Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ksiądz dostał proste pytanie o święcenie pokarmów. Jego odpowiedź wyglądała karykaturalnie
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 16:32

Ksiądz dostał proste pytanie o święcenie pokarmów. Jego odpowiedź wyglądała karykaturalnie

Rzecznik KEP o święceniu pokarmów
Twitter.com Rozmowa_RMF

Jak przypomniał dziennikarz RMF, rok temu prezydium Konferencji Episkopatu Polski wskazywało, że z powodu zagrożenia epidemicznego nie zaleca się organizowania nabożeństw święcenia pokarmów. Rzecznik KEP wyjaśnił, jak będzie to wyglądało w tym roku.

Rzecznik KEP odpowiedział na pytanie o święcenie pokarmów

Choć pytanie wydawało się proste, ks. Leszek Gęsiak miał duży problem z jasną odpowiedzią. Miotał się i nie był w stanie podać konkretnej odpowiedzi, o co dziennikarz prosił kilkukrotnie. Jak wskazał rzecznik Episkopatu, w tym roku o tym, czy w kościołach danej diecezji będzie organizowane święcenie pokarmów, zadecydować mają lokalni biskupi.

- W tym roku był bardzo jasny komunikat ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w którym apelował o to, by rygorystycznie i skrupulatnie przestrzegać rygorów sanitarnych, które są obowiązujące - tłumaczył rzecznik KEP.

Dziennikarz Marcin Zaborski dopytywał jednak duchownego o konkretne zalecenia wobec organizacji święceń pokarmów, która rok temu nie była rekomendowana przez kościelnych zwierzchników. Ks. Gęsiak podkreślił, że obecnie sytuacja jest inna, ponieważ pandemia nie jest czymś zupełnie nowym.

- Każdy biskup decyduje na terenie swoje diecezji, w jaki sposób praktycznie wprowadzać pewne obostrzenia w życie, ponieważ każde miejsce jest inne. [...] Nie może być jednych, wspólnych zasad - wskazał rzecznik KEP.

Kilka dni temu przedstawiciele Episkopatu Polski spotkali się z szefem Ministerstwa Zdrowia, Adamem Niedzielskim. Rozmowa dotyczyła zasad funkcjonowania kościołów w czasie nadchodzących świąt wielkanocnych. Te ostatecznie pozostały otwarte dla wiernych.

Władze kościelne i państwowe zaleciły proboszczom, by bezwzględnie przestrzegali w swoich świątyniach zasad reżimu sanitarnego, a także stosowali się do wszelkich obowiązujących na terenie Polski wytycznych. Od 27 marca w kościołach obowiązują bowiem nowe limity wiernych.

Obecnie jednocześnie na terenie świątyni może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. W miejscach religijnego kultu obowiązuje również bezwzględny nakaz zasłaniania nosa i ust oraz utrzymywania bezpiecznego dystansu, wynoszącego minimum 1,5 metra.

- Rok temu nie wiedzieliśmy, w którym kierunku pójdzie epidemia, mieliśmy pełny lockdown, stąd kościoły były praktycznie zamknięte. Teraz mamy już większą wiedzę o epidemii - wskazywał rzecznik KEP w rozmowie z Marcinem Zaborskim z RMF FM.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Twitter

Tagi: