Goniec.pl
Rząd krytykowany za plan włączenia syren alarmowych w rocznicę katastrofy smoleńskiej, Rafał Trzaskowski apeluje

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; Pawel Wodzynski/East News

Samorządowcy nie chcą włączać syren alarmowych 10 kwietnia. Rząd w ogniu krytyki

9 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Decyzja rządzących o włączeniu syren alarmowych w niedzielę 10 kwietnia nie zyskała poparcia samorządowców w całej Polsce. Włodarze Sosnowca i Katowic już teraz zapowiedzieli, że w związku z obecnością uchodźców z Ukrainy nie będą włączać alarmu mającego "oddać hołd" ofiarom katastrofy smoleńskiej. Apel do wojewody opublikował również Rafał Trzaskowski.

O tym, że w całej Polsce w niedzielę zawyją syreny, MSWiA i Mariusz Kamiński poinformowali w sobotę rano. - Jutro o godz. 8:41, w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, zawyją syreny alarmowe we wszystkich województwach w całym kraju - napisał minister spraw wewnętrznych i administracji w specjalnym wpisie.

W niedzielę 10 kwietnia w całym kraju zawyją syreny alarmowe, Mariusz Kamiński zdradził dlaczego

W niedzielę włączą syreny alarmowe w całej Polsce. Uspokajamy, znamy powód

CZYTAJ DALEJ

Resort w komunikacie zaznaczył, że kiedy syreny zaczną wyć, nie należy podejmować żadnych działań. Nie będzie to bowiem ostrzeżenie o faktycznym zagrożeniu, a jedynie sposób na upamiętnienie 12. rocznicy rozbicia się prezydenckiego samolotu. Samorządowcy zaczęli już protestować.

W niedzielę zawyją syreny, ale część miast mówi "nie"

Dlaczego wyją syreny alarmowe? Takie pytanie pojawi się w większości domów w całej Polsce w niedzielę 10 kwietnia rano. - Zgodnie z przepisami zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren. Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności - wyjaśnia MSWiA.

Natomiast pod wpisem Mariusza Kamińskiego na Twitterze pojawił się szereg komentarzy krytykujących decyzję rządu dotyczącej skorzystania z systemu ostrzegania przy pomocy syren alarmowych. Wskazywanym powodem jest fakt powszechnej obecności uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

- Tylko chory sadysta mógł wpaść na taki pomysł w kraju, gdzie przed syrenami i bombardowaniami uciekło blisko 2,5 mln straumatyzowanych matek, starców, dzieci, którzy nie przeczytają o waszych genialnych pomysłach na włażenie Kaczyńskiemu w tyłek i przeżyją jutro chwile grozy - napisała pod wpisem polityka producentka filmowa Marta Habior.

Chwilę po ogłoszeniu ogólnopolskiego planu uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej poprzez włączenie syren, pierwsze miasta zaczęły deklarować, że część gmin wyłamuje się z planu rządu. Wśród miast, gdzie nie zawyją syreny, znajdują się Katowice oraz Sosnowiec.

- Podjąłem decyzję, że w Katowicach nie będziemy jutro rano uruchamiać syren alarmowych. Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie - napisał na Twitterze prezydent Katowic Marcin Krupa.

Rafał Trzaskowski apeluje o niewłączanie 10 kwietnia syren alarmowych

Marcin Krupa dodaje, że ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem napływu ludzi uciekających ze swojej ojczyzny w obawie o własne życie. - W ostatnich tygodniach ukrywali się oni w swojej ojczyźnie przed bombami najeźdźców w piwnicach i schronach, a sygnał alarmowy za każdym razem przypominał im, że ich zdrowie i życie są realnie zgrożone - dodał prezydent Katowic.

Posłowie PiS chcą zmiany Konstytucji, do Sejmu wpłynął projekt jej zmiany

Znamy pierwsze szczegóły projektu zmiany konstytucji posłów PiS

CZYTAJ DALEJ

Podobną decyzję podjął prezydent Sosnowca. - W Sosnowcu, w niedzielę, syreny nie będą wyły. To zbyt traumatyczne dla naszych gości z Ukrainy, ale też dla Polaków żyjących w stresie od początku wojny - poinformował Arkadiusz Chęciński.

Lokalny polityk podkreślił jednocześnie, że rocznica katastrofy smoleńskiej "to ważna i tragiczna rocznica w historii kraju". Prezydent Sosnowca zaprosił wszystkich mieszkańców do upamiętnienia ofiar tragedii sprzed 12 lat, ale w inny sposób. Miejskie uroczystości odbędą się przy Tablicy Ofiar Katastrofy przy Al. Zwycięstwa 10 o godzinie 11.

Wymowny wpis w odniesieniu do włączania syren alarmowych w czasie, gdy w Polsce schroniły się miliony uchodźców wojennych, opublikował również Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy nie ukrywał, że on również nie popiera pomysłu rządu. - Rząd zarządził włączenie syren na rocznicę katastrofy smoleńskiej. W mieście, w którym jest 120 tysięcy straumatyzowanych ukraińskich dzieci, reagujących nerwowo nawet na dźwięk samolotu - napisał.

Wyjaśnił, że on jako prezydent Warszawy nie ma możliwości zablokowania włączenia syren alarmowych w mieście. - Syreny w Warszawie są w gestii wojewody. Apeluję o ciszę! - dodał Rafał Trzaskowski.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję. Premier uderzył w Donalda Tuska, padły wymowne słowa

Czytaj więcej >
Magdalena Ogórek nie wytrzymała, "zaprotestowała" w studio TVP Info

Wiadomości

Magdalena Ogórek "zaprotestowała" na wizji. Gwiazda nagle zwróciła się do widzów

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, źle zaparkowany

Wiadomości

Policjanci pochwalili się nowym radiowozem, zaliczyli wpadkę. Internauci nie zostawili na nich suchej nitki

Czytaj więcej >
14. emerytura nie trafi do wszystkich

Wiadomości

14. emerytura nie trafi do wszystkich. Dodatkowe pieniądze tylko dla konkretnych osób

Czytaj więcej >
Rząd wprowadza zmiany w świadczeniu alimentacyjnym (Iberion).

Wiadomości

PIT 2022. Polacy muszą liczyć się z potężnymi zmianami. „Rozliczenie trudniejsze niż kiedykolwiek”

Czytaj więcej >
Rolnik z Rzeczyc znalazł na polu niewybuch z II wojny światowej

Wiadomości

Rolnik z Rzeczyc sprawdzał pole, dokonał porażającego odkrycia. Natychmiast wezwano służby

Czytaj więcej >