Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Potężne burze, niszczycielski wiatr i przerwy w dostawie prądu. Nawałnice przechodzą przez Polskę
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 10.07.2024 15:50

Potężne burze, niszczycielski wiatr i przerwy w dostawie prądu. Nawałnice przechodzą przez Polskę

skutki burzy
fot. ROBERT ZALEWSKI/East News, Polscy Łowcy Burz (zdj. ilustracyjne)

W środę eksperci i synoptycy przestrzegają nie tylko przed intensywnym upałem, ale również silnymi burzami i porywistym wiatrem, który od rana im towarzyszy. Do Polski docierają z zachodu komórki burzowe. Żywioł od rana zaatakował wiele miejscowości. W sieci pojawiły się nagrania z Pomorza Zachodniego. Tam odnotowano m.in. opady gradu wielkości piłeczek golfowych. 

Pogodowe anomalie nad Polską. Upały i silne burze

Burze z obfitymi opadami deszczu i gradu od rana zaatakowały zachodnią Polskę. W wielu miejscowościach na Pomorzu Zachodnim wyładowaniom i ulewom towarzyszył także potężny wiatr, który zebrał swoje żniwo. Porywy łamały gałęzie drzew, a niektóre wyrywały z korzeniami. Strażacy znów odnotowali mnóstwo zgłoszeń. Odnotowywane są także przerwy w dostawach prądu.

Niespokojnie było m.in. w Świnoujściu czy Szczecinie, gdzie jak podają strażacy, jeden konar uszkodził dach budynku, a inny runął na zaparkowany samochód. Mieszkańcy alarmują także o gradobiciu, które nawiedziło Goleniów. W województwie zachodniopomorskim obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia przed burzami. Alerty rozesłano dzisiejszego dnia do mieszkańców ponad połowy województw w naszym kraju.

Seniorzy otrzymają od ZUS czternastą emeryturę. Różnice będą spore, znamy wyliczenia

Potężne burze przechodzą przez Polskę

Jak podają eksperci, burze aktualnie kierują się w kierunku północno wschodnim i wschodnim. W woj. lubuskim odnotowywane są m.in. w Gorzowie Wielkopolskim czy Świebodzinie. Jak podają w mediach społecznościowych Polscy Łowcy Burz, bardzo niebezpiecznie może być w rejonie Nowego Tomyśla.

ZOBACZ: Tragiczny wypadek w Łomży. Nie żyje jedna osoba, druga trafiła do szpitala

Występuje tam groźna superkomórka burzowa, z której mogą pojawić się zagrożenia związane z bardzo silnym wiatrem, o prędkości powyżej 100 km/h, nawalne opady deszczy oraz grad powyżej 4 cm. Burza kieruje się na północ z odchyleniem na wschód - informują.

W wielu regionach na Pomorzu Zachodnim odnotowywane są również przerwy w dostawie prądu. Jak zaznaczają synoptycy, dzisiejszego dnia głównymi zagrożeniami będą opady gradu, bardzo silne porywy wiatru nawet do 120 km/h, oraz intensywne opady deszczu prowadzące do zalań i podtopień.

Alerty RCB do mieszkańców 9 województw. Eksperci ostrzegają

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od rana ostrzega mieszkańców dziewięciu województw. Rozesłano SMS-owy alert ostrzegający przed zagrożeniami związanymi z silnymi burzami.

Uwaga! Dziś i w nocy (10/11.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.

ZOBACZ: Polacy nad morzem. Ustawianie parawanów to nasz narodowy sport

Ostrzeżenia takiej treści wysłano dziś do mieszkańców w województwach:

  • dolnośląskim;
  • lubuskim;
  • pomorskim;
  • wielkopolskim;
  • zachodniopomorskim;
  • kujawsko-pomorskim;
  • łódzkim;
  • mazowieckim - powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, Płock, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski
  • warmińsko-mazurskim - powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, Elbląg, elbląski, iławski, lidzbarski, nidzicki, nowomiejski, Olsztyn, olsztyński i ostródzki.