Goniec.pl
Rzecznik KEP o święceniu pokarmów

Twitter.com Rozmowa_RMF

Ksiądz dostał proste pytanie o święcenie pokarmów. Jego odpowiedź wyglądała karykaturalnie

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak był gościem Marcina Zaborskiego w programie "Rozmowa RMF" na antenie stacji RMF FM. Duchowny został zapytany o to, jak w tym roku będzie wyglądało tradycyjne święcenie wielkanocnych pokarmów w polskich ko

Jak przypomniał dziennikarz RMF, rok temu prezydium Konferencji Episkopatu Polski wskazywało, że z powodu zagrożenia epidemicznego nie zaleca się organizowania nabożeństw święcenia pokarmów. Rzecznik KEP wyjaśnił, jak będzie to wyglądało w tym roku.

Rzecznik KEP odpowiedział na pytanie o święcenie pokarmów

Choć pytanie wydawało się proste, ks. Leszek Gęsiak miał duży problem z jasną odpowiedzią. Miotał się i nie był w stanie podać konkretnej odpowiedzi, o co dziennikarz prosił kilkukrotnie. Jak wskazał rzecznik Episkopatu, w tym roku o tym, czy w kościołach danej diecezji będzie organizowane święcenie pokarmów, zadecydować mają lokalni biskupi.

- W tym roku był bardzo jasny komunikat ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w którym apelował o to, by rygorystycznie i skrupulatnie przestrzegać rygorów sanitarnych, które są obowiązujące - tłumaczył rzecznik KEP.

Dziennikarz Marcin Zaborski dopytywał jednak duchownego o konkretne zalecenia wobec organizacji święceń pokarmów, która rok temu nie była rekomendowana przez kościelnych zwierzchników. Ks. Gęsiak podkreślił, że obecnie sytuacja jest inna, ponieważ pandemia nie jest czymś zupełnie nowym.

- Każdy biskup decyduje na terenie swoje diecezji, w jaki sposób praktycznie wprowadzać pewne obostrzenia w życie, ponieważ każde miejsce jest inne. [...] Nie może być jednych, wspólnych zasad - wskazał rzecznik KEP.

Kilka dni temu przedstawiciele Episkopatu Polski spotkali się z szefem Ministerstwa Zdrowia, Adamem Niedzielskim. Rozmowa dotyczyła zasad funkcjonowania kościołów w czasie nadchodzących świąt wielkanocnych. Te ostatecznie pozostały otwarte dla wiernych.

Władze kościelne i państwowe zaleciły proboszczom, by bezwzględnie przestrzegali w swoich świątyniach zasad reżimu sanitarnego, a także stosowali się do wszelkich obowiązujących na terenie Polski wytycznych. Od 27 marca w kościołach obowiązują bowiem nowe limity wiernych.

Obecnie jednocześnie na terenie świątyni może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. W miejscach religijnego kultu obowiązuje również bezwzględny nakaz zasłaniania nosa i ust oraz utrzymywania bezpiecznego dystansu, wynoszącego minimum 1,5 metra.

- Rok temu nie wiedzieliśmy, w którym kierunku pójdzie epidemia, mieliśmy pełny lockdown, stąd kościoły były praktycznie zamknięte. Teraz mamy już większą wiedzę o epidemii - wskazywał rzecznik KEP w rozmowie z Marcinem Zaborskim z RMF FM.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Właśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje Anna Koźmińska

  • Minister Maląg wydała komunikat w sprawie 500 plus

  • Rząd rozda 30 mln zł. Pieniądze przeznaczono na wsparcie inicjatyw patriotycznych

Źródło: Twitter

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >