Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje Zenon Pigoń. Zasłużony działacz "Solidarności" oraz były poseł zmarł w wieku 83 lat
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 13.01.2023 16:32

Nie żyje Zenon Pigoń. Zasłużony działacz "Solidarności" oraz były poseł zmarł w wieku 83 lat

Nie żyje
Nie żyje

Smutne wieści ze Śląska. W wieku 83 lat odszedł Zenon Pigoń, zasłużony działacz "Solidarności" śląsko-dąbrowskiej, założyciel i pierwszy redaktor naczelny podziemnego "Głosu Śląsko-Dąbrowskiego", były poseł na Sejm RP. Zmarł w piątek (13 stycznia) Bytomiu.

Zmarł Zenon Pigoń

Informację o śmierci Zenon Pigoń potwierdził w piątek na swojej stronie Instytut Pamięci Narodowej. W nocie biograficznej czytamy, że zasłużony działacz "S" urodził się 29 czerwca 1940 r. w Radziwiłłowie na Wołyniu. Był absolwentem Studium Nauczycielskiego w Częstochowie oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Przez dwanaście lat (1980 do 1992 r. ) znajdował się w strukturach "Solidarności". Między innymi pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Okręgowej „S” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Bytomskiej w 1981 r.

Pracował jako współredaktor niezależnego pisma "Dążenia" oraz jako redaktor naczelny miesięcznika "Konkretnie".

W styczniu 1982 r. został aresztowany i osadzony w areszcie śledczym w Katowicach. 18 lutego 1982 r. Pigoń został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata, jednak 18 kwietnia 1982 r. w wyniku rewizji prokuratorskiej Sąd Najwyższy nakazał odwieszenie wykonania kary. Po tym ukrywał się w Warszawie.

Na przełomie 1982-1983 pełnił funkcję redaktor naczelnego podziemnego "Głosu Śląsko-Dąbrowskiego". W latach 1984-1989 Zenon Pigoń skupiał się między innymi na własnej działalność gospodarczej.

W okresie 1989-1991 zasiadał w Sejmie jako poseł z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarności". Od 2003 na emeryturze. W 2014 wydał książkę "To był Głos… Wspomnienia". W 2007 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: IPN

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: Nie żyje