Goniec.pl
Sejm

Screen sejm.gov.pl

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

30 Listopada 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Dzisiejsze posiedzenie w sejmie miało bardzo wysoką temperaturę. Szczególnie zakotłowało się, gdy zostały podjęte kwestie polskiej obronności oraz przyjęcia niemieckich przeciwlotniczych baterii Patriot. Posłowie opozycji zarzucali dygnitarzom z partii rządzącej realizowanie politycznych interesów w imię polskiego bezpieczeństwa. Minister Obrony Narodowej nie pozostawał dłużny - To przecież wy osłabiliście polską obronność, gdy rządziliście - padło z sejmowej mównicy.

Kolejna awantura w Sejmie

Przypomnijmy, po wydarzeniach w Przewodowie, Niemcy zaoferowały Polsce umieszczenie na terenie naszego kraju nowoczesnego systemu przeciwlotniczego Patriot. W imię antyniemieckiej polityki prowadzonej przez Jarosława Kaczyńskiego, polski rząd odmówił. - W tej kwestii nie powinno być miejsca na fobie jednego człowieka. Panie ministrze Błaszczak, najwyższa pora, aby wyszedł pan na tę mównicę i wyjaśnił, dlaczego nie chcecie bronić Polski i polskiego nieba - grzmiał z sejmowej mównicy Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Putin

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

CZYTAJ DALEJ

Poseł Platformy Obywatelskiej dodawał, że przed Sejmem stoi "mnóstwo niemieckich limuzyn", które rządzący "kupują na potęgę dla swojego komfortu i swojego bezpieczeństwa" a "jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polaków, sprawa wygląda zupełnie inaczej".

Do zarzutów Kierwińskiego odniósł się bezpośrednio Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. - Ja rozumiem, że ta próba awantury z waszej strony jest próbą zatarcia win, których się dopuściliście, kiedy rządziliście. To przecież wy osłabiliście polską obronność poprzez likwidowanie jednostek wojskowych. Śp. prezydent Lech Kaczyński ostrzegał w 2008 r. przed odbudową imperium Putina. A co wy wtedy robiliście? - ripostował polityk PiS.

Morawiecki i Ziobro

PiS chce odwołania Zbigniewa Ziobro? W Sejmie huczy od plotek

CZYTAJ DALEJ

"Żadna rakieta nie spadnie". Spadła? Spadła

Stronę Marcina Kierwińskiego wziął poseł Lewicy, Krzysztof Gawkowski - To polski premier mówił, że polskie niebo jest bezpieczne i nic nam nie grozi: "żadna rakieta nie spadnie". Spadła? Spadła - zaatakował polityk.

- NATO i Unia Europejska - dwa fundamenty naszego bezpieczeństwa. A pan, panie premierze mówi, że nie będziemy przyjmowali patriotów, że polskie niebo jest bezpieczne. To jak się ma ta wypowiedź sprzed sześciu tygodni do tego, co się stało w powiecie hrubieszowskim? Przyjęcie patriotów to polska racja stanu i odpowiedzialność za polskie niebo, a ich nieprzyjęcie, to odpowiedzialność za śmierć każdego obywatela - nie szczędził krytyki Gawkowski.

Gorzkich słów nie mógł znieść Mariusz Błaszczak, który ignorując porządek sejmowej mównicy wstał, władczym gestem uciszył Elżbietę Witek, marszałkinię sejmu i odpowiedział. - Żeby skutecznie osłonić wschodnią Polskę, najlepiej byłoby, żeby patrioty były ulokowane na zachodniej Ukrainie. Bo to jest najskuteczniejsze z punktu widzenia wojskowego - sparował szef MON.

- A więc jeszcze raz: mniej demagogii, więcej odpowiedzialności za Polskę. Wszyscy jesteście odpowiedzialni za Polskę, bo jesteście posłami - podsumował minister Błaszczak.

Szojgu

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

CZYTAJ DALEJ

"Wsadzimy Tuska do więzienia"

Swoje trzy grosze dorzucił Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, "spec od kwestii zbóż", który zwrócił się do posłów opozycji. Poseł Solidarnej Polski, który słynie z retoryki opierającej się jedynie na oskarżeniach wobec szefa PO Donalda Tuska stwierdził:

- Nie piszcie już, proszę, ustaw, które niszczą polską suwerenność. A przy okazji dam wam możliwość odcięcia się od waszej przeszłości. Podpiszemy wniosek o komisję śledczą i postawimy prorosyjskiego Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu, a potem wsadzimy do więzienia - zakończył Kowalski, uderzając ręką w mównicę.

poszukiwani przestępcy

Policja apeluje do Polaków. Pokazała wizerunki groźnych przestępców, potrzebna jest pomoc

Prezentujemy galerię przestępców poszukiwanych przez polską policję za ciężkie wykroczenia wraz z ich rysopisem. Wśród zarzucanych przestępstw znajdują się m.in. zabójstwa, rozboje, pobicia i udział w grupach przestępczych. /Fot. Policja

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Jan JałowczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.jalowczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaspy, Limanowa, Facebook, screen

Wiadomości

Małopolska: Zimowy żywioł atakuje, zaspy dochodzą do dwóch metrów

Czytaj więcej >
Adam Pabiś
Kadr z programu "Pytanie na śniadanie"/TVP VOD

Wiadomości

Podawał się za lekarza, występował w mediach jako ekspert. Jest zawiadomienie do prokuratury

Czytaj więcej >
Pixabay.com Henryk Niestrój

Wiadomości

Poszła spać z bolącym ramieniem. Mąż znalazł ją martwą w łóżku, miała zaledwie 41 lat

Czytaj więcej >
Raport Gońca ze Świata. Joe Biden i Xi Jinping

Wiadomości

Raport Gońca ze Świata. Chiński balon nad USA oraz sprawa F-16 dla Ukrainy

Czytaj więcej >
Kadr z programu "Sprawa dla reportera"/TVP VOD

Wiadomości

Mecenas Piotr Kaszewiak mocno o alimentach Marcinkiewicza. Nie gryzł się w język

Czytaj więcej >
Dawid Kubacki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Polscy skoczkowie nie mieli szczęścia w Willingen. Medaliści olimpijscy z kiepskimi wynikami

Czytaj więcej >