Nie żyje Mieczysław Gil. Zasłużony działacz "Solidarności", były poseł i senator
W wieku 78 lat zmarł Mieczysław Gil, którego Rzeczpospolita zapamięta w szczególności jako zasłużonego opozycjonistę, działacza "Solidarności" oraz uczestnika obrad okrągłego stołu. Ostatnie lata działacza i polityka były zdecydowanie spokojniejsze. W 2011 r. uzyskał mandat senacki z ramienia PiS, który zakończył w 2015 r.
Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.
Nie żyje Mieczysław Gil
- 29 września 2022 r. zmarł Mieczysław Gil, działacz związkowy z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, w 2017 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności - przekazał w komunikacie IPN.
Mieczysław Gil zostanie zapamiętany przede wszystkim jako opozycjonista okresu władzy PRL oraz człowiek mocno związany ze środowiskiem krakowskim. Po ukończeniu Technikum Hutniczo-Mechanicznego w Nowej Hucie podjął pracę w tamtejszej stalowni Huty im. Lenina. W 1968 r. wstąpił w szeregi PZPR, które opuścił w 1982 r. Z czasem bowiem zaangażował się aktywnie w działalność opozycyjną, redagując chociażby gazetę zakładową "Głos Nowej Huty".
Aktywny opozycjonista
W 1980 r. został rzecznikiem strajku hutników, zaś w dalszej kolejności przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" w Hucie im. Lenina. Po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie uczestniczył w życiu robotniczym, organizując strajki, w wyniku których został aresztowany i skazany na 4 lata pozbawienia wolności.
Po wcześniejszym zwolnieniu z więzienia, stracił dotychczasową pracę w hucie, podejmując pracę w rolnictwie. Jednocześnie Mieczysław Gil nie ustępował w działaniach na rzecz wyzwolenia kraju spod sowieckiego wpływu. W 1988 brał udział w kolejnych strajkach na terenie Huty im. Lenina, po których ponownie został osadzony w więzieniu. Rok później brał już udział w obradach okrągłego stołu, debatując nad gospodarką, sprawami społecznymi oraz mieszkaniowymi. Wrócił on również przy tej okazji do pełnienia funkcji szefa "Solidarności" w Nowej Hucie.
Parlamentarzysta
W 1898 r. został wybrany do Sejmu kontraktowego z ramienia Komitetu Obywatelskiego, uzyskując w swoim okręgu najwyższy indywidualny wynik w całych wyborach. Dwa lata później po raz kolejny uzyskał mandat poselski, popierając m.in. prezydenta Lecha Wałęsę.
Między 1996 a 1999 r. należał do stronnictwa Chrześcijańskich Demokratów i Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W 2006 r. z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, z kolei w 2011 r. uzyskał mandat senatorski z listy PiS, który utracił po jednej kadencji. Prezydent Andrzej Duda w 2017 r. nadał Mieczysławowi Gilowi Krzyż Wolności i Solidarności.
Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Brzydkie zachowanie księcia Harry'ego? Gdy Elżbieta II umierała, on kłócił się z ojcem o Meghan
Białystok: Afera w Archidiecezji Białostockiej. Ksiądz prowadził mszę pod wpływem alkoholu
Opoczno: Kompletnie pijany kierowca woził pasażerów. Autobus wylądował w rowie
Źródło: wiadomosci.wp.pl/ipn.gov.pl/wikipedia.org