Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej. Dom, samochód i kredyt

30 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Po ogromnej krytyce prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska postanowiła w końcu opublikować swoje oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że posiada duży dom z basenem i oszczędności w dwóch walutach. Zaciągnęła również dwa kredyty.

To właśnie Julię Przyłębską Jarosław Kaczyński określił przed laty "odkryciem towarzyskim". Poza tym, że jej mężem jest były ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski (sprawował tę funkcję w latach 2016-2022), niewiele wiadomo o jej życiu. Nowe światło na tę sprawę rzuca oświadczenie majątkowe.

Przyłębska w końcu pokazała majątek

Na Julię Przyłębską wylała się fala krytyki z powodu złożenia wniosku o utajnienie oświadczenia majątkowego. Zgodę na niepodawanie do publicznej wiadomości stanu posiadania prezes TK wydała pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Media i Polacy ostro krytykowali tę decyzję. Wątpliwości budził przede wszystkim fakt, że informacją o swoich majątkach nie chcą podzielić się osoby pełniące funkcje publiczne. Taki obowiązek spoczywa bowiem na posłach. Wydawało się, że sędziowie TK stoją zatem ponad prawem.

Jednak skala niezadowolenia społeczeństwa skłoniła Julię Przyłębską do ujawnienia swojego majątku. - W trosce o dobro Trybunału Konstytucyjnego oraz chcąc zapobiec dalszym oszczerstwom formułowanym zarówno pod adresem instytucji, jak i wobec mnie osobiście, jako Prezes TK złożyłam do I Prezes Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie klauzuli 'zastrzeżone' nadanej mojemu oświadczeniu majątkowemu za rok 2021 - czytamy w komunikacie Przyłębskiej.

Oświadczenie majątkowe Przyłębskiej. Dom z basenem, skoda fabia i kredyt

Oświadczenie majątkowe Przyłębskiej za ubiegły rok zostało opublikowane w środę 29 czerwca na oficjalnej stronie TK. Przypomnijmy, że 30 czerwca to ostatni dzień przewidziany przez prawo, w którym powinna nastąpić publikacja oświadczeń sędziów TK.

Z dokumentu wynika, że Przyłębska posiada dom o powierzchni 250 mkw. Łączna powierzchnia to 308 mkw., ponieważ, jak opisała w uzupełnieniu, znajduje się tam również garaż o powierzchni 51 mkw.

Na działce Przyłębska ma basen i domek techniczny, w którym przechowuje oprzyrządowanie basenowe, a także pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 18 mkw. Cała działka z domem zajmuje 2001 mkw. Jednak prezes TK nie ujawniła, jaka jest wartość tej nieruchomości.

Poza tym Przyłębska przyznała, że posiada kredyt na zakup domu w wysokości 237 tys. zł. Na końcu uzasadnienia wskazuje, że kredyt wynosił w sumie 1,1 mln zł, ale został on w większości spłacony w 2021 r. z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży pierwszego domu.

Z oświadczenia można dowiedzieć się, że Przyłębska jeździ skodą fabią z 2015 r. Poza tym zgromadziła oszczędności w dwóch walutach - 250 tys. zł i 25 tys. euro.

Nie wszyscy odtajnili swoje majątki

Poza prezes TK ujawniono także majątki 9 innych sędziów: Zbigniewa Jędrzejewskiego, Mariusza Muszyńskiego, Stanisława Piotrowicza, Piotra Pszczółkowskiego, Jakuba Steliny, Wojciecha Sycha, Bogdana Święczkowskiego, Rafała Wojciechowskiego i Andrzeja Zielonackiego.

To jednak nie wszyscy sędziowie TK, w związku z czym sprawa w dalszym ciągu budzi ogromne wątpliwości. Klauzula tajności nadal dotyczy Krystyny Pawłowicz, Bartłomieja Sochańskiego, Michała Warcińskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Ogromne zainteresowanie budzi majątek Krystyny Pawłowicz, która przed objęciem stanowiska w TK była posłanką z ramienia PiS. Tym bardziej że Polacy mają prawo dowiedzieć się, jaki jest stan posiadania członków TK.

Tę kwestię reguluje nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada 2016 r. W dokumencie czytamy, że oświadczenie majątkowe może być utajnione pod warunkiem, że jego ujawnienie stanowiłoby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Podawanie nieprawdy w oświadczeniu jest obwarowane karą pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Bilans wtorkowych burz. Strażacy interweniowali ponad 500 razy, IMGW nadal ostrzega

  • RPO odniósł się do słów Kaczyńskiego na temat LGBT. "Niedopuszczalne"

  • Zachodniopomorskie: osobówka zderzyła się z ciężarówką. Zginęło 10-miesięczne dziecko

Źródło: goniec.pl, money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Mazowieckie: 3-letni chłopczyk wypadł z okna. Został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senatorka oraz matka Grzegorza Damięckiego. Odeszła w wieku 85 lat
Czytaj więcej >

Polska

Lech Wałęsa dba o formę. Internauci zwrócili jednak uwagę na jeden niepokojący szczegół
Czytaj więcej >

Polska

Dantejskie sceny w centrum Rzeszowa. Troje obywateli Kazachstanu bezlitośnie pobiło Polaka, służby w akcji
Czytaj więcej >

Polska

Podkarpacie: niebezpieczny incydent na stacji Orlen. Ewakuowano 17 osób
Czytaj więcej >

Wiadomości

Raport KRS-u w sprawie Kamilka z Częstochowy. Smutna prawda wyszła na jaw
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia". Pilny alert RCB
Czytaj więcej >
Polska

Agnieszka Kamińska

Wyciek gazu na stacji paliw. Mogło dojść do wybuchu, mieszkańcy ewakuowani
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >