Nie żyje najstarsza Polka. Tekla Juniewicz odeszła w wieku 116 lat
Bardzo smutne wiadomości przekazał Urząd Miasta Gliwice. W nocy z czwartku na piątek odeszła najstarsza Polka i druga pod względem długowieczności osoba na świecie Tekla Juniewicz. Kobieta przeżyła 116 lat. Zmarłą pożegnał w mediach społecznościowych m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Odejście Tekli Juniewicz to niepowetowana strata dla naszego kraju. Żwawa seniorka była prawdziwą chlubą Gliwic, w których mieszkała aż do momentu swojej śmierci. O tym przykrym wydarzeniu poinformował właśnie tamtejszy urząd, który opisał piękny życiorys kobiety.
W wieku 116 lat zmarła Tekla Juniewicz
- Zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni - poinformowano w oficjalnym komunikacie.
Jak dodano, długowieczna seniorka przez całe swoje życie pozostawała bardzo aktywna, zdecydowanie odrzucając stagnację. Wśród jej zainteresowań znajdowały się kwiaty, programy historyczne, gra w karty oraz czytanie książek. Z chęcią uprawiała ogródek, ale największą miłością darzyła swoją rodzinę, z którą była bardzo związana.
Na informację o jej śmierci zareagował po południu m.in. premier Mateusz Morawiecki, który na Twitterze wspominał wspólne spotkanie.
- Wszyscy zapamiętamy Ją jako najstarszą Polkę i 2. najstarszą osobę na świecie. Ale ja cały czas wspominam nasze ostatnie spotkanie. Niezwykła kobieta o wielkim sercu. Pani Teklo, to zaszczyt, że mogłem Panią poznać - napisał.
W wieku 116 lat odeszła od nas pani Tekla Juniewicz. Wszyscy zapamiętamy Ją jako najstarszą Polkę i 2. najstarszą osobę na świecie. Ale ja cały czas wspominam nasze ostatnie spotkanie. Niezwykła kobieta o wielkim sercu. Pani Teklo, to zaszczyt, że mogłem Panią poznać. ✝️ pic.twitter.com/1kEejla0X3
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) August 19, 2022
Warto też wspomnieć, że podczas ostatnich obchodów urodzin seniorki w czerwcu br. życzenia jubilatce składała para prezydencka. - Jest Pani świadkiem historii i wspaniałym przykładem, jak piękne i bogate może być ludzkie życie - oświadczyli wówczas Andrzej i Agata Duda.
Piękny życiorys utkany niełatwymi doświadczeniami
Niezwykła historia Tekli Juniewicz rozpoczęła się wraz z dniem 10 czerwca 1906 roku, kiedy to przyszła na świat w naddniestrzańskiej wsi Krupsko, znajdującej się wówczas jeszcze w granicach Austro-Węgier.
Po wybuchu I wojny światowej i stracie matki, jako mała dziewczynka trafiła do prowadzonej przez siostry Szarytki szkoły w Przeworsku. W 1927 roku pani Tekla uzupełniła swój życiorys o kolejne ważne wydarzenie, a mianowicie zamążpójście. Jej wybrankiem był Jan Juniewicz, z którym doczekała się dwóch córek - Janiny i Urszuli.
Razem zamieszkiwali miejscowość Borysław i szczęśliwie udało im się przeżyć II wojnę światową, ale po jej zakończeniu w 1945 roku opuścili terytorium włączone do Związku Radzieckiego i przez Sambor, przez dwa tygodnie jechali pociągiem do Gliwic.
Mąż pani Tekli znalazł zatrudnienie w tamtejszej kopalni Sośnica, jednak los rozdzielił małżonków w 1980 roku, kiedy to pan Jan zmarł. Od tamtego czasu aż do 103. urodzin kobieta mieszkała sama i świetnie sobie radziła, paląc nawet w piecu. Później z pomocą pospieszyły jej wnuki, z którymi żyła w Gliwicach-Łabędach do ostatnich dni.
Nie tylko najstarsza Polka
Oprócz bycia najstarszą Polką i drugą pod względem długowieczności osobą na świecie, pani Tekla ma na swoim koncie także inne dokonania. W wieku 11 i 113 lat szczęśliwie przeszła dwie ratujące życie operacje dróg żółciowych, przeprowadzone nowatorską metodą na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Tym samym, została również najstarszą pacjentką, która przeszła operacje dróg żółciowych.
Autentyczność jej wieku została udokumentowana we współpracy z rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie przez pana Wacława Jana Kroczka, polskiego korespondenta Gerontology Research Group, międzynarodowej organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Seria wybuchów na Krymie. W ogniu stanęło rosyjskie lotnisko wojskowe
Kolejne leki wycofane z obrotu w Polsce. Wiele nie posiada zamienników [LISTA]
Podkarpacie. Babcia poszła z wnukami nad zalew. 79-latka zginęła na ich oczach
Źródło: RMF FM, Goniec.pl