Goniec.pl > Wiadomości > Masakra w Buczy. Wołodymyr Zełenski ze łzami w oczach zapowiedział ukaranie zbrodniarzy
Monika Majko
Monika Majko 04.04.2022 19:48

Masakra w Buczy. Wołodymyr Zełenski ze łzami w oczach zapowiedział ukaranie zbrodniarzy

EN 01519406 2345
RONALDO SCHEMIDT/AFP/East News

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w mieście Bucza w obwodzie kijowskim. Na terenie miejscowości okupowanej wcześniej przez rosyjskie wojsko znaleziono wiele ciał zamordowanych cywilów. Zełenski ze łzami w oczach zapowiedział, że odpowiedzialni za te zbrodnie rosyjscy żołnierze zostaną odnalezieni i ukarani.

Ukraińskie wojska wkroczyły do Buczy po zakończeniu okupacji miasta przez Rosjan. Na miejscu dokonano makabrycznych znalezisk. Na terenie należącym do miejscowej cerkwi odkryto masowy grób, a wiele ofiar miało związane ręce za plecami i ślady po strzałach oddanych w tył ich głów.

Wołodymyr Zełenski odwiedził miasto Bucza

W poniedziałek w Buczy pojawił się prezydent Wołodymyr Zełenski. Włodarz Ukrainy nie krył poruszenia tym, co zobaczył w mieście leżącym pod Kijowem, gdzie wciąż odkrywane są kolejne dowody na brutalną działalność rosyjskich wojsk.

- Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście, [...], bardzo trudno jest rozmawiać, kiedy się widzi, co Rosjanie tutaj zrobili - wyznał Zełenski w rozmowie z dziennikarzami.

Wołodymyr Zełenski podkreślił w rozmowie z mediami, że teraz "najważniejsze jest to, żeby pokazać światu, co miało miejsce tutaj, co robili rosyjscy żołnierze, co robiła Federacja Rosyjska w Ukrainie". Ukraiński prezydent wspomniał, że ofiarami Rosjan byli zwykli obywatele, którzy w swoim kraju "walczą o każdego człowieka".

- Ukraina nie jest ostatnim celem rosyjskiej agresji. To właśnie na Ukrainie decydują się losy Europy Wschodniej i regionu Morza Czarnego - mówił nieco później, zwracając się do rumuńskich parlamentarzystów.

Prezydent Zełenski zapowiedział ukaranie wszystkich Rosjan odpowiedzialnych za masakrę w Buczy

To, co wydarzyło się w Buczy, prezydent Zełenski bez wahania nazwał "ludobójstwem". Włodarz Ukrainy stwierdził także, że rosyjscy żołnierze "odnoszą się do ludzi gorzej niż do zwierząt".

- Tysiące ludzi zostało zabitych, zakatowanych, kobiety zostały zgwałcone na oczach dzieci, to jest ludobójstwo - mówił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zapowiedział także, że dołoży wszelkich starań, by ukarać sprawców masakry w Buczy i innych zbrodniarzy, odpowiedzialnych za cierpienie Ukraińców. Ostrzegł także, że obywatele Ukrainy znajdą sposób na odwet, jeśli nie uda się znaleźć "cywilizowanego" wyjścia.

- Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy. Zostaną postawieni przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości. Chcemy znaleźć wszystkich zbrodniarzy. I wiecie dobrze, jeśli nie znajdziemy wyjścia cywilizowanego, wy znacie naszych obywateli, oni znajdą metodę niecywilizowaną - zapowiedział prezydent Ukrainy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVN24/Goniec.pl