Goniec.pl

Piotr Molecki/East News / Marek BAZAK/East News

Lasy Państwowe złożyły pozew przeciwko ambasadzie Rosji. Chodzi o wyjątkową nieruchomość

13 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Lasy Państwowe składają oficjalny pozew o wydanie przez rosyjską ambasadę nieruchomości położonej nad Zalewem Zegrzyńskim - przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych poinformował stronę rosyjską o rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym, aczkolwiek ambasador Siergiej Andriejew oświadczył, że nie odda tego terenu.

W sporze pomiędzy dyrekcją Lasów Państwowych a rosyjską ambasadą chodzi o nieruchomość położoną w Skubiance tuż nad zalewem Zegrzyńskim oddaloną raptem 40 kilometrów od ścisłego centrum Warszawy.

Ośrodek wczasowy był dzierżawiony przez Rosjan od lat 80. i w dalszym ciągu obowiązywały te same, korzystne dla najemców warunki. Warto zaznaczyć, że w trakcie kilkudziesięciu lat obowiązywania umowy, strona rosyjska postawiła na gruntach dodatkowe budynki. Co ciekawe miesięczna cena za dzierżawę gruntów wynosiła około 12 tys. zł.

Jak poinformował rzecznik Lasów Państwowych, w 2010 roku ówczesne władze ponownie wydzierżawiły ośrodek placówce dyplomatycznej Federacji Rosyjskiej. Dodał również, że na terenie obiektu bardzo często przebywały rodziny ambasadora i jego świty. 

Dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica przekazał, że 14 kwietnia bieżącego roku wypowiedział obowiązującą umowę

- Nie mogliśmy jako najemcy tolerować oficjalnych przedstawicieli państwa, które morduje, gwałci i burzy - podkreślił.

Rzecznik Lasów Państwowych zaznaczył, że strona rosyjska dała powód, by zawarta umowa została rozwiązana.

- Od lutego na konto Nadleśnictwa Jabłonna, które jest stroną umowy, przestało wpływać 12 tys. zł czynszu za dzierżawę. W opinii nadleśnictwa ambasada nie dochowuje wszystkich warunków użytkowania terenu - stwierdził Michał Gzowski.

Co ciekawe, ambasador Rosji w Polsce, Siergiej Andriejew odmówił wydania nieruchomości, nawet pomimo oficjalnego wezwania.

- Lasy Państwowe zostały zmuszone, by odzyskać władanie nad ośrodkiem na drodze sądowej. Z mocy przepisów współpracujemy w tym zakresie z Prokuratorią Generalną. Działamy w interesie Skarbu Państwa - poinformował.

Dodał również, że decyzja o takim rozwiązaniu, zapadła w porozumieniu z ministrem Edwardem Siarką, który nadzoruje Lasy Państwowe w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Była ona też konsultowana z resortem dyplomacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosyjskie służby ścigają byłego partnera rzekomej kochanki Putina. Grozi mu więzienie

  • Pentagon: Rosja użyła specjalnej broni w Ukrainie

  • Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się czy zdasz

Źródło: PAP

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Donald Trump z zarzutami. Czy trafi do więzienia?
Czytaj więcej >

Polska

Mężczyzna powiesił się w bloku. Sąsiedzi ujawnili kim był, trudno uwierzyć
Czytaj więcej >

Polska

Znokautował policjantkę w cywilu. Porażające nagranie w sieci
Czytaj więcej >

Polska

Próbował wynająć pokój na Podhalu, kilka godzin później wpadł w ręce policji. Powód zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Operator koparki znalazł to na budowie, od razu chwycił za telefon. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zdjęcie profilowe tylko w koloratce i zakaz spowiedzi przez internet to nie wszystko. KEP zmienia zasady działalności duchownych w mediach
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]