Goniec.pl > Polityka > Andrzej Duda nie poradził sobie ze studentką. Młoda Polka wypunktowała prezydenta
Piotr Dutka
Piotr Dutka 08.11.2022 14:02

Andrzej Duda nie poradził sobie ze studentką. Młoda Polka wypunktowała prezydenta

duda-studentka
Twitter @DominikaLasota1

Andrzej Duda przebywa w egipskim Szarm el-Szejk w związku ze szczytem klimatycznym organizowanym przez ONZ-COP27. Polityk jest bardzo rozchwytywany przez rodzimych, jak i zagranicznych dziennikarzy, którzy chcą poznać jego stanowisko ws. polityki klimatycznej. Został on zasypany gradem pytań przez Dominikę Lasotę, młodą aktywistkę, która w niezwykle kulturalny sposób "wypunktowała" polskiego prezydenta.

Andrzej Duda bierze udział w szczycie klimatycznym organizowanym w egipskim Szarm-el-Szejk. Prezydent bierze udział w rozmowach zarówno z zagranicznymi, jak i rodzimymi dziennikarzami, którzy chcą poznać jego zdanie m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego.

Dwie aktywistki klimatyczne, Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak, podczas szczytu COP27 przeprowadziły szybki wywiad z Andrzejem Dudą. Poruszyły temat rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a także działania rządu w związku z kryzysem klimatycznym.

- Nie ma bezpieczeństwa energetycznego, jeśli nasz kraj jest oparty na paliwach kopalnych. Bardzo zależy nam na tym, żeby wraz z solidarnością szło przyspieszenie sprawiedliwej transformacji i rozwinięcie OZE - wskazywała aktywistka Dominika Lasota.

- Co będzie, jak nie będzie wiało? - zapytał w odpowiedzi prezydent.

- Mam nadzieje, że mamy takie technologie, które mogą przyspieszyć te rzeczy - powiedziała aktywistka.

- No właśnie nie mamy - odparł Andrzej Duda.

Andrzej Duda rozmawiał z młodą aktywistką. "Jak mam w ciągu dwóch lat naprawić 30 lat zaniedbań?"

Prezydent przekazał, że dokłada wszelkich starań, by transformacja energetyczna przebiegała bardzo sprawnie, ale została ona spowolniona przez aktualną sytuację międzynarodową.

- To co się dzieje, rosyjska napaść na Ukrainę i gigantyczny wzrost kosztów energii, spowodowało cały szereg problemów. (...) W ostatnich latach było zamykanie ścian w kopalniach, dzisiaj tak naprawdę potrzebujemy ich na powrót, ściągamy węgiel ze wszystkich stron świata - poinformował polityk.

Młoda aktywistka nie zgodziła się ze zdaniem prezydenta, który w odpowiedzi zapytał ją, czy chce, by Polacy ogrzewali swoje domu oponami.

- Ja bym chciała, żeby ludzie mieli czym ogrzewać, ale problem jest taki, że w tym momencie, przez lata zaniedbań, ta polityka energetyczna jest po prostu nieodpowiedzialna - podkreśliła Lasota.

Odpowiedź prezydenta była zaskakująca. - To niech mi pani powie, w jaki sposób w ciągu dwóch lat mam pani zdaniem nadrobić 30 lat zaniedbań, słucham - zapytał polski prezydent.

Po chwili podkreślił, że polski rząd rozpoczął proces budowy polskiej elektrowni jądrowej.

- Ja bym chciała, żeby Polska była jak najbardziej rozwinięta pod względem czystej energii, bo jest ona najtańsza, najszybsza do rozwinięcia i najbardziej dostępna dla ludzi - mówiła młoda aktywistka.

Reakcja, jak również odpowiedź polskiego prezydenta była zaskakująca. W lekceważący sposób odparł, że "chciałby, żeby górach był śnieg, a na nizinach było ciepło.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: