Goniec.pl
Mateusz Morawiecki, Donald Tusk

Piotr Molecki/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mateusz Morawiecki uderzył w Donalda Tuska. "Nie można zaufać ludziom, którzy ciągle się mylą"

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Mateusz Morawiecki po raz kolejny uderzył w Donalda Tuska. Okazją do słownego ataku na byłego premiera było ukończenie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Szef rządu przekonywał, że to właśnie Tusk uważał, że rosyjskich inwestorów należy traktować jak wszystkich innych. Wskazał również, jak bardzo były premier pomylił się w sprawie realizacji przedsięwzięcia na granicy i skrytykował podejście opozycji do wojska.

Poza niepochlebnymi komentarzami pod adresem Tuska wystąpienie Morawieckiego miało także charakter merytoryczny. Premier przekonywał, że bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne jest "naszą racją stanu" i "będziemy jej bronić wbrew wszystkiemu. - Ta zapora jest wyrazem naszej skuteczności, odpowiedzialności i przewidywalności - stwierdził.

Donald Tusk

Donald Tusk złożył publiczne przyrzeczenie, jest pewny swego. "Wygramy te wybory"

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki atakuje Tuska. W tle budowa zapory

Mateusz Morawiecki nie byłby sobą, gdyby w trakcie publicznego wystąpienia nie nawiązał do Donalda Tuska. Nie inaczej było w trakcie czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej z okazji ukończenia budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej.

- Ta zapora, według Donalda Tusk, miała nie zostać wybudowana przez trzy lata. Tymczasem została wybudowana do tego lata - wskazał. To nie jedyne nawiązanie do opozycji w trakcie konferencji.

Morawiecki zarzucił politykom przeciwnych partii, że zdarzało im się nie szanować polskiego munduru. - Opozycja nie stała murem za polskim mundurem - przekonywał. W jego opinii opozycja chce przedstawiać funkcjonariuszy jako osoby bezduszne. - Jest zupełnie odwrotnie - oznajmił.

Przy okazji podziękował policjantom, funkcjonariuszom straży granicznej i żołnierzem, że stanęli na wysokości zdania i chronili polską granicę. - Chciałbym podziękować też za ich empatię. Za to, że potrafili się wczuć w trudną sytuacje tych ludzi, którzy jakimś sposobem przedostali się na terytorium Polski - przyznał.

Morawiecki o pomyłkach opozycji. "Nie można zaufać ludziom, którzy ciągle się mylą"

Morawiecki ocenił, że "opozycja zdecydowanie myliła się co do zakresu zagrożenia". - Kiedy my już wówczas - te osiem, dziewięć miesięcy temu chroniliśmy polską granicę na styku z Białorusią - to opozycja proponowała, żeby wpuścić wszystkich migrantów, opozycja urządzała różnego rodzaju happeningi i dochodziło do znieważania polskiego munduru - podkreślił.

Zdaniem premiera opozycja zdecydowanie myliła się w sprawie kryzysu. Przekonywał, że nie byli to "zwykli migranci przypadkowo zabłąkani na Białorusi", tylko stanowili "element prowokacji Łukaszenki i Putina".

Jego zdaniem opozycja popełniła zasadniczy błąd, gdy domagała się otwarcia granicy polsko-białoruskiej, gdy przekonywała, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy, a Rosję należy traktować jak normalne państwo. W tym kontekście znów wbił szpilę byłemu premierowi.

- Donald Tusk mówił, że nie można kategorycznie odmówić inwestorom rosyjskim inwestowania na terytorium Polski, że inwertor z Rosji, to taki sam inwestor, jak z jakiegokolwiek innego kraju - stwierdził Morawiecki. Jego zdaniem "nie można zaufać tym ludziom, którzy się ciągle mylą, przywódcom opozycji, którzy tutaj widzieli granicę, przez którą spokojnie można byłoby się przedostawać".

"Rz": KPRM bezprawnie ofiarowało Rydzykowi 3 mln złotych. Miażdżący raport NIK ujrzał światło dzienne

KPRM bezprawnie ofiarowało Rydzykowi 3 mln złotych. Miażdżący raport NIK ujrzał światło dzienne

CZYTAJ DALEJ

Słowne potyczki Morawieckiego i Tuska

Od momentu powrotu Tuska do krajowej polityki Morawiecki tak często go krytykuje, że Polacy już zdążyli przyzwyczaić się do tej nagonki. Słynna "wina Tuska", konsekwentnie powtarzana przez rządzących i TVP, wywołuje już wyłącznie śmiech wśród części społeczeństwa.

To nie pierwszy raz, kiedy Morawiecki mocno uderza w Tuska. Szerokim echem odbiła się wymiana zdań między obecnym a byłym premierem przed Nowym Rokiem.

Wówczas Tusk opublikował na Twitterze krótkie nagranie wideo, w którym zarzucał rządowi Zjednoczonej Prawicy, że skazał Polaków na podwyżki cen gazu. - Nie myślałem, że będę na Nowy Rok życzył Wam ciepłej wody w kranie i ciepłej wody w kaloryferach, no ale, takie mamy czasy - stwierdził.

Na odpowiedź nie trzeba było czekać zbyt długo. W nagraniu umieszczonym na Facebooku Morawiecki nazwał Tuska "premierem polskiej biedy" i zarzucił mu ignorowanie problemów seniorów w czasie, gdy zajmował stanowisko szefa polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki pochwalił się grą w ping-ponga, internauci byli bezlitośni

Morawiecki chciał się pochwalić, wyszło jak zwykle. Internauci bezlitośnie kpią z premiera, ciężko powstrzymać śmiech

Mateusz Morawiecki chciał się pochwalić, że od dawna gra w tenis stołowy i nie mógł spodziewać się lawiny komentarzy pod niepozornym zdjęciem. Premier podpisał fotografie w niefortunny sposób, a internauci wykorzystali to w bezduszny sposób.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej. Dom, samochód i kredyt

  • W Episkopacie szykują się poważne zmiany, odejdą czołowi biskupi. Zadecyduje papież Franciszek

  • Zachodniopomorskie: osobówka zderzyła się z ciężarówką. Zginęło 10-miesięczne dziecko

Źródło: wp.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Goniec.pl

Warszawa

Drugi turniej o „Puchar Rembertowa” za nami. Drużyny walczyły o okazały puchar

Czytaj więcej >
Policja Wyszków

Warszawa

Warszawa. Karambol na S8. Na trasie zderzyło się 5 samochodów, są poszkodowani

Czytaj więcej >

Warszawa

Zbiroża: Czołowe zderzenie ciężarówek, kierowca zmarł na miejscu

Czytaj więcej >
Prezydent Rafał Trzeskowski przekazał właśnie druzgoczące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Warszawa

Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał właśnie druzgocące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby

Czytaj więcej >

Warszawa

Warszawa: Podejrzany o molestowanie kobiety w autobusie. Szuka go policja

Czytaj więcej >
Facebook/OSP KSRG Młodzieszyn

Warszawa

Mazowsze: śmiertelny wypadek na DK50. Nie żyje pasażer, cztery osoby w szpitalu

Czytaj więcej >