Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje ksiądz Stanisław Bartmiński. Był pierwowzorem kultowej postaci w "Plebanii"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.04.2024 14:16

Nie żyje ksiądz Stanisław Bartmiński. Był pierwowzorem kultowej postaci w "Plebanii"

świeczka
fot. Pixabay/_Alicja_

Smutne informacje płyną z Krasiczyna. Zmarł ks. prałat Stanisław Bartmiński, emerytowany proboszcz tamtejszej parafii pw. św. Marcina. Duchowny znany był ze swojej aktywności społecznej. Był także konsultantem kultowego serialu TVP "Plebania" i pierwowzorem postaci głównego bohatera. W mediach społecznościowych pożegnał go m.in. Włodzimierz Matuszczak, aktor wcielający się w rolę proboszcza w "Plebanii".

Nie żyje ksiądz Stanisław Bartmiński

Ksiądz Stanisław Bartmiński zmarł w wieku 87 lat. Duchowny przeżył 65 lat w kapłaństwie. Urodził się 30 października 1936 r. w Kruhelu Małym. W 1959 roku w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1970-2008 pełnił funkcję proboszcza w parafii św. Marcina w Krasiczynie

W 2012 r. ks. Bartmiński został pierwszym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ustanowionej z ramienia Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Znany był ze swojej działalności społecznej i kulturowej.

Pogrzeb księdza Bartmińskiego odbędzie się w poniedziałek 22 kwietnia. Msza święta w intencji duchownego zostanie odprawiona w kościele w Krasiczynie również w niedzielę 21 kwietnia o godz. 16.00. 

IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W weekend będzie zimno

Ksiądz Bartmiński był pierwowzorem postaci proboszcza w "Plebanii"

Ksiądz prałat Stanisław Bartmiński był również konsultantem serialu Telewizji Polskiej "Plebania". To właśnie na nim wzorował swoją postać serialowy proboszcz Antoni Wójtowicz, czyli aktor Włodzimierz Matuszak, który w mediach społecznościowych wspomina zmarłego księdza.

Miałem sporo wolnego czasu więc zwiedzałem piękne okolice Krasiczyna, a po powrocie do "bazy" na werandzie plebanii siadałem z księdzem Stanisławem i przy pysznej kawie i ciachu przygotowanym przez "Babę Dziunię" prowadziliśmy dyskusję - wspomina aktor.

Włodzimierz Matuszak przyznaje, że ksiądz Stanisław Bartmiński był współscenarzystą serialu "Plebania".

Obserwowałem księdza Stanisława podczas spotkań z mieszkańcami parafii, słuchałem jego opowiadań nie wiedząc jeszcze jak wiele z tych historii opowiemy widzom telewizyjnego serialu. Ksiądz Bartmiński był współscenarzystą serialu "Plebania", który przez 11 lat gościł na antenie TVP. Żal, że już Ciebie nie ma.

Zmarł ksiądz Stanisław Bartmiński

Informację o śmierci duchownego przekazał między innymi Jacek Bartmiński, wiceminister z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Ksiądz Stanisław był wujkiem polityka.

Ksiądz Stanisław Bartmiński, dziennikarz, autor publikacji turystycznych, kanonik honorowy kapituły jarosławskiej, współtwórca i główny konsultant serialu telewizyjnego "Plebania" - napisał.

ZOBACZ: Pogrzeb Damiana Sobola. Polski wolontariusz zginął, niosąc pomoc w Strefie Gazy

Ksiądz Bartmiński przez lata udzielał pomocy potrzebującym, szczególnie tym represjonowanym z powodów politycznych. Działał także na rzecz porozumienia polsko-ukraińskiego. Duchowny zmarł 18 kwietnia w wieku 87 lat.