Goniec.pl > Polityka > Mateusz Morawiecki musiał się tłumaczyć. Grób jego ojca u wielu budzi kontrowersje
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 21.01.2023 16:19

Mateusz Morawiecki musiał się tłumaczyć. Grób jego ojca u wielu budzi kontrowersje

cmentarz-grob
Goniec.pl

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany przez dziennikarza Super Expressu o grób Kornela Morawieckiego, ojca szefa rządu i założyciela Solidarności Walczącej. Uwagę zwróciła skromność nagrobka. Premier, odnosząc się do tego "zarzutu", odpowiedział, że jego ojciec był skromnym człowiekiem i nie przejmowałby się wyglądem swojego grobu.

Skromny grób Kornela Morawieckiego

Nagrobek zmarłego w 2019 roku Kornela Morawieckiego mieści się na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Bez wątpienia był to człowiek zasłużony i jego spoczynek w reprezentacyjnej części nekropolii (obok grobów premiera Jana Olszewskiego i płk. Ryszarda Kuklińskiego) nie budzi większych kontrowersji. Są jednak osoby, które zwróciły uwagę na... skromność nagrobka.

Jedną z takich osób jest dziennikarz Super Expressu, który podczas #TweetupKPRM, czyli spotkania z dziennikarzami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapytał premiera Mateusza Morawieckiego o grób ojca. - Ojciec był zawsze skromny i myślę, że tym by się nie przejmował, jaki będzie miał grób - odpowiedział szef rządu.

Mogiła Kornela Morawieckiego rzeczywiście wyróżnia się prostotą - jest ona bowiem zbita z desek i posiada skromny drewniany krzyż. Mateusz Morawiecki nie powiedział czy w przyszłości powstanie bardziej okazały nagrobek. Jedno jest niemal pewne - gdyby był bardziej reprezentacyjny, pojawiłyby się głosy, że ojciec premiera ma nad wyraz wytworne miejsce spoczynku...

grób Kornela Morawieckiego, fot. Iberion
grób Kornela Morawieckiego, fot. Iberion

Kim był Kornel Morawiecki?

Ojciec Mateusza Morawieckiego był działaczem opozycji demokratycznej w okresie PRL-u oraz założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej, a także posłem i marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji, ponadto kandydował na urząd prezydenta w 2010 roku. Za zasługi został odznaczony Orderem Orła Białego.

W 2019 roku przy pomniku "Solidarności" we Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą Kornela Morawieckiego, zaś rok później w tym samym mieście odbyła się uroczystość nadania skwerowi jego imienia. W 2021 roku w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu została zaś odsłonięta poświęcona Kornelowi Morawieckiemu tablica.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Konferencja Mateusza Morawieckiego w KPRM z dn. 21.01.2023

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!