Goniec.pl > Polska > TVP miała zwolnić go z powodu orientacji seksualnej. Właśnie zapadł wyrok
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 13.01.2023 10:47

TVP miała zwolnić go z powodu orientacji seksualnej. Właśnie zapadł wyrok

EN 01474847 5085
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek to małżeństwo, które działa na rzecz społeczności LGBT+ w Polsce. Pierwszy z nich pracował jako dziennikarz w TVP, jednak stracił pracę, gdy ujawnił publicznie, że jest gejem. Sprawiedliwości domagał się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wczoraj (12.01) ogłoszono wyrok w sprawie.

Zwolniony za orientację seksualną

Jakub Kwieciński przez 8 lat pracował w telewizji publicznej. W 2017 roku z dnia na dzień stracił pracę, a powodem tej decyzji była według dziennikarza jego orientacja seksualna. Miesiąc przed zwolnieniem miał być zapewniany o przedłużeniu umowy.

Dwa dni przed zwolnieniem opublikowano w sieci teledysk "Pokochaj nas w święta", w którym Kwieciński wystąpił ze swoim mężem, a także z innymi nieheteronormatywnymi parami. Dziennikarza najpierw poinformowano o odwołaniu jego dyżuru, a potem - o zawieszeniu w obowiązkach. Gdy pytał o powody, usłyszał, że decyzję podjął dyrektor Piotr Kania.

Jest wyrok TSUE

Na facebookowym profilu Jakuba i jego męża Dawida poinformowano, że mężczyzna wygrał z TVP przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - "Orientacja seksualna nie może być powodem odmowy zawarcia umowy z osobą pracującą na własny rachunek" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. [...] Dowody, jakie udało nam się zgromadzić, nie pozostawiały wątpliwości, że powodem była orientacja Kuby i nasza działalność na rzecz społeczności LGBT. Polski rząd przekonywał, że powinna być możliwość zerwania z kimś umowy ze względu na orientację seksualną. Wystarczy, że Polska pozwala osobom LGBT na zakładanie firm. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł jednoznacznie: w UE nie ma miejsca na dyskryminację! - napisano.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Jakub i Dawid/Facebook

Zachęcamy do wsparciazbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi: LGBT TVP