Goniec.pl
"Ranczo" obchodzi piętnaste urodziny

Screen z serialu „Ranczo” prod. TVP 1 odc. 108

Mija 15 lat od emisji pierwszego odcinka. "Ranczo" jest prawdziwym hitem telewizji

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

"Ranczo" zadebiutowało na antenie TVP 5 marca 2006 roku. Produkcja komediowa szybko zyskała miano kultowej, a każdy odcinek przyciągał przed ekrany miliony widzów. Dziś serial obchodzi swoje piętnaste urodziny.

„Ranczo” to polski serial komediowo-obyczajowy, za którego reżyserię odpowiada Wojciech Adamczyk. Produkcja była emitowana na antenie TVP1 od 5 marca 2006 roku do 24 maja 2009 roku, a następnie od 6 marca 2011 roku do 27 listopada 2016 roku. Z okazji piętnastych urodzin pojawiła się również na platformie Netflix.

„Ranczo” obchodzi piętnaste urodziny

Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje, położonej w okolicach Radzynia Podlaskiego. W główne role wcielili się: Ilona Ostrowska, Cezary Żak, Paweł Królikowski, Marta Lipińska, Artur Barciś i Violetta Arak.

Produkcja była wielokrotnie nagradzana i doceniana przez krytyków. Przypadła także do gustu widzom, którzy upatrują się w niej wartości wyższych. Co urzeka Polaków w tym popularnym serialu komediowym? Wyjaśniamy.

„Ranczo” jest serialem, który pozwala bohaterowi na utożsamienie się z bohaterami, którzy żyją na polskiej prowincji. Przedstawia Polskę w krzywym zwierciadle, ukazuje stereotypowe wady i mentalność naszych rodaków, przez co skłania widzów do głębokiej refleksji.

Jednym z największych atutów produkcji jest odcięcie się od naiwnego prezentowania wsi jako sielankowego, spokojnego miejsca, w którym nie dzieje się nic wartego większej uwagi. Wilkowyje nie są idyllą rodem z „Pana Tadeusza”. Jego mieszkańcy mają realne problemy i dążą do poprawy jakości swojego życia.

Pomiędzy bohaterami regularnie wybuchają konflikty, które niezmiennie prowadzą do poszukiwania kompromisów i przestrzeni do dialogu. Wiele problemów jest związanych z kontrowersyjnymi tematami społecznymi, które nierzadko dzielą nawet członków najbliższej rodziny.

„Ranczo” pokazuje, że polska wieś nie musi być hermetyczna. Mimo że większość postaci ma konserwatywne poglądy i jest mocno związana z lokalnym duchowieństwem, nie tkwią one w mentalnym średniowieczu i nie stygmatyzują sąsiadów za zachowania sprzeczne z ich światopoglądem.

Serial ma interesującą fabułę polityczną i trafnie przewiduje przyszłość. W 2015 roku doszło do skandalu, gdy w czasie przedłużonej ciszy wyborczej wyemitowano odcinek, w którym pojawiło się hasło „Głosuj na Dudę”. Nawet to nie wpłynęło jednak na popularność produkcji.

„Ranczo” może poszczycić się też wspaniałą ścieżką dźwiękową. Oprawa muzyczna została stworzona przez kompozytorów Krzesimira i Radzimira Dębskich. Płyta CD z soundtrackiem sprzedała się w tysiącach egzemplarzy. Jesteście fanami serialu produkcji Telewizji Polskiej?

Źródło: Wikipedia/proanima.pl

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródło: Gazeta.pl

Podobne artykuły

Michał Wiśniewski napisał intymny list do mamy

Gwiazdy

Michał Wiśniewski napisał list do matki. Nawiązał do problemów z dzieciństwa

Czytaj więcej >
Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >