Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie żyje były sekretarz stanu USA. Henry Kissinger miał 100 lat
Monika Majko
Monika Majko 30.11.2023 08:01

Nie żyje były sekretarz stanu USA. Henry Kissinger miał 100 lat

Henry Kissinger
Then Chih Wey/Xinhua News/East News

Nie żyje Henry Kissinger, były sekretarz stanu USA, dyplomata i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego oraz profesor nauk politycznych Uniwersytetu Harvarda. Słynny polityk miał 100 lat.

Nie żyje Henry Kissinger. USA żegna znanego polityka

- Ameryka straciła jeden z najsolidniejszych i najbardziej charakterystycznych głosów w sprawach zagranicznych - przekazał w oświadczeniu były prezydent Stanów Zjednoczonych,  George W. Bush.

 

Emeryci mają powody do zadowolenia. Prezent od ZUS jeszcze przed świętami

Nie żyje Henry Kissinger. Był wpływową postacią w USA

Henry Kissinger przyszedł na świat w 1923 r. jako Heinz Alfred Kissinger. Urodził się w rodzinie niemieckich Żydów z Bawarii, a do Stanów Zjednoczonych przybył w 1938 r. jako uchodźca z hitlerowskich Niemiec. Po wojnie zaczął karierę akademicką jako politolog na Harvardzie, a w latach 60. zaangażował się w politykę. 

Był jednym z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych postaci publicznych w USA. W 1968 roku został doradcą prezydenta Richarda Nixona, był również  autorem normalizacji stosunków Waszyngtonu z komunistycznymi Chinami. 
 

Nie żyje Henry Kissinger. Zmarł w swoim domu

Komunikat o śmierci słynnego polityka opublikowała jego firma, Kissinger Associates. Z oświadczenia wynika, że 100-letni Henry Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut, a jego pogrzeb będzie miał charakter prywatnej uroczystości. Następnie w Nowym Jorku ma odbyć się oficjalna uroczystość żałobna na jego cześć.

Tagi: Nie żyje USA