Ilość zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie mocno wzrosła. Adam Niedzielski odniósł się do ewentualnego powrotu obostrzeń. Minister zdrowia stwierdził, że "plany są gotowe, czekają na decyzję i ewentualne uruchomienie". Polacy planujący beztroskie wakacje z zaledwie wspomnieniem pandemii przeżyją niemiłe zaskoczenie? Koronawirus nie wyjechał na wakacje, ale wykorzystuje swoją szansę na powrót na pierwszy plan zainteresowania. W ostatnich dniach liczba osób otrzymujących pozytywny test na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie wzrasta.Adam Niedzielski podczas wizyty w Polsat News odniósł się do wizji powrotu maseczek i powszechnego testowania. Kluczowy jest jeden z parametrów monitorowanych przez resort zdrowia i nie są to legendarne już kolejki do lekarzy na NFZ.
Od poniedziałku 28 marca rząd złagodzi obostrzenia związane z pandemią. Znika obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, choć od tej zasady są dwa wyjątki. Zmienią się także wytyczne w sprawie izolacji i kwarantanny.Decyzja o zniesieniu obostrzeń jest związana z faktem, że od kilku tygodni dziennych przyrost przypadków koronawirusa spada, podobnie jak liczba hospitalizacji. W niedzielę 27 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3494 nowych infekcjach. W sobotę nowych przypadków było 6633. Obecnie w szpitalach przebywa 5347 osób z COVID-19, a zajętych jest 340 respiratorów.
Rząd podjął decyzję w kwestii obostrzeń. Odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów trafiło już do Dziennika Ustaw. Miliony Polaków będzie zdziwionych decyzją gabinetu Mateusza Morawieckiego, który nie postanowił zorganizować specjalnej konferencji prasowej informującej o istotnych postanowieniach w kwestii restrykcji.To już postanowione, rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące obostrzeń zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rząd zdecydował, że obecne restrykcje zostaną przedłużone.
Rząd podjął decyzję o przedłużeniu obostrzeń do 24 stycznia. Zasady epidemiczne, o których mowa, dotyczą zakazu lądowania w Polsce samolotów pasażerskich lecących z siedmiu państw Afryki Południowej.Poprzednie rozporządzenie przestało obowiązywać w poniedziałek 10 stycznia. Nowe będzie ważne od wtorku 11 stycznia do poniedziałku 24 stycznia. - Przedłużenie restrykcji wynika z uwagi na stan epidemii w Polsce i zagrożenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, w szczególności wariantu Omikron z państw regionu Afryki Południowej - czytamy.
Dziennikarze dotarli do nieoficjalnych wiadomości wprost z Ministerstwa Zdrowia. W poniedziałek Adam Niedzielski zapowiedział, że brane jest pod uwagę wprowadzenie kolejnych restrykcji. - Dziś o godz. 10 zaczyna się posiedzenie Rządowego Zarządzania Kryzysowego i na podstawie aktualnych danych epidemicznych, zostaną podjęte decyzje - przekazał Piotr Müller.W tym tygodniu rząd nie zdecyduje się na wprowadzenie obostrzeń - to nieoficjalne ustalenia portalu Interia. W środę rano głos zabrał również Piotr Müller.- Spodziewam się, że będziemy szli w kierunku utrzymania aktualnych obostrzeń, natomiast analiza dzisiejszych danych pozwoli nam to ostatecznie zatwierdzić - powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia rzecznik rządu.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał na antenie RMF FM najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem, które są o 25 proc. wyższe niż w ubiegłym tygodniu. Niepokojąca jest także liczba zajętych łóżek, a szef resortu ostrzega przed "katastroficznym scenariuszem". Jeśli przyrost infekcji będzie się utrzymywał, to w tym tygodniu zapadną decyzje dotyczące zaostrzenia obostrzeń.Dane podane przez Adama Niedzielskiego uzupełnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który zdradził, że z powodu COVID-19 umarło 9 kolejnych osób. Warto jednak pamiętać, że niedzielne dane nigdy nie oddają realnej sytuacji epidemicznej.
