Goniec.pl
Jarosław Kaczyński

PIOTR GRZYBOWSKI/AGENCJA SE/East News

Policjanci szykują się do strajku. NSZZ Policjantów: radiowóz zniknie spod domu Kaczyńskiego

13 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński już wkrótce może być pozbawiony ochrony. Policja domaga się bowiem realizacji porozumienia sprzed trzech lat i ostrzega, że bez spełnienia postulatów radiowóz strzegący willę wicepremiera zniknie.

Policjanci chcą, by rząd wywiązał się ze swojej obietnicy z 2018 roku. Oczekują m.in. zmiany schematu wypłacania świadczeń motywacyjnych, zwiększenia ochrony prawnej mundurowych czy zgodnego z Kodeksem Pracy wynagrodzenia za służbę w nocy, niedziele i święta.

andrzej-janas-nie-zyje

Nie żyje Andrzej Janas

CZYTAJ DALEJ

Koniec całodobowej ochrony Kaczyńskiego?

Albo podwyżka, albo protest. Ze wszystkimi jego konsekwencjami. Jeśli rząd nie zrealizuje porozumienia, radiowóz może zniknąć spod domu prezesa Jarosława Kaczyńskiego – mówi Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów.

Wiadomo, że willa Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu ochraniana jest całodobowo przez kilkudziesięciu policjantów. Sam wicepremier korzysta z szeroko zakrojonej ochrony. Oprócz prywatnej firmy ochroniarskiej pilnują go także oznakowani i nieoznakowani mundurowi. Jak wyliczył Onet, roczny koszt zabezpieczeń prezesa PiS może wynieść nawet ok. 1,8 mln zł.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideoJako wicepremier ds. bezpieczeństwa Kaczyński powinien korzystać z ochrony SOP, jednak brakuje mu zaufania do państwowych służb. Z tego powodu od lat jest wierny przedsiębiorstwu GROM Group. Szkopuł w tym, że zgodnie z przepisami, firmy prywatne nie mają prawa ochraniać osoby mającej dostęp do informacji niejawnych.

Złe wiadomości dla prezesa PiS

Strajk funkcjonariuszy policji z pewnością nie jest na rękę partii rządzącej, zwłaszczazwłaszcza że bezpośrednio uderzy w jej najważniejszego polityka. Policjanci są jednak zdeterminowani, by walczyć o swoje. Jak mówi Koniuszy, rząd musi ponieść konsekwencje za niedotrzymywanie umów.

Mundurowi od lat narzekają na coraz gorszy odbiór społeczny ich profesji oraz braki w finansowaniu służb. Po fiasku negocjacji z MSWiA zarząd główny NSZZ Policjantów ma przygotować dalszą strategię działania. Propozycje płacowe zaproponowane przez rząd są dla funkcjonariuszy niewystarczające. W tej chwili najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest więc ogólnopolski protest.

Wygrałbyś główną nagrodę w "Milionerach"? 5 pytań o milion, które zadał Hubert Urbański

Pytanie 1 z 5

Który ssak się nie spoci?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: se.pl, Onet

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >