Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wszystkich Świętych 2023: na cmentarzach będą tłumy. Ważny apel policji
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.10.2023 08:51

Wszystkich Świętych 2023: na cmentarzach będą tłumy. Ważny apel policji

groby cmentarz policjantka
KMP Chojnice

Cmentarze już teraz pełne są ludzi, którzy sprzątają groby. Policja ostrzega, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z czyhającego zagrożenia. Policjanci już teraz zapowiada „wzmożone siły prewencyjne i kryminalne” znajdujące się przy cmentarzach. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Wszystkich Świętych 2023: policja wystosowała ważny apel

Już za kilka dni 1 listopada, a wraz z nim tłumy Polaków ruszą na cmentarze. Niemniej już teraz wiele osób pojawia się przy grobach bliskich. Chcą uprzątnąć mogiły, tak by we Wszystkich Świętych nagrobek godnie się prezentował.

Policja ostrzega, iż oszuści i złodzieje tylko na to czekają. - Niestety niektórzy ten okres i nasze roztargnienie wykorzystują jako okazje do kradzieży - przekazali policjanci z Chojnic. Opublikowali pięć prostych zasad, które pozwolą we Wszystkich Świętych skupić się na wspominaniu zmarłych, a nie stresie dotyczącym bycia ofiarą złodziei.

Pilny komunikat ws. obławy na Grzegorza Borysa. Nastąpiła ważna zmiana

Policja publikuje kilka zasad, musisz to wiedzieć przed wyjściem na cmentarz

Komunikat policji przed Wszystkimi Świętymi jest bardzo prosty. - Myśląc o zniczach, kwiatach i porządkach przed tym szczególnym dniem nie należy zapominać o własnym bezpieczeństwie - czytamy. Pięć prostych zasad pokrzyżuje plany złodziejom.

ZOBACZ: Wszystkich Świętych 2023. Nowa moda na cmentarzach. Nie jest tanio

Policja wskazuje przede wszystkim na to, aby wychodząc na cmentarz nie brać ze sobą dużych sum pieniędzy. - Nie będą w tym miejscu potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych lub tych, którzy czekają na moment nieuwagi podczas porządków przy grobach - tłumacza funkcjonariusze. Dodatkowo warto, aby najważniejsze rzeczy osobiste nieustannie mieć w zasięgu swojego wzroku.

Dodatkowo, gdy planujemy wizytę na grobie już po zachodzie słońca, słusznym będzie zabranie kogoś ze sobą. Natomiast w przypadku, gdy na cmentarz idziemy z osobą starszą lub z dziećmi, konieczne jest ich nieustanne pilnowanie. W okresie Wszystkich Świętych na cmentarzach pojawiają się tłumy ludzi. Może to wywołać nie tylko atak paniki, ale również doprowadzić do zwyczajnego zagubienia. To jednak nie wszystko, przed czym ostrzega policja.

Tłumy na cmentarzach, ale trzeba uważać

Jesteś na cmentarzu i widzisz zachowanie, które wzbudza twoje podejrzenia i niepokój? Nie czekaj na rozwój wypadków i nie przyglądaj się biernie. Policja z Chojnic jednoznacznie prosi, by zgłaszać wszystkie podejrzane wydarzenia. - Wzmożone siły prewencyjne i kryminalne będą wokół i na cmentarzach, a wszelkie sygnały zakłócające porządek i spokój publiczny będą na bieżąco eliminowane - zapewniają funkcjonariusze.

ZOBACZ: Nieprzyzwoite zachowania w kościele. Proboszcz od razu zareagował

Klasyczny apel o zwolnienie i zdjęcie nogi z gazu w okresie Wszystkich Świętych nie jest zaskoczeniem. Jeszcze przed 1 listopada na drogach pojawi się większa niż zazwyczaj liczba patroli, gdyż będzie to okres wzmożonych podróży na cmentarze. - Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy - ruch zarówno pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego wyznaczonych - dodali policjanci.