Goniec.pl
Bernard Jancewicz nie żyje

Agata Sałamaj / Uniwersytet Wrocławski

Nie żyje profesor Bernard Jancewicz

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nie żyje profesor Bernard Jancewicz. Ta smutna informacja została już potwierdzona przez działaczy Uniwersyteckiego Wrocławskiego. Był cenionym ekspertem w dziedzinie fizyki teoretycznej. Niedawno mogła o nim usłyszeć cała Polska, choć nie za sprawą jego badań, a reportażu, który pojawił się w telewizji. W ostatnim czasie zmagał się z COVID-19.

W gronie naukowym Bernard Jancewicz postrzegany był przede wszystkim jako utalentowany profesor fizyki teoretycznej. Przypadek sprawił, że w 2020 roku usłyszała o nim cała Polska. Wszystko za sprawą reportażu, który pojawił się w stacji TVN. Skromny fizyk jednak nigdy nie szukał rozgłosu.

Zanim Bernard Jancewicz został profesorem, przeżył burzliwą historię, która rozpoczęła się jeszcze w czasach II wojny światowej. Niestety ekspert odszedł w niedzielę 16 maja, co potwierdziły już w mediach pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nie żyje profesor Bernard Jancewicz

Bernard Jancewicz przyszedł na świat 15 maja 1943 roku w Breslau – tak zapisano w jego dokumentach, ale nie wiadomo do końca, jaka jest prawda. Badania wskazują na to, że najprawdopodobniej urodził się w środkowej części kraju. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że większość życia spędził we Wrocławiu.

Niejasności w biografii profesora wynikają z tego, że podczas II wojny światowej Niemcy odebrali go rodzicom i wysłali na Dolny Śląsk. Tam młody Bernard Jancewicz miał przejść proces germanizacji. Na szczęście ostatecznie do tego nie doszło.

[EMBED-243]

Pierwsze lata Bernard Jancewicz wychowywał się w sierocińcu w Świdnicy. Następnie trafił do rodziny adopcyjnej we Wrocławiu. Jak tylko zaczął chodzić do szkoły, odkrył swoją wielką miłość – fizykę. To jej poświęcił swoje życie.

W czasie edukacji lubił też robić zdjęcia. Będąc uczniem II Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, chodził na dodatkowe zajęcia i rozwijał swoją małą pasję. W 1960 roku został nawet laureatem konkursu fotograficznego.

Później rozpoczął studia na wydziale matematyki, fizyki i chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie został uczniem Jana T. Łopuszańskiego. Twórca polskiej szkoły kwantowej teorii pola przekazał mu całą swoją wiedzę. Wówczas Jancewicz postanowił, że będzie robił karierę naukową.

Reportaż, który rozsławił Bernarda Jancewicza

W drugiej połowie 2020 roku profesor Bernard Jancewicz zyskał ogólnopolski rozgłos. Wszystko przez reportaż, który powstał po tym, jak opublikowano szczególny materiał wideo z naukowcem. Na nagraniu widać, jak uczony spaceruje ulicą i sprząta śmieci.

Stacja TVN postanowiła nagrać o tym historię. Sam profesor unikał rozgłosu i był skromnym człowiekiem, ale dał się przekonać, by promować ekologię i dbanie o środowisko wśród młodych Polaków. Niestety dwa tygodnie temu Bernard Jancewicz zachorował na COVID-19.

Po długiej walce z chorobą profesor zmarł. Miał 78 lat. Zasłynął jako specjalista w algebrach Clifforda, kwantowej teorii pola oraz zastosowaniach geometrii różniczkowej w elektrodynamice klasycznej. W 1987 roku został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 1998 odebrał medal Komisji Edukacji Narodowej. Od 2008 roku przebywał na emeryturze.

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >