Goniec.pl
Maseczki ochronne

pixabay.com

Rząd wysłał maseczki do województw z najwyższą liczbą zakażeń. Części z nich nie można użyć, są bliskie terminu ważności

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Minister Zdrowia wraz z premierem Morawieckim zdecydowali wysłać do woj. pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego dostawę maseczek ochronnych. Wynika to z dużego wzrostu liczby nowy zakażeń koronawirusem. Okazuje się jednak, że spora część nie może zostać w

W środę (3 marca) na specjalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim podjęli decyzję o dostarczeniu maseczek ochronnych do regionów z największą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Rząd wysłał maseczki do dwóch województw

Województwo pomorskie otrzymało 10 mln sztuk, a warmińsko-mazurskie - 5 mln- Razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim zdecydowaliśmy o udostępnieniu maseczek w trybie zarządzania kryzysowego obywatelom najbardziej dotkniętych regionów - powiedział Niedzielski podczas konferencji.

Decyzja została podjęta po ostatnim wzroście zakażeń w całym kraju. Obecnie sytuacja na Warmii i Mazurach jest najgorsza. Różnica w liczbie maseczek, które miały trafić do tych regionów wynika w dużej mierze z liczby osób zamieszkujących te tereny.

- Te maseczki będą dostarczone z Agencji Rezerw Strategicznych do wojewodów, którzy będą odpowiedzialni za dystrybucje wewnętrznie w województwach - powiedział na konferencji minister zdrowia. Plan zakładał szybkie rozdysponowanie dostarczonych produktów i rozpoczęcie ich używania w najbliższych dniach.

Dostawa maseczek blisko terminu ważności

Jak poinformował jednak portal gazetaolsztynska.pl w piątek (5 marca) do Olecka oraz gmin: Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki dostarczono 137 kartonów maseczek, w każdym po 1 tys. sztuk. Okazało się jednak, że ich sześciomiesięczny termin ważności właśnie się kończy.

Tym samym Wydział Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie podjął decyzję o wstrzymaniu ich rozprowadzania. Tę informację udało się w sobotę (6 marca) potwierdzić Onetowi, który skontaktował się z Komendą Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie:

- Stwierdziliśmy, że kończy się data używalności tych maseczek. Maseczki są ważne jeszcze cztery dni. Strażacy odbierają je i przekazują do Olsztyna. Następnie zostaną odesłane do Agencji Rezerw Materiałowych - skmentował sytuację Onetowi oficer prasowy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, kpt. Rafał Melnyk.

Sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim trudna

Od soboty (6 marca) na Warmii i Mazurach znów zamknięte są kina, hotele, teatry, galerie handlowe i obiekty sportowe, a uczniowie wrócili do nauki zdalnej. Te ograniczenia są wynikiem wysokiej dziennej liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Od 13 marca takie same ograniczenia zostaną wprowadzone w na Pomorzu. Do zamknięcia dojdzie również w przypadku basenów, saun, solariów, a między 13 a 20 marca nauka odbywać będzie się w trybie hybrydowym. Działania te wynikają z konkretnych statystyk. Rząd liczy wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców. 

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Kinga Duda przyłapana przez fotoreporterów. Tata nie będzie zadowolony

  • ZUS odbierze nauczycielce zasiłek chorobowy. Wszystko przez jedno zdjęcie

  • Mija 15 lat od emisji pierwszego odcinka. „Ranczo” jest prawdziwym hitem telewizji

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >