Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Grobowe przecieki z PiS: Bez pieniędzy z UE zostanie rok
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 09.10.2021 22:29

Grobowe przecieki z PiS: Bez pieniędzy z UE zostanie rok

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Nieoficjalnie: PiS gra na przeczekanie z Unią Europejską. Według informacji "Gazety Wyborczej" został im rok rozwiązanie sporu, bo tyle są w stanie przetrwać bez unijnych środków. Senatorowie PiS skomentowali sytuację.

- Nie sądzę, że my sobie poradzimy. Musimy mieć te pieniądze, które nam się należą. A jeżeli ich nie dostaniemy, to współczuję młodym - mówił senator Józef Łyczek z PiS. Może się okazać, że z otrzymaniem unijnych pieniędzy nie będzie jednak tak łatwo.

PiS na krawędzi? Według nieficjalnych informacji partia ma grać na przeczekanie

Politycy PiS wydają się przekonani, że mimo blokowania unijnych pieniędzy ze względy na kwestie polskiej praworządności i pogodzenia prawa unijnego z polskim, nic ich partii nie grozi. Przynajmniej takie jest pierwsze wrażenie.

- To nie szkodzi. Pieniądze się znajdą na rynku bankowym. Może i droższe, ale obronimy suwerenność - mówił w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz senator PiS Michał Seweryński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak podają nieoficjalne źródła, Mateusz Morawiecki miał podjąć podczas rozmowy ze swoimi doradcami decyzję o zmianie strategii patrzenia na unijne fundusze. Rozpoczęto zapewnienia, że Polska poradzi sobie bez nich i w jakiś sposób rząd dotrwa do wyborów.

Niektórzy politycy PiS też są zdezorientowani aktualną sytuacją i przepychankami na linii Unia Europejska - polski rząd. Dawid z tej walki może nie wyjść zwycięsko, próbując przez cały czas rzucać sięna Goliata.

Zobacz też

Morawiecki nie ma wątpliwości

Mateusz Morawiecki podkreśla, że środki, które otrzymał, po prostu się Polsce należą. Jednak aktualny zwrot jego polityki w kwestii tych pieniędzy i wcześniejsze odtrąbienie sukcesu nie pomaga w budowaniu nowego wizerunku.

- To są środki, które należą do Polaków - mówił premier w maju, ciesząc się z odniesionego sukcesu w głosowaniu.

Jak na razie Polska znacznie więcej wydała na promocję otrzymanych pieniędzy z UE (6 mln) niż otrzymała ich w ogóle z Unii - do kraju nie popłynęła ani złotówka, ze względu na konflikty prawne.

Zobacz też

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: goniec.pl, wyborcza.pl

Tagi: PiS