Goniec.pl
ferreras-nie-zyje

unsplash.com/David Tomaseti (zdjęcie ilustracyjne)

Nie żyje aktorka Danuta Nagórna

10 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

W środę 6 października zmarła Danuta Nagórna-Ferreras. Ceniona aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna odeszła w wieku 89 lat. Artystka przez długie lata była gwiazdą Teatru Polskiego Radia. Widzowie mogli ją kojarzyć z serialu „Ojciec Mateusz”, „Na sygnale” oraz „Dom”. Debiutowała na scenie w latach 50.

O śmierci Danuty Nagórnej-Ferreras powiadomił Związek Artystów Scen Polskich w mediach społecznościowych. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej zadebiutowała w teatrze w 1956 roku. Zagrała wówczas w spektaklu „Święta Joanna”. Można było ją oglądać w wielu stołecznych teatrach.

Kukiz TVN

Paweł Kukiz postanowił wytknąć coś opozycji. Zaskakujący wpis

CZYTAJ DALEJ

Odeszła niezwykłej kultury, ciepła, serdeczna, życzliwa koleżanka, wspaniała aktorka teatralna i filmowa - Danuta Nagórna [...] Będzie nam Jej bardzo brakowało – czytamy na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.

Bliscy Danuty Nagórnej-Ferreras przekazali, że pogrzeb aktorki odbędzie się we wtorek 12 października br. Artystka zostanie pochowana na Cmentarzu Parafialnym w Rembertowie. Uroczystość ostatniego pożegnania rozpocznie się o godzinie 14:00. W tych przykrych okolicznościach przypominamy karierę gwiazdy Teatru Polskiego Radia.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Danuta Nagórna-Ferreras – gwiazda warszawskich teatrów

Występy Danuty Nagórnej-Ferreras można było oglądać w znanych stołecznych teatrach: Nowym, Ludowym, Na Woli oraz Narodowym. Aktorka pojawiała się również gościnnie w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Kwadrat oraz Ateneum. Poza Warszawą grała także w Teatrze Osterwy w Lublinie.

W 1958 roku zadebiutowała w filmie „Historia jednego myśliwca”. Na dużym ekranie nie zagościła jednak na długo. Po raz kolejny na planie filmowym pojawiła się dopiero po 60 latach od pierwszego występu. Znalazła się w obsadzie jednego z najgłośniejszych filmów ostatnich lat – „Ostatniej rodzinie” Jana P. Makuszewskiego, który opowiada o historii życia Beksińskich. Zagrała tam babkę Tomasza Beksińskiego.

Aktorka grała także epizodyczne role w serialach. W 1987 roku wystąpiła w serialu „Dom”. W ostatnich latach widzowie mogli ją zobaczyć jeszcze w takich produkcjach jak „Na sygnale” oraz „Ojciec Mateusz”. Za sprawą fenomenalnego głosu została również artystką Teatru Polskiego Radia. Wiele ze spektaklów, w których grała, było emitowanych w telewizji: „Romę i Julia” (1974 r.), „Klątwa” (1979 r.) czy też „Księżyc w nowiu” (1973 r.).

Wśród kolegów i koleżanek z pracy podziw budziła jej umiejętność interpretacji wierszy. Artystka zdobyła nagrodę i wyróżnienie za rolę w przedstawieniu „Księżyc świeci nieszczęśliwym” O’Neilla Teatru im. Osterwy w Lublinie oraz za rolę Marii w „Kamiennym świecie” w 1962 roku i 1966 roku KST w Kaliszu.

Przez lata swojej kariery współpracowała z takimi reżyserami jak Jerzy Rakowiecki, Roman Kłosowski, Wojciech Zeidler, Andrzej Rozhin, Waldemar Matuszewski, Janusz Bukowski, Krzysztof Chamiec, Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Marcin Sławiński, Krzysztof Zalewski, Małgorzata Bogajewska oraz Agnieszka Korytkowska. Przyszła na świat w 1932 roku.

Zobacz też

Najbardziej żenujące paski z "Wiadomości TVP". Numer 10 przechodzi ludzkie pojęcie, brak słów

Slajd 1 z 10

Reforma sądownictwa

fot. screen z "Wiadomości TVP"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: ZASP

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Kaja Godek pojawiła się na marszu równości w Lublinie. Teraz może czekać ją sąd

Czytaj więcej >
W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >