Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

List Kaczyńskiego z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. "Krwawiąca rana"

10 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników sobotniej mszy na Jasnej Górze w Częstochowie przekonywał, że "tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną". Jego zdaniem wydarzenia sprzed 12 lat "kładą się cieniem na życie publiczne". W apelu nawiązał także do wojny w Ukrainie.

Msza była tylko początkiem obchodów, które zaplanowano na dziś. Tuż po godz. 7:00 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z wicemarszałkami złożyła kwiaty pod upamiętaniającą tablicą w Sejmie. Szczegółowy plan uroczystości zaplanowanych na niedzielę przez PiS można znaleźć w tym artykule.

Facebook/ Serhij Hajdaj

Donbas: Rosjanie ostrzelali cysternę z kwasem azotowym. Lokalne władze wydały jasny komunikat

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra. Kaczyński o "obywatelskim obowiązku" i "niezabliźnionej ranie"

Jarosław Kaczyński - brat bliźniak prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 10 kwietnia 2010 r. wraz z innymi 95 osobami zginął pod Smoleńskiem, przygotował specjalny list do osób zgromadzonych na mszy na Jasnej Górze w Częstochowie dzień przed rocznicą. Apel odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Modlimy się za dusze ofiar tej największej tragedii narodowej w powojennej historii Polski. Pochylając głowy w głębokiej zadumie oddajemy im cześć, należną tym, którzy zginęli na posterunku, polegli w służbie ojczyzny, w drodze do katyńskiego lasu", napisał Jarosław Kaczyński.

Następnie wskazał, że delegacja poleciała do Smoleńska "z poczucia patriotycznego, obywatelskiego, ale także i ogólnoludzkiego obowiązku". Ten wewnętrzny nakaz kazał im złożyć w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej hołd ofiarom skrytobójczego mordu, popełnionego z rozkazu zwyrodniałego Stalina, a także zamanifestować poprzez ten gest pamięci niezgodę na zło oraz przypomnieć światu, że akty ludobójstwa nie mogą zniknąć w otchłani zapomnienia".

Zdaniem prezesa PiS "mimo upływu tylu lat tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną, pozostawia nas ona w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty, ale także kładzie się ponurym cieniem na życie publiczne".

12. rocznica katastrofy w cieniu wojny w Ukrainie

W liście Jarosław Kaczyński podkreślił, że tegoroczne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej przypadają w szczególnym czasie. Tuż za naszą wschodnią granicą od 46 dni toczy się wojna. Wicepremier ma nadzieję, że ten trudny okres "okaże się przełomowy" i "nie tylko pozwoli na ujawnienie pełnej wiedzy na temat wszelkich okoliczności związanych z tragedią 10 kwietnia 2010 r., ale także, że ta prawda zostanie powszechnie przyjęta w wolnym świecie".

goniec.pl

"To był zamach". Wyborcy PiS nie mają wątpliwości w sprawie Smoleńska

CZYTAJ DALEJ

Nawiązał też bezpośrednio do rosyjskiej agresji. "Pełnoskalowa napaść Rosji na Ukrainę, bestialstwo barbarzyńskiego najeźdźcy dobitnie świadczy o tym, że reżim Putina jest zdolny do wszystkiego, że nie cofnie się przed niczym", napisał. Jarosław Kaczyński liczy na to, że wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie w Ukrainie uda się postawić przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, aby "wyegzekwować sprawiedliwość".

Rocznicowe obchody na Jasnej Górze. Abp Depo: "Polska została dotkliwie zraniona"

Uroczystości związane z 12. rocznicą katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się w sobotę 9 kwietnia od mszy na Jasnej Górze przy Epitafium Smoleńskim, na którym wyryte są nazwiska ofiar. W ceremonii której wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który przewodził sobotniej Mszy w Kaplicy Matki Bożej, wskazał, że "Polska została dotkliwie zraniona,ale z tej rany może popłynąć przeogromne dobro naszej pracy nad sobą, byśmy z pomocą Ducha Św. byli ludźmi sumienia, nazywali zło złem, kłamstwo kłamstwem, przemoc zwyciężali przebaczeniem i dobrem".

- Polska została dotkliwie zraniona, ale z tej rany może popłynąć przeogromne dobro naszej pracy nad sobą, byśmy z pomocą Ducha Świętego byli ludźmi sumienia, nazywali zło złem, kłamstwo kłamstwem, przemoc zwyciężali przebaczeniem i dobrem - oznajmił duchowny.

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego i jego żony, kondolencje płynęły zewsząd

Świat po katastrofie smoleńskiej nie milczał. Dziś niewielu pamięta, co zrobił Łukaszenka

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej oraz reszty polityków, urzędników oraz załogi prezydenckiego samolotu TU-154M. Oto, jak na katastrofę smoleńską zareagowali najważniejsi politycy na świecie. Niektóre z gestów chwytają za gardło. fot. MIREK NOWORYTA/East News; TOPSHOTS/AFP PHOTO / Saul LOEB; AFP PHOTO / CLARA ACHARD; EyePress News/Shutterstock

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, interia.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Polska Policja

Wiadomości

Warszawa: Dachowało auto. Służby nie znalazły kierowcy, bo poszedł do pracy

Czytaj więcej >
Zaspy, Limanowa, Facebook, screen

Wiadomości

Małopolska: Zimowy żywioł atakuje, zaspy dochodzą do dwóch metrów

Czytaj więcej >
Adam Pabiś
Kadr z programu "Pytanie na śniadanie"/TVP VOD

Wiadomości

Podawał się za lekarza, występował w mediach jako ekspert. Jest zawiadomienie do prokuratury

Czytaj więcej >
Pixabay.com Henryk Niestrój

Wiadomości

Poszła spać z bolącym ramieniem. Mąż znalazł ją martwą w łóżku, miała zaledwie 41 lat

Czytaj więcej >
Raport Gońca ze Świata. Joe Biden i Xi Jinping

Wiadomości

Raport Gońca ze Świata. Chiński balon nad USA oraz sprawa F-16 dla Ukrainy

Czytaj więcej >
Kadr z programu "Sprawa dla reportera"/TVP VOD

Wiadomości

Mecenas Piotr Kaszewiak mocno o alimentach Marcinkiewicza. Nie gryzł się w język

Czytaj więcej >