Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ksiądz zabrał głos ws. lekcji religii. "Wypisała się cała klasa"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.02.2024 09:12

Ksiądz zabrał głos ws. lekcji religii. "Wypisała się cała klasa"

ksiądz
Parafia Konin (zdj. ilustracyjne)

Popularni w sieci księża przyzwyczaili nas już do tego, że często zabierają głos w ważnych społecznie sprawach. Nie inaczej było w przypadku ks. Rafała Główczyńskiego, który wypowiedział się ostatnio na temat lekcji religii i etyki w szkołach. Zdaniem kapłana, te nadal powinny być obowiązkowe. Dlaczego? Wszystko wyjaśnił w swoim najnowszym filmie.

MEN zapowiada mniej religii i etyki w szkołach

Tak delikatne sprawy, jak te dotyczące konieczności nauczania religii lub etyki w szkołach, od zawsze wywoływały ożywione debaty, ale w ostatnim czasie emocje jeszcze bardziej eskalowały. Stało się tak za sprawą deklaracji nowej minister edukacji Barbary Nowackiej. Ta, gdy tylko objęła zarządzanie resortem, zapowiedziała, że katechezy będzie mniej, a ocena z niej nie wliczy się do średniej. Niektórzy byli tym faktem mocno oburzeni.

Na plany MEN zareagował nawet sam Episkopat, stwierdzając, że “ograniczenie lekcji religii w szkołach nie może odbywać się bez konsultacji z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi”. Zdaniem hierarchów, katecheza ma bowiem wymiar wychowawczy i „pomaga w odpowiedzi na fundamentalne pytania młodych ludzi”. Prawda jest jednak taka, że na religię uczęszcza coraz mniej dzieci i nastolatków, odwracających się od Kościoła jako instytucji. Głos na ten temat zabrał ostatnio znany w sieci ks. Rafał Główczyński. Oto, co powiedział kapłan.

Wielkie kłopoty Lidla i Biedronki. W akcji prokuratura

"Ksiądz z osiedla" zabrał głos ws. nauczania religii

Ks. Rafał Główczyński, którego większość osób kojarzy jako “Księdza z osiedla”, opublikował na swoim kanale na YouTube specjalny film, poświęcony tematowi ograniczania ilości lekcji religii w szkołach. W nagraniu zatytułowanym “Młodzi wkurzeni na Kościół” skomentował całą powstałą wokół sprawy aferę w dość jasny sposób.

Dyskusja na temat lekcji religii w Polsce zrobiła się strasznie wielowątkowa. Mojemu jednemu znajomemu księdzu wypisała się cała klasa pierwsza w jednym chyba z techników, mówiąc mu "do księdza nic nie mamy, tylko do księdza organizacji" - ujawnił.

Duchowny stwierdził również, że lekcje religii i etyki są tak samo ważne, jak inne nauczane w szkołach przedmioty, np. chemia czy fizyka. Z tego powodu opowiedział się za tym, by nadal były obowiązkowe.

"Uczeń zawsze wybiera czas wolny"

Ks. Główczyński wskazał także w filmie, że jeśli damy uczniom wolny wybór, to zawsze wybiorą oni czas wolny zamiast kolejnego obowiązku, dlatego też potrzebują czynnika motywującego.

Jestem w stu procentach przekonany, że to, co przekazuje się na lekcjach religii, etyki jest bardzo ważnym elementem uzupełniającym edukację szkolną i to, co się tam młodym ludziom przekaże, może być pomocne przez całe życie - powiedział.

Źródło: YouTube, Goniec.pl