Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Gorąco nie tylko na wschodniej granicy, Niemcy biją na alarm
Monika Majko
Monika Majko 09.10.2021 16:02

Gorąco nie tylko na wschodniej granicy, Niemcy biją na alarm

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Jakub Kaminski/East News

Rzecznik niemieckiej policji federalnej poinformował, że w pierwszych dwóch dniach października zatrzymano w regionie Pomorza Przedniego-Greifswald 55 osób nielegalnie przekraczających granicę polsko-niemiecką. Wśród nich znajdowali się obywatele Iranu, Iraku i Syrii. Może to świadczyć o nieszczelności w ochronie wschodniej granicy, o której mimo wszystko usilnie przekonuje Prawo i Sprawiedliwość. Zatrzymanych migrantów skierowano do obozów dla uchodźców w Berlinie i Horst. Wśród nich są zarówno mężczyźni, jak i kobiety oraz dzieci.

Fala nielegalnych migracji na granicy polsko-niemieckiej

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że od dwóch miesięcy zauważalnie rośnie liczba prób nielegalnych przekroczeń granicy niemieckiej. Jak podaje redakcja niemieckiego dziennika, imigranci często próbują przekraczać granicę w dużych, kilkudziesięcioosobowych grupach.

- Aresztowano dwóch tzw. odbiorców, którzy przyjechali samochodami, aby rozwozić uchodźców po Niemczech - poinformowała redakcja dziennika „Ostsee-Zeitung”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z podanych przez władze niemieckie danych wynika, że w sierpniu 2021 roku na granicy polsko-niemieckiej zarejestrowano 474 nielegalnych migrantów, a we wrześniu ich liczba przekroczyła 2 tysiące.

- Jak wynika z wcześniejszych ustaleń, większość zatrzymanych osób wjeżdża na Białoruś, a następnie udaje się na zachód przez Litwę i Polskę, często korzystając z pomocy przemytników - pisze na swoich łamach „Ostsee-Zeitung”.

Zobacz też

Napięta sytuacja wciąż panuje również na granicy polsko-białoruskiej

Od początku września straż graniczna patrolująca rejon granicy polsko-białoruskiej odnotowała niemal 6 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. W pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje od 2 września stan wyjątkowy. W zeszłą niedzielę funkcjonariusze straży granicznej zarejestrowali 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Za pomocnictwo migrantom zatrzymano wówczas aż dwunastu cudzoziemców, w tym dwóch obywateli Niemiec.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Onet, Gazeta Wyborcza, Twitter

Tagi: