Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Lista grzechów, za które nie dostaniesz od księdza rozgrzeszenia, zaskakuje
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.10.2023 11:56

Lista grzechów, za które nie dostaniesz od księdza rozgrzeszenia, zaskakuje

ksiądz spowiedź
(zdj. ilustracyjne) Unsplash.com/Josh Applegate

Pójdziesz do spowiedzi, ale nie otrzymasz rozgrzeszenia. Ksiądz nawet nie będzie miał wyboru. Dlaczego? Istnieje bowiem lista grzechów, która według zasad życia Kościoła jest niewybaczalna. Ku zaskoczeniu wszystkich nie chodzi ani o zabójstwo, czy o zdradzę w małżeństwie.

Spowiedź nie zawsze skończy się rozgrzeszeniem za grzechy

Spowiedź w Kościele stała się w ostatnim czasie mocno kontrowersyjnym tematem. Coraz więcej osób chce zniesienia obowiązku spowiadania się dzieci

Niemniej osoby klękające w konfesjonałach muszą pamiętać, że nie każda spowiedź zakończy się rozgrzeszeniem. Wyznanie grzechów oraz potwierdzenie podczas spowiedzi, że się ich głęboko żałuje, nie zawsze daje księdzu możliwość rozgrzeszenia wiernego. Istnieje specjalna lista grzechów, która uniemożliwia odejścia od konfesjonału z łaską.

Pilny komunikat ws. obławy na Grzegorza Borysa. Nastąpiła ważna zmiana

Idziesz do spowiedzi? Oto grzechy, których ksiądz ci nie wybaczy

Zabijesz kogoś, ale nadal ksiądz może cię rozgrzeszyć. Spowiedź nie zakończy się tak jednak w przypadku, gdy… żyjesz w konkubinacie. Duszpasterz, słysząc w konfesjonale, iż mieszkasz z ukochaną lub ukochanym bez ślubu nie udzieli ci rozgrzeszenia. Dla większości wiernych wydawać się to może absurdalne, ale takie są przepisy kościelne.

ZOBACZ: Nigdy nie mów księdzu tych rzeczy. Dzięki temu pogrzeb będzie tańszy

Czego jeszcze nie rozgrzeszy ksiądz? Lista tych specjalnych grzechów nie jest krótka. Nie będzie zaskoczeniem, iż znaleźć można na niej aborcję. Kiedy podczas spowiedzi padną słowa dotyczące popełnionego świętokradztwa, a więc znieważenia Najświętszego Sakramentu, ksiądz również nie udzieli ci rozgrzeszenia. Co ciekawe, jest to grzech śmiertelny, który zdjąć może tylko i wyłącznie Watykan.

Oto lista grzechów za które nie otrzymasz rozgrzeszenia

Nie tylko zwykli wierni muszą martwić się tym, iż odejdą od konfesjonału bez rozgrzeszenia. Grzechem, który nie uzyska odpuszczenia, jest zdradzenie przez księdza tajemnicy spowiedzi. Dodatkowo rozgrzeszenia nie otrzymają również duszpasterze, którzy przyjmą sakrę biskupią bez wcześniejszej zgody papieża.

ZOBACZ: Prawda o pieczywie z Biedronki i Lidla wyszła na jaw. Wiele osób nie ma pojęcia

Lista grzechów, za które ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia jest jeszcze dłuższa. Poniżej publikujemy kolejne występki przeciwko wierze skutkujące odejście od konfesjonału bez łaski odpuszczenia grzechów: 

  • życie w powtórnym związku, bez stwierdzenia nieważności małżeństwa,
  • pobicie lub zabójstwo biskupa (grzech odpuścić może jedynie osoba będąca biskupem),
  • próba odprawienia Mszy Św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich (rozgrzeszenia może udzielić biskup),
  • próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną,
  • zabicie własnego dziecka.

Źródło: nto.pl