta. Spod jego ręki wyszło wiele wartościowych publikacji naukowych. Zainicjował również powołanie Muzeum Ortopedii i Traumatologii Polskiej w Poznaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Głos Wielkopolski

Tagi: Nie żyje