Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nawałnice szaleją nad Polską, żywioł nie ma litości. Pilna ewakuacja obozu harcerskiego
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.07.2024 20:38

Nawałnice szaleją nad Polską, żywioł nie ma litości. Pilna ewakuacja obozu harcerskiego

nawałnice
fot. materiały służb, Twitter/@SOB_pl

W środę z zachodu wkroczyły do Polski kolejne bardzo silne burze, którym towarzyszy porywisty wiatr, deszcz, a także opady gradu. W niektórych regionach ten ostatni osiąga średnicę nawet kilku centymetrów. W związku z niebezpieczną pogodą i wydawanymi ostrzeżeniami najwyższego stopnia ewakuowano jeden z obozów harcerskich. Ponad 70 osób schroniło się w kościele.

Kolejne nawałnice przechodzą przez Polskę

W środę 10 lipca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od rana ostrzegało mieszkańców aż 9 województw o silnych burzach. Eksperci z IMGW wydali ostrzeżenia najwyższego stopnia dla kilku regionów. Bardzo niebezpiecznie było zwłaszcza na zachodzie Polski, gdzie gradobicia, silny wiatr i potężne ulewy po raz kolejny sparaliżowały wiele miejscowości.

Strażacy wciąż odnotowują setki interwencji. Służby zmagają się ze skutkami po przejściach nawałnic, głównie z powalonymi drzewami, które blokują ulice, a także konarami, które uszkodziły budynki i pojazdy. W niektórych regionach pojawiają się podtopienia. Strażacy z Drawska Pomorskiego poinformowali o konieczności ewakuacji jednego z obozów harcerskich. Uczestnicy musieli schronić się w kościele

Nie żyje 4-miesięczne dziecko. Lądował śmigłowiec LPR

Silne burze w Polsce. Strażacy pilnie ewakuowali obóz harcerski

Jak przekazał PAP st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim, strażacy ewakuowali 61 harcerzy i ich 10 opiekunów przebywających na obozie harcerskim nad jeziorem Niewlino w gminie Czaplinek. Uczestnicy zostali ewakuowani do kościoła w miejscowości Ostroróg. Powodem była niebezpieczna sytuacja pogodowa.

W związku z alertem pogodowym na miejsce harcerskiego obozowiska udał się leśniczy i wspólnie z komendantem obozu podjęli decyzję, że trzeba przenieść się w bezpieczniejsze miejsce. Ewakuowało się 61 harcerzy i 10 opiekunów - przekazał st. kpt. Michał Bany, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim.

ZOBACZ: Polacy nad morzem. Ustawianie parawanów to nasz narodowy sport

IMGW i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęło decyzję o wydaniu ostrzeżeń trzeciego stopnia przed burzami we wszystkich powiatach województwa zachodniopomorskiego. Alert obowiązuje do godziny 22:00 

Potężne burze w Polsce. Mieszkańcy alarmują w mediach społecznościowych

W mediach społecznościowych na bieżąco pojawiają się relacje od mieszkańców miejscowości najbardziej dotkniętych dzisiejszym przejściem nawałnic. Żywioł sieje spustoszenie nie tylko na Pomorzu Zachodnim. Niebezpiecznie jest także w wielu innych częściach Polski. 

ZOBACZ: Dramat w gospodarstwie, nie żyje 55-latek. Chwilę wcześniej popełniono tragiczny błąd

Druh OSP z Głodowa w pow. Kościerskim został rażony piorunem podczas usuwania skutków przejścia nawałnic. Mężczyzna jest przytomny.

Eksperci ostrzegają przed bardzo niebezpieczną pogodą i burzami, które przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim i wschodnim. W czasie burz wiatr wieje do 100 km/h.

Uwaga! Dziś i w nocy (10/11.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - alarmuje od rana Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.