Policjanci sprawdzający przestrzeganie obostrzeń zaatakowani przez mężczyznę w opolskim centrum handlowym. - Był agresywny i szarpał się z funkcjonariuszami. Kilkukrotnie też kopnął jednego z policjantów - przekazuje opolska policja.Rutynowa akcja dotycząca obostrzeń w centrum handlowym zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny i zaatakowaniem policjantów. Patrolowanie sklepów przed świętami Bożego Narodzenia zostało zapowiedziane przez służby już wcześniej.Niespodziewanie w środę 22 grudnia w opolskim centrum handlowym doszło do szarpaniny. Uwagę policjantów zwrócił jeden z mężczyzn, który nie zasłaniał ust i nosa maseczką ochronną.- W trakcie legitymowania nie chciał podać swoich danych i zaczął zachowywać się agresywnie wobec policjantów. Po chwili próbował odejść z miejsca interwencji - relacjonuje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu. Doszło do rękoczynów.Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Rzecznik rządu Piotr Müller był dzisiaj gościem porannej audycji w radiowej Trójce. Dowiedzieliśmy się, jak mają przebiegać kolejne etapy walki z pandemią nie tylko w obecnej fali, ale również w potencjalnie następnej.Piotr Müller zapewnił słuchaczy, że w okresie bożonarodzeniowym rząd nie planuje wprowadzania żadnych nowych, bądź modyfikacji już istniejących obostrzeń.- Do końca roku nie planujemy modyfikacji obecnych obostrzeń związanych z COVID-19 [...] Obecne obostrzenia uwzględniają fakt, że pojawił się omikron, natomiast jeśli liczba zachorowań będzie się zwiększała, to będziemy decydować o dalszych obostrzeniach - usłyszeliśmy z ust rzecznika rządu.Do końca roku nie przewiduje się również żadnych zmian w ograniczaniu swobód gospodarczych, bądź rozszerzania obostrzeń na dodatkowe branże. Pozostała część artykułu pod materiałem wideo- Wczoraj mieliśmy posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i takich rekomendacji, aby dodatkowe obostrzenia przed świętami wprowadzać, nie było - powiedział Piotr Müller.Przypominamy, że obecny pakiet obostrzeń uwzględnia wyjątek dotyczący Sylwestra. Podczas świętowania końca obecnego i nadejścia przyszłego roku, otwarte mają być kluby taneczne, dyskoteki oraz lokale udostępniające miejsca do tańczenia. Oczywiście w każdym przypadku będzie obowiązywał limit uczestników imprezy, który nie będzie uwzględniał osób zaszczepionych.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:"Wiadomości" TVP nie poinformowały widzów o przegłosowaniu lex TVNDodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów. Wyjaśniamy, kto go dostanieSanepid i policja intensyfikują kontrole. Będą działać również w święta i SylwestraJeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]źródło: Goniec.pl
Główny Inspektor Sanitarny wydał specjalny komunikat, gdzie wyjaśnia nowe obostrzenia. Od 15 grudnia obowiązują nowe restrykcje, a wśród nich limity, do których nie wlicza się osób zaszczepionych. GIS poucza właścicieli biznesów na temat przetwarzania danych osobowych w przypadku okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19.- Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje przedsiębiorcom wdrożenie w swoich podmiotach zasad umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa klientów - czytamy w specjalnym komunikacie.W serwisie goniec.pl informowaliśmy o opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu Rady Ministrów w związku z nowymi obostrzeniami. Rząd zdecydował się na utrzymanie surowszych restrykcji aż do 31 stycznia 2021 r.
Powrót nauki zdalnej nie został dobrze przemyślany przez rząd Mateusza Morawieckiego. Nauczyciele alarmują, że w dniu, w którym uczniowie szkół zawodowych wrócą do nauki stacjonarnej, będą od razu musieli zdać najważniejszy egzamin na tym etapie edukacji. - Uczniowie po trzech tygodniach zobaczą szkołę i od razu podejdą do egzaminów - stwierdził Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi.Kolejne niedociągnięcie rządu w kwestii wprowadzanych obostrzeń? Po jasnym stwierdzeniu Kościoła, że księża nie mają narzędzi do weryfikowania zaszczepienia wiernego wchodzącego na mszę, a co za tym idzie niewliczania go do obowiązującego limitu, głosy oburzenia podniosły się w szkołach.Nauczyciele zwracają uwagę, że uczniowie szkół średnich zawodowych zostają pozbawieni możliwości faktycznego trenowania swojego fachu tuż przed obowiązkowymi egzaminami. Nauka zdalna obowiązuje do 9 grudnia, a 10 grudnia średnio 150 tys. osób podchodzi do egzaminu zawodowego.
Z nieoficjalnych ustaleń Onetu wynika, że rząd szykuje kolejny pakiet pandemicznych obostrzeń. Politycy mają rozważać wprowadzenie zakazu wstępu m.in. do kościołów czy restauracji dla osób niezaszczepionych. W grę wchodzi także obowiązek nauki w trybie zdalnym w przypadku dzieci, które nie przyjmą preparatu. Tymczasem już w przyszłym tygodniu zaostrzeniu ulegną limity osobowe. Z kolei dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyły się w trybie zdalnym, o czym więcej pisaliśmy w tym artykule.