Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Do Polski zbliża się antycyklon. Niektórzy Polacy bardzo to odczują
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 09.10.2021 19:43

Do Polski zbliża się antycyklon. Niektórzy Polacy bardzo to odczują

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
windy.com

W weekend doświadczymy w Polsce przyjemnej pogody - wyż znad Rosji sprawi, że na niebie pojawi się słońce. Nie jest to jednak dobra wiadomość dla wszystkich Polaków. Łącznie z wyżem nad Polskę zmierza antycyklon, który może podwyższyć ciśnienie do nawet 1040 hPa.

Byłoby to najwyższe odnotowane ciśnienie w Polsce w 2021 roku. Od lat rekordzista się nie zmienia - najwyższy wynik zanotowano w 1997 roku w Suwałkach. Było to 1054 hPa.

Antycyklon zmierza nad Polskę

Ze względu na potężny wyż znad Rosji, nad Polskę zbliża się układ baryczny znany jako antycyklon, który jest charakterystyczny dla wyżowej pogody.

Na stronach zajmujących się wiatrem i układem barycznym, widać wyraźnie jak niebieski wyż pojawił się niemal nad cała Europą, wskazując na nadchodzący ze wschodu wiatr i zmianę ciśnienia.

Przede wszystkim przyniesie on złe wiadomości dla meteopatów. Osoby, które są szczególnie wrażliwe na skoki ciśnienia, będą miały bardzo trudne kilka następnych dni, kiedy ciśnienie osiągnie kolejne rekordy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szczególnie na północnym-wschodzie wartości ciśnienia skoczą nawet do 1040 hPa. W innych częściach kraju wahać się będą między tą wartością a 1035 hPa.

Wyż rosyjski utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych dni, a po weekendzie ciśnienie będzie sukcesywnie spadać, tworząc ponownie lepszą atmosferę dla meteopatów.

Zobacz też

Piękna pogoda na weekend

Dla pozostałych wyżowa pogoda jest jednak bardzo dobrą wiadomością. Mimo nocnych przymrozków, w ciągu dnia możemy spodziewać się pięknego słońca i bezchmurnego nieba. Dla amatorów nocnego jesiennego oglądania gwiazd, jest to świetna okazja na spędzenie wieczoru.

W niedzielę temperatury wahać się będą od 7 st. na zachodzie do 14 st. na wschodzie kraju. Wiać będzie słaby i umiarkowany poza południowym-zachodem, gdzie powieje z prędkością do nawet 65 km/h.

Najchłodniej będzie w Zakopanem, gdzie już powoli górale szykują się na zimowy sezon.

Zobacz też

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl, IMGW

Tagi: Pogoda