Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pogrzeb Damiana Sobola. Polski wolontariusz zginął, niosąc pomoc w Strefie Gazy
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.04.2024 11:11

Pogrzeb Damiana Sobola. Polski wolontariusz zginął, niosąc pomoc w Strefie Gazy

pogrzeb
fot. Wojciech Olkusnik/East News

W sobotę 20 kwietnia o godzinie 10.00 w Przemyślu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Damiana Sobola. 35-letni Polak zginął, niosąc pomoc w Strefie Gazy. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

Damian Soból zmarł 1 kwietnia w wyniku izraelskiego ostrzału konwoju humanitarnego organizacji World Central Kitchen. Wolontariusz zginął razem z sześcioma innymi osobami, niosącymi pomoc potrzebującym w Strefie Gazy. Tragiczna śmierć wywołała falę oburzenia nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Ci, którzy zaakceptowali atak, byli przekonani, że ich celem są uzbrojeni hamasowcy, a nie wolontariusze WCK. Uderzenie w konwój z pomocą humanitarną to ogromna pomyłka, wynikająca z błędnego rozpoznania, ze złych decyzji. Atak był niezgodny z procedurami - tłumaczyły w komunikacie Izraelskie Siły Obrony.

W sobotę 20 kwietnia o godzinie 10.00 w Przemyślu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Damiana Sobola. Mszę świętą poprzedziła modlitwa różańcowa. Wśród wielu uczestników pojawił się także ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa. 

Izrael kontra Iran, czyli dokąd zmierza wojna cieni

Damian Soból pośmiertnie odznaczony przez prezydenta

Damian Soból został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przekazał rodzinie zmarłego Doradca Prezydenta RP Dariusz Waldemar Dudek.

Żegnamy dziś wspaniałego, wolnego człowieka. Odważnego i ofiarnego społecznika przejętego ideałem solidarności, wrażliwego na los pokrzywdzonych i najbardziej potrzebujących - napisał Prezydent Andrzej Duda w liście.

Uroczystości pogrzebowe Damiana Sobola

Ostatnie pożegnanie Damiana Sobola odbywa się w kościele pod wezwaniem świętego Józefa przy ulicy św. Jana Nepomucena w Przemyślu. Po zakończeniu mszy świętej kondukt żałobny przemaszeruje na Cmentarz Główny. Przemarsz będzie zabezpieczany przez służby.

ZOBACZ: Iran zaatakował Izrael. “Odpowiemy tym samym”

Jestem przekonany, że w przemówieniach został wyświetlony cały ogrom dobra i miłosierdzia, które czynił Damian. To postawa godna naśladowania. O Damianie powinniśmy teraz pamiętać w modlitwie - mówił podczas mszy bp Krzysztof Chudzio.