Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej. Dom, samochód i kredyt
Maria Glinka
Maria Glinka 30.06.2022 08:55

Oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej. Dom, samochód i kredyt

Julia Przyłębska
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Po ogromnej krytyce prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska postanowiła w końcu opublikować swoje oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że posiada duży dom z basenem i oszczędności w dwóch walutach. Zaciągnęła również dwa kredyty.

To właśnie Julię Przyłębską Jarosław Kaczyński określił przed laty "odkryciem towarzyskim". Poza tym, że jej mężem jest były ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski (sprawował tę funkcję w latach 2016-2022), niewiele wiadomo o jej życiu. Nowe światło na tę sprawę rzuca oświadczenie majątkowe.

Przyłębska w końcu pokazała majątek

Na Julię Przyłębską wylała się fala krytyki z powodu złożenia wniosku o utajnienie oświadczenia majątkowego. Zgodę na niepodawanie do publicznej wiadomości stanu posiadania prezes TK wydała pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

Media i Polacy ostro krytykowali tę decyzję. Wątpliwości budził przede wszystkim fakt, że informacją o swoich majątkach nie chcą podzielić się osoby pełniące funkcje publiczne. Taki obowiązek spoczywa bowiem na posłach. Wydawało się, że sędziowie TK stoją zatem ponad prawem.

Jednak skala niezadowolenia społeczeństwa skłoniła Julię Przyłębską do ujawnienia swojego majątku. - W trosce o dobro Trybunału Konstytucyjnego oraz chcąc zapobiec dalszym oszczerstwom formułowanym zarówno pod adresem instytucji, jak i wobec mnie osobiście, jako Prezes TK złożyłam do I Prezes Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie klauzuli 'zastrzeżone' nadanej mojemu oświadczeniu majątkowemu za rok 2021 - czytamy w komunikacie Przyłębskiej.

Oświadczenie majątkowe Przyłębskiej. Dom z basenem, skoda fabia i kredyt

Oświadczenie majątkowe Przyłębskiej za ubiegły rok zostało opublikowane w środę 29 czerwca na oficjalnej stronie TK. Przypomnijmy, że 30 czerwca to ostatni dzień przewidziany przez prawo, w którym powinna nastąpić publikacja oświadczeń sędziów TK.

Z dokumentu wynika, że Przyłębska posiada dom o powierzchni 250 mkw. Łączna powierzchnia to 308 mkw., ponieważ, jak opisała w uzupełnieniu, znajduje się tam również garaż o powierzchni 51 mkw.

Na działce Przyłębska ma basen i domek techniczny, w którym przechowuje oprzyrządowanie basenowe, a także pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 18 mkw. Cała działka z domem zajmuje 2001 mkw. Jednak prezes TK nie ujawniła, jaka jest wartość tej nieruchomości.

Poza tym Przyłębska przyznała, że posiada kredyt na zakup domu w wysokości 237 tys. zł. Na końcu uzasadnienia wskazuje, że kredyt wynosił w sumie 1,1 mln zł, ale został on w większości spłacony w 2021 r. z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży pierwszego domu.

Z oświadczenia można dowiedzieć się, że Przyłębska jeździ skodą fabią z 2015 r. Poza tym zgromadziła oszczędności w dwóch walutach - 250 tys. zł i 25 tys. euro.

Nie wszyscy odtajnili swoje majątki

Poza prezes TK ujawniono także majątki 9 innych sędziów: Zbigniewa Jędrzejewskiego, Mariusza Muszyńskiego, Stanisława Piotrowicza, Piotra Pszczółkowskiego, Jakuba Steliny, Wojciecha Sycha, Bogdana Święczkowskiego, Rafała Wojciechowskiego i Andrzeja Zielonackiego.

To jednak nie wszyscy sędziowie TK, w związku z czym sprawa w dalszym ciągu budzi ogromne wątpliwości. Klauzula tajności nadal dotyczy Krystyny Pawłowicz, Bartłomieja Sochańskiego, Michała Warcińskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Ogromne zainteresowanie budzi majątek Krystyny Pawłowicz, która przed objęciem stanowiska w TK była posłanką z ramienia PiS. Tym bardziej że Polacy mają prawo dowiedzieć się, jaki jest stan posiadania członków TK.

Tę kwestię reguluje nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych z listopada 2016 r. W dokumencie czytamy, że oświadczenie majątkowe może być utajnione pod warunkiem, że jego ujawnienie stanowiłoby zagrożenie dla sędziego lub jego bliskich. Podawanie nieprawdy w oświadczeniu jest obwarowane karą pozbawienia wolności.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, money.pl