Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje uwielbiany ksiądz. Wierni w żałobie, był honorowym obywatelem
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 23.11.2023 21:03

Nie żyje uwielbiany ksiądz. Wierni w żałobie, był honorowym obywatelem

znicz
Goniec.pl

Żałoba w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie na Mazowszu. Jak poinformowano, nie żyje jej były proboszcz ks. Jan Zieliński. Uwielbiany przez wiernych kapłan miał wielkie zasługi w odnowieniu zabytkowej bazyliki, a za liczne osiągnięcia wyróżniono go tytułem Honorowego Obywatela Gminy. Znane są już data i miejsce pogrzebu duchownego.

Nie żyje ks. Jan Zieliński

Smutną informację o śmierci ks. Jana Zielińskiego przekazała właśnie parafia św. Jana Chrzciciela i św. Rocha w Brochowie, w której przez lata był proboszczem.

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej, pogrzeb kapłana zaplanowano na sobotę (25 listopada) na godzinę 11:30. Uroczysta msza odbędzie się w kościele w Brochowie, gdzie godzinę wcześniej zostanie wystawione ciało zmarłego. Po nabożeństwie nastąpi jego eksportacja do grobu rodzinnego w Rzekuniu pod Ostrołęką.

Niecodzienne zakończenie "Faktów" TVN. Piotr Kraśko nagle zawiesił głos, potem zapadła cisza

Uwielbiany kapłan słynął ze swoich zasług dla Brochowa

Ks. Jan Zieliński był absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, po którego ukończeniu pełnił posługę w licznych parafiach należących do archidiecezji warszawskiej. W Brochowie osiadł w 1984 r.

ZOBACZ: Kolęda coraz rzadziej praktykowana w Polsce? Zaskakujące historie z wizyt duszpasterskich

Lokalna społeczność uwielbiała go zwłaszcza za aktywną działalność na rzecz okolicy i parafii. Już na samym początku swojej misji poszerzył cmentarz parafialny i zadbał o tamtejsze zabudowania. Później konsekwentnie walczył o fundusze na remont kościoła. Za swoje zasługi w 2016 r. uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Brochów.

Duchowny miał 84 lata

Gdy po latach ks. Zieliński zdobył w końcu środki na odbudowę zrujnowanej bazyliki w Brochowie, wszyscy byli pod wielkim wrażeniem. Remont zakończył się sukcesem w 1999 r.

ZOBACZ: Kościół na Dolnym Śląsku na sprzedaż. “Idealnie spełni rolę sali bankietowej”

Poza tym, popularny kapłan wraz z sołtysem Janowa Lucjanem Kacprzakiem był inicjatorem Grobu Nieznanego Żołnierza na brochowskim cmentarzu parafialnym. Na emeryturę przeszedł w 2015 r. W dniu śmierci miał 84 lata.

Źródło: SE