Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosja szykuje się do pokojowych negocjacji z Zachodem? "Jesteśmy gotowi wysłuchać wszelkich propozycji"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 11.10.2022 17:18

Rosja szykuje się do pokojowych negocjacji z Zachodem? "Jesteśmy gotowi wysłuchać wszelkich propozycji"

Ławrow IMAGO/Thomas Imo/photothek.net/Imago Stock and People/East News
IMAGO/Thomas Imo/photothek.net/Imago Stock and People/East News

W kontekście tureckiej inicjatywy, dotyczącej nowej tury rozmów pokojowych pomiędzy Federacją Rosyjską a szeroko pojętym Zachodem w kwestii Ukrainy, wypowiedział się Siergiej Ławrow. - Moskwa jest gotowa wysłuchać wszelkich propozycji [...] Jesteśmy gotowi wysłuchać każdego - oznajmił minister spraw zagranicznych Rosji. Informacje o wypowiedziach Ławrowa pojawiają się dzień po barbarzyńskich atakach rosyjskich na liczne miasta na terenie Ukrainy, w których śmierć poniosło co najmniej 19 osób.

Cały świat oczekuje kresu wojny wywołanej przez Władimira Putina na terytorium Ukrainy. Konflikt pochłania coraz więcej ofiar. Pojawiły się doniesienia o tureckiej inicjatywie wznowienia rozmów pokojowych pomiędzy zaangażowanymi krajami Zachodu a Rosją.

Turecka propozycja

Do tureckiej propozycji odniósł się Siergiej Ławrow. - Jest dla mnie jasne, że jeśli nasi tureccy koledzy o tym myślą, to w tym tygodniu podczas spotkania prezydentów Erdogana i Putina, którzy będą razem na wydarzeniach w Astanie, będą mieli świetną okazję do postawienia nam takich pytań. Nie słyszeliśmy nic poza publicznymi zapowiedziami - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji.

Chodzi o doniesienia tureckich urzędników, którzy ujawnili, że prezydent Turcji spotka się w środę z Władimirem Putinem w Astanie. Przywódcy, ostatnim razem widzieli się na regionalnym szczycie w Uzbekistanie w zeszłym miesiącu. Recep Tayyip Erdogan ma nadzieję, że skłoni prezydentów Rosji i Ukrainy do trudnych rozmów na temat rozejmu. Turcja od początku konfliktu w Ukrainie balansuje na granicy, utrzymując zarazem dobre reakcje z Ukrainą i Zachodem jak i Rosją.

Jesteśmy gotowi wysłuchać każdego

- Jesteśmy gotowi wysłuchać wszelkich propozycji [...] Jesteśmy gotowi wysłuchać każdego, ale oczywiście nie możemy z góry powiedzieć, że jakiś konkretny proces koniecznie doprowadzi do rezultatu. Musimy najpierw zrozumieć, co dokładnie jest proponowane i jaka jest treść tych inicjatyw, które tak szybko i głośno rozchodzą się w przestrzeni publicznej -powiedział Siergiej Ławrow, cytowany przez RIA Novosti.

Przypomnijmy, wczorajszego poranka Rosja przypuściła ciężki atak na wiele miast w Ukrainie. Barbarzyński ostrzał rakietowy był skierowany głównie w obiekty cywilne. Według dzisiejszych doniesień zginęło 19 osób, 100 zostało rannych. Poszkodowane osoby to cywile. Wczorajsze wydarzenia opisywaliśmy w tekście poniżej:

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl: