Goniec.pl
Lekarze

Pixabay.com, autor: Parentingupstream

Lekarze ostrzegają przed sezonowymi, trującymi roślinami. Mogą doprowadzić nawet do śmierci

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Lekarze dosłownie biją na alarm i ostrzegają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Szpitale już odnotowują kolejne przypadki i zauważają, że często przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia jest nieuwaga. Chodzi o styczność z konwaliami, wilczymi jagodami, śnieguliczką innymi roślinami.

Wiedza na temat roślin jest bezcenna. Może uratować nie tylko nasze życie, ale również najmłodszych. Warto wgłębić się w ten temat oraz przepracować go z dziećmi.

Nieostrożność może kosztować nas nawet życie

Doktor Barbara Kunsdorf-Bochnia z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach postanowiła wystosować ostrzeżenie do dzieci i rodziców. W placówce odnotowano już kilka przypadków pacjentów, którzy zatruli się roślinami. W ciągu roku trafia tam nawet kilkadziesiąt osób po takim incydencie.

Kilkadziesiąt przypadków w ciągu roku w tylko jednej placówce niektórym może wydawać się niedużą liczbą, ale pomnóżmy to między wszystkie szpitale w Polsce. W innych regionach również rosną konwalie czy też wilcze jagody i czasami nietrudno o zatrucie.

Lekarze alarmują, aby uważać na śnieguliczkę, konwalię i cis. Wiele osób mogłoby uniknąć wizyty w szpitalnym łóżku, gdyby nie większa rozwaga i wiedza. Medycy zauważają, że małe dzieci nie mają pojęcia, które rośliny są mocno trujące i jakie grożą im konsekwencje. Nie brakuje też rodziców, którzy nie są świadomi zagrożenia, ponieważ nie rozróżniają niektórych dość popularnych gatunków.

Małgorzata Durska

Nie żyje dziennikarka Małgorzata Durska

CZYTAJ DALEJ

Konwalie, choć piękne i intensywnie pachnące, są niezwykle zdradliwe. Zawierają glikozydy, które powodują problemy układu pokarmowego oraz krwionośnego. U dzieci mogą doprowadzić do poważnych kłopotów z sercem, a nawet do śmierci.

Dr Barbara Kunsdorf-Bochnia apeluje też o większą uwagę i przytacza przykład 16-latki, która przez przypadek wypiła wodę, w której wcześnie stały konwalie. Świeżo ucięte łodygi wypuściły do wody trujące związki, co przełożyło się na problemy z sercem i kilkudniowy pobyt w szpitalu.

Również pokrzyk wilcza jagoda może kusić dzieci. Owoce rośliny do złudzenia przypominają zwykłe jagody, więc nic dziwnego, że podczas spacerów najmłodsi mogą wyciągać po nie ręce. W przypadku tej rośliny konsekwencje są opłakane.

Jeśli dziecko zje kilka jagód, mogą wystąpić u niego halucynacje. Może dojść do utraty przytomności i zapadnięcia w śpiączkę. To jedna z bardziej niebezpiecznych roślin w naszym kraju.

Również kulki cisu oraz śnieguliczki przyciągają wzrok. Kontakt z owocami może skończyć się nawet porażeniem ośrodkowego układu nerwowego. Nie warto ryzykować, warto edukować siebie i innych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kupił zakwas z buraków w sklepie. Ostrzega Polaków, nagranie w sieci

  • Wakacje będą skrócone? Wiceminister postawił sprawę jasno, nie ma pola na domysły

  • Muzyk Marcin Pendowski miał wypadek. Jest w śpiączce farmakologicznej

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >