Goniec.pl
Jakub Kaminski/East News

Jakub Kaminski/East News

Plan obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wiemy, co zrobi Kaczyński

7 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Na niedzielę 10 kwietnia zaplanowano huczne obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. PiS zapowiada, że wieczorem głos zabierze Jarosław Kaczyński, który ujawni, jakie "konkretne działania" podejmuje polski rząd w celu wyjaśnienia przyczyn tragedii. Z kolei w poniedziałek podkomisja Antoniego Macierewicza przedstawi szczegóły swojego raportu.

10 kwietnia 2010 r. polska delegacja leciała na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Nad ranem doszło do katastrofy samolotu Tu-154. Wśród 96 ofiar byli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, najwyżsi dowódcy i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

TRICOLORS/East News

Nie żyje Ludwik Dorn

CZYTAJ DALEJ

Harmonogram obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński zabierze głos

PiS opublikowało program niedzielnych obchodów 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczą się od mszy w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Józefa Oblubieńca o godz. 8:00.

Później, na godz. 8:41 (godzina katastrofy smoleńskiej), zaplanowano apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. W tym miejscu przez całą niedzielę będą organizowane pokazy koncertów i filmów.

W międzyczasie o godz. 12:00 zostanie odmiówiony Anioł Pański, a o godz. 15:00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 19:00 odbędzie się kolejna msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej - tym razem w Bazylice Archikatedralna św. Jana Chrzciciela.

Na zakończenie obchodów zaplanowano wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS przemówi do zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim o godz. 21:00. Na ten moment program ochodów prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego nie jest znany.

Kaczyńscy

Maria Kaczyńska była starsza od męża. Dzieliła ich spora różnica wieku

CZYTAJ DALEJ

W poniedziałek 11 kwietnia, dzień po 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej, odbędzie się konferencja prasowa Antoniego Macierewicza. Były minister obrony i narodowej i szef podkomisji smoleńskiej ma przedstawić raport dotyczący śmierci polskiej delegacji pod Smoleńskiem.

Kaczyński: zapowiemy konkretne działania

O szczegółach niedzielnego wystąpienia Jarosław Kaczyński mówił w rozmowie z "Gazetą Polską". Był pytany, czy można się spodziewać deklaracji w sprawie śmierci polskiej delegacji. - Wieczorem 10 kwietnia na pewno poruszę ten temat. Odpowiadając na państwa pytanie – tak, zapowiemy konkretne działania. Nie chcę jednak teraz mówić, jakie - oznajmił prezes PiS.

Natomiast w Programie Pierwszym Polskiego Radia Jarosław Kaczyński był pytany, czy polski rząd planuje podjąć międzynarodowe działania prawne w sprawie katastrofy smoleńskiej. Wicepremier stwierdził, że proces byłby trudny, ale sytuacja do tego dojrzewa.

Wątek przyczyn katastrofy smoleńskiej powrócił pod koniec marca, gdy Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu mediom Polska Press. - Mogę powiedzieć, że pierwszy raz po zapoznaniu się z różnymi dokumentami mam wyjaśnienie całości - wskazał. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Kaczyński

9. rocznica śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Na widok jej grobu łzy same cisną się do oczu

17 stycznia mija 9 lat od śmierci Jadwigi Kaczyńskiej. Matka Lecha i Jarosława Kaczyńskich odeszła po ciężkiej chorobie w wieku 86 lat. Pochowana została na warszawskich Powązkach. Z okazji rocznicy w niedzielę odbyły się uroczystości w Starachowicach, zaś w poniedziałek nasza redakcja udała się na jej grób. /Fot. AGENCJA SE/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Spalił jej samochód i zdemolował salon. "Gonił mnie z maczetą po ogrodzie"

Czytaj więcej >
Bankomat, pieniądze, bankowość, opłaty, pixabay

Wiadomości

10 zł za wypłatę z bankomatu? Fatalne wieści dla klientów czołowych banków

Czytaj więcej >
Świeczki, Iberion, Strażak, OSP Górniki

Wiadomości

Bytom: 23-letni strażak OSP Górniki nie żyje. Zginął w strasznych okolicznościach

Czytaj więcej >
Nicole Sochacki-Wójcicka, Mama Ginekolog, afera, instagram

Wiadomości

Ostra reakcja NFZ na wywody Mamy Ginekolog. Celebrytka ma problem

Czytaj więcej >
Zaginiony Bartosz, Zaginiony z Wrocławia, nie żyje, policja, sygnał, kogut policyjny

Wiadomości

24-letni Bartosz nie żyje. Spełnił się najczarniejszy scenariusz

Czytaj więcej >

Wiadomości

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

Czytaj więcej